کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش/

تجلیل از 75 پژوهشگر برتر استان در دانشگاه کردستان/عکس

هفته پژوهش, تجلیل از پزوهشگران, دانشگاه کردستان, نخبگان, رییس دانشگاه کردستان

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و جشنواره تقدیر از 75 نفر از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان در دانشگاه کردستان برگزار شد.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،امسال نیز هم‌چون سال‌های گذشته، مراسم هفته پژوهش با تقدیر از پژوهشگران برتر استان، در دانشگاه کردستان برگزار شد.

 

همزمان با سراسر کشور گرامی‌داشت هفته پژوهش با تقدیر از پژوهشگران و فناوران برتر استان برگزار شد که مطابق مصوبه کمیته علمی اسامی پژوهشگران و فناوران برتر در چهار دسته و به ترتیب حروف الفبا در هر دسته شامل دسته اول: پژوهشگران برتر دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، علوم پزشکی و کردستان و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی؛ دسته دوم: پژوهشگران برتر آموزش و پرورش، بنیاد نخبگان و دانشگاه‌های علمی کاربردی، فرهنگیان، فنی حرفه‌ای، مذاهب اسلامی؛ دسته سوم: پژوهشگران برتر ادارات و سازمان‌های اجرایی و دسته چهارم: فناوران برتر مراکز رشد دانشگاهی، پارک علم و فناوری و سازمان‌های اجرایی، معرفی شدند.

 

دکتر حسن بیورانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان اظهارکرد: جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کردستان از مهر ماه سال جاری با بررسی های علمی آغاز به کار کرد .

 

وی ضمن اشاره به اینکه در این جشنواره کمیته علمی و ستاد اجرایی بر عهده دانشگاه کردستان بوده است، گفت: هدف از این جشنواره ارزیابی پژوهش و فناوری در استان کردستان است که در این زمینه 1000 مقاله بررسی شد و در نهایت 75 پژوهشگر و فناور برتر معرفی شدند .

 

دکتر بیورانی، ضمن اشاره به اینکه این مقالات از لحاظ سطح علمی و نوآوری در کمیته علمی جشنواره بررسی شده است، یادآور شد: کسانی که در این جشنواره به عنوان پژوهشگر و فناوران برتر معرفی شده اند جز بهترین های ملی نیز محسوب می شوند .

 

در این مراسم دکتر فردین اخلاقیان رییس دانشگاه کردستان ضمن تبریک این روز به پژوهشگران و فناوران و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای راه علم و فناوری، اظهار کرد: بعد از انقلاب صنعتی و رنُسانس، قرن جدیدی پا برعرصه گذاشت که مؤلفه اصلی آن تجربه و علوم متکی بر تجربه و یا گاهاً علوم پژوهشی بود.

 

وی افزود: پیشینه علمی کشور ما در تمامی ابعاد مختلف قابل استناد و از مباهات و افتخارات کنونی ما محسوب می‌شود.

 

رئیس دانشگاه کردستان، اهمیت شایان توجه علم را در کسب ثروت و قدرت یادآور شد و گفت: امروزه برای هر کشوری کسب ثروت و قدرت به یکی از الزامات و بدیهیات بدل گشته است.

 

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم در این برهه از تاریخ، در جهان کنونی جایگاهی داشته باشیم که بتوان آن را حفظ و صیانت کرد، باید بر کسب قدرت و ثروت بر پایه علوم تجربی تمرکز کرد.

 

اخلاقیان ضمن یادآوری این نکته که کشورهای توسعه یافته در زمینه  کسب علم و فناوری و سرمایه گذاری در آن پیشرو هستند، ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته راه برای فعالیت دانشمندان و پژوهشگران همواره می‌شود تا آنان هر چه سریعتر مؤلفه علم و فناوری را کسب کنند.

 

 

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه خوشبختانه طی سنوات اخیر و بعد از انقلاب تأکید بر علم و فناوری بیشتر شده است، افزود: آثار رشد علمی را می‌شود در کشور ملاحظه کرد، اما نباید از خاطر دور داشت که برای اثرگذاری هرچه بهتر نیاز به استمرار، مداومت و سرمایه‌گذاری جامع در زمینه‌های علمی و فناوری هستیم.

 

وی حرکت رو به جلو و تنها راه توسعه واقعی و درون‌زا در نظام را دستیابی به علم و فناوری دانست و تأکید کرد: علم و فناوری خریدنی نیست و نمی‌توان  با پول آن را وارد کرد، بلکه بدست آوردن آن نیازمند تلاش، کار و سرمایه‌گذاری صحیح است.

 

اخلاقیان با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مؤلفه توسعه مردم هستند، یادآور شد: پژوهشگران و نخبان افراد اثرگذار جامعه‌ هستند، لذا بر آنان تکلیف است که جامعه را در مسیر صحیح هدایت کنند.

 

در ادامه پروفسور عبدالله سلیمی پژوهشگر برتر کشوری گروه علوم پایه در ادامه این جشنواره با اشاره به موانع و چالش‌های پژوهش اظهار داشت: وجود متولیان متعدد برای پژوهش، مدیریت و سیاستگذاری‌های نادرست از مشکلات فرهنگی و چالش‌های پژوهشی است.

 

عبدالله سلیمی افزود: موانع مربوط به کمبود بودجه، فرار نخبگان، فقدان فرهنگ کارگروه، مشکلات مربوط به ارتباطات علمی و وجود بزرگ‌بینی و تفاخر پژوهشگران از موانع مربوط به پژوهشگران است.

 

وی با اشاره به نبود تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری گفت: در رشد افسار گسیخته دوره‌های دکتری و ارشد بی‌کیفیت فقط دانشجو مقصر نبوده و دانشگاه هم در این کارمقصر است.

 

پژوهشگر برتر دانشگاه کردستان تصریح کرد: تفسیر غلط اسناد بالادستی، نظام ارتقای اساتید و گره‌خوردن همه منافع از دیگر چالش‌های پیش روی حوزه پژوهشی است.

 

وی با اشاره پایان‌نامه فروشی بین دانشجویان گفت: تداوم این روند مقصر اصلی دانشگاه و گروه آموزشی است که متوجه نمی‌شوند پایان نامه تقلبی بوده چراکه اصلاً آن را نخوانده و یا سواد خواندن آن را ندارند.

 

سلیمی افزود: تشویق به نوشتن، کنار آمدن با موازی کاری، پاداش به گروه‌ها به جای افراد، سیاست تشکیل انجمن‌های علمی، همکاری با بخش خصوصی و سیاست شناخت دور افتاده‌ها از سیاست‌های وزارت علوم و تحقیقات و فناوری است.

 

وی با اشاره به بالا بودن سرقت علمی  اظهار کرد: قرارداد برای دریافت خدمات علمی به روش‌های مختلف، حمایت از فعالیت‌های تجاری، دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حمایت از نهادها از راه‌های اثرگذار بخش خصوصی در حوزه پژوهش است.

 

وی در پایان نقش مدیران در تحقق این مهم را بدیهی دانست و خاطرنشان کرد: مدیران به عنوان قشر تأثیرگذار قادرند تا با تخصیص برنامه‌ها و طرح‌های صحیح و کاربردی مسیر رشدمحور و صحیح ملت را هموار کنند.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 9 آذر 1396 | 07:49

کد خبر : 27798

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید