کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مافیای بودجه خواری!

بودجه های که نرفته، برمی گردند/کلاهی که سر استان ها رفت

مافیای بودجه خواری، کسری بودجه ادارات، بودجه تخصیص داده شده به هر اداره

بودجه در حقیقت یک برنامه مدون و برنامه ریزی شده از تمام هزینه ها و درآمدهای هر واحد است، که توسط دولت به واحد مورد نظر تزریق می شود.

به گزارش کُردتودی، بودجه مالی هر ارگانی توسط دولت در قالب یک بسته حمایتی مالی برای پیشبرد اهداف و هزینه کردها اختصاص داده می شود.


هزینه های تمام وزارت خانه های کشور هم در قالب بودجه های که برآوردی از هزینه ها و نیازهای ادارات زیرمجموعه است توسط مجلس شورای اسلامی تائید و برای مدت زمان معین سال کاری در اختیار آنها قرار می گیرد.


بودجه هر استان، شهر، اداره و سازمانی در زمان مقرر شده و پس از تائید نمایندگان مجلس با تاخیر و بالا و پایین معمول خود در نهایت به دست ادارات خواهد رسید.


ادارات با برنامه ریزی که در طول سال دارند و با برآورد تمام هزینه های که در راستای کارهای عمرانی خود انجام خواهند داد، صرف هزینه های که برای فعالیت های خود انجام می دهند، بودجه را ردیف بندی و هزینه می کنند.


اما در این میان هم هستند افرادی که بودجه ها را صرف نمی کنند، یا دلشان نمیاید و یا دلشان نمی سوزد، چرا که بودجه تعریف شده برای هر اداره براساس نیاز و هزینه اداره مربوطه بوده و لازم از اختصاص است!


ولی متاسفانه برخی از مدیران محترم ادارات برای جلب رضایت روسای بالادستی بودجه اختصاص یافته را دست نخورده به جیب مبارک وزارت خانه مربوطه بازگشت می دهند.


سخنگوی دولت آقای نوبخت در جلسه مجلس شورای اسلامی اظهار داشته بودند که تنها 46 درصد از بودجه اختصاص یافته در سراسر ایران صرف می شود و مابقی برگشت داده می شود! که این یک ظلم بزرگ و ستمی فاحش در حق استان ها است که نصف بیشتر بودجه تخصیص داده شده به آنها که می توانند هزاران گره از مشکلاتشان باز کند را به جیب مبارک وزارت خانه ها برگشت داده و در نهایت با اختلاس های میلیاردی برخی آقازاده ها فنا می شود.


کم توجهی به وضعیت وخیم و نابه سامان شرایط اجتماعی، رفاهی، اقتصادی و معیشت مردم ظلمی بزرگ به آنها است که متاسفانه امروزه با باب شدن صنعت مد در حوزه برگشت دادن بودجه های تخصیص یافته از سوی مدیران و مسئولان این جفای ناستودنی بیشتر نمایان شده است.


کاش مدیران دلسوزانه و از ته دل برای مردم و در رضای خدای مردم، خدمت می کردند، خدمتی که بتواند ارزشمند و مثمرثمر باشد تا گره از کار مشکل داران باز کند.


نه اینکه برای جلب رضایت و نظر روسای بالا دست، پا روی دست مردم پایین دست بگذارند و خود را بالا بکشند.


احتساب بودجه بر اساس قیمت مبنای ارز و قیمت پایه نفت صادراتی که در واقع مهمترین شاخص اثرگذار در تعیین بودجه است، محاسبه می شود.


حال اینکه مدیران چرا با این اقدام خود بودجه واقعی که به ادارات تخصیص داده می شود را برای رفع مشکلات و توسعه پیشرفت و آبادانی به کار نمی برند، جای سوال است؟!
 

انتهای پیام/

شنبه 11 آذر 1396 | 09:00

کد خبر : 27796

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید