کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد/

دو جلسه‌ مملو از مدیران گوناگون با بحث‌های تکراری/ ابراز تأسف عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از عقب ماندگی کردستان

روز گذشته جلسه شورای برنامه‌ریزی کردستان و نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس و مدیران استانی در سنندج برگزار شد و در آن مباحثی مطرح گردید که جای تأسف دارد و معلوم نیست در این سالها، مدیران در استان کردستان چکار کرده‌اند!؟

به گزارش کُردتودی، روز گذشته ششمین جلسه شورای برنامه‌ریزی کردستان با حضور اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، مدیران دولتی و بخش خصوصوی استان در سنندج برگزار شد.

 

فرار سرمایه‌گذاران، بیکاری و نبود اشتغال و عدم حمایت دولت از جمله مباحث همیشگی و تکراری این جلسه پُرمدیر بود و گویا لازم است هر چند وقت یکبار این جلسات مهم و بی‌بازده در استان برگزار شود و تکرار مکررات صورت گیرد.

 

 

محسن بیگلری نماینده مردم شهرستان های سقز و بانه در این جلسه گفت: متاسفانه با وجود این میزان اعتماد مردم کردستان به دولت، حمایت دولت از استان تنها روی کاغذ باقی مانده و نتایج آن مشهود نیست.

 

وی افزود: برای کردستان ۶۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته در حالیکه طلب پیمانکاران ما بیش از این مبلغ است.

 

 

محمدحسین محمدی مدیرعامل آبفای کردستان ابراز داشت: فرسودگی تاسیسات، هدررفت ۳۵ درصد آب استان به دلیل عدم امکان توسعه زیرساخت های تاسیسات از مشکلات اصلی در این حوزه است که نیاز به توجه بیش از پیش مسوولان و متولیان امر دارد.

 

وی از اجرای ۲۳ طرح آبرسانی و ۱۶ طرح فاضلاب در استان خبر داد و گفت: اجرای این طرح ها نیازمند  2 هزار میلیارد تومان اعتبار است.

 

 

بهرام نصرالهی‌زاده رئیس سازمان برنامه و بودجه استان کردستان اظهار داشت: هر استانی باید در توسعه ملی کمک کنند و کردستان هم در این زمینه مبرا نیست و نیاز است تصمیمات جدی تر برای جبران شکاف توسعه در کشور گرفته شود.

 

وی تصریح کرد: درخواست می‌شود برای استانهای آخر کشور در فرآیند توسعه کشور جدا دیده شوند چرا که در غیر این صورت این استان‌ها پیشرفتی نخواهند کرد.

 

 

محمد دره‌وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از وجود 684 واحد معدنی در استان خبر داد و گفت: رتبه کردستان از لحاظ صنعت ۲۸ بوده و چهار درصدمعادن کل کشور را دارد.

 

وی گفت: متوسط  سپرده مردم کردستان 4 میلیون و ۱۰۰ میلیون تومان است که سرانه بسیار کمی بوده و نیاز به سرمایه گذاری سرمایه گذاران بخش خصوصی و خارجی است اما به دلیل نبود امتیاز در استان سرمایه گذاری صورت نمی گیرد.

 

 

بهمن مرادنیا استاندار کردستان هم گفت: هم اینک چند سد در استان کردستان وجود دارد که هیچ بهره مندی و سودی برای کردستان و کشاورزی آن ندارد .

 

وی خاطرنشان کرد: بهره مندی مردم از آب سدهای کردستان یکی از مطالبات جدی آنهاست و باید مدیران حوزه آب در سطح کشور به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

 

 مرادنیا همچنین درآمد پایین مردم کردستان رانیز از نظر دور ندانست و افزود: سرانه مردم کردستان نصف میانگین کشوری است که توجه به حوزه کشاورزی می‌تواند بخشی از این کمبودها را جبران و سرانه و درآمد مردم را افزایش دهد.

 

 

سیدمهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران نیز با اشاره به نبود صنایع تبدیلی در استان عنوان کرد: چرا قبول نمی‌کنید در جاده‌های استان کم کاری شده و به قتلگاهی برای مردم تبدیل شده است و سئوال اینجاست چرا باید وضعیت جاده‌ها اینگونه باشد.

 

وی با بیان اینکه باید به اجرایی شدن سند توسعه در استان کمک شود، تصریح کرد: در استان کردستان در حوزه بیکاری 12 درصد از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

 

در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کردستان نیز که با حضور نمایندگان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در سنندج برگزار شد، باز همین مباحث و موضوعات مطرح شد و معلوم نشد چرا سرمایه‌گذاران از کردستان فرارا می‌کنند؟ اگر مقصر زیرساخت های استان است پس چرا بهبود نمی‌یابد؟! اگر استان کردستان بیش از 40 درصد بیکار دارد چرا کسی به فکر ایجاد اشتغال برای آنان نیست؟! اگر کردستان محروم و عقب مانده است، مقصر کیست چرای این عقب ماندگی جبران نمی‌شود؟! آیا این مدیران تمام هنرشان این است که فقط مشکلات را بیان کنند؟؟ اگر مدیر هستند پس چرا هیچ راه حلی ندارند؟! و الی هر فرد عادی هم که پشت صندلی نیست و کت و شلوار شیک نمی‌پوشد می‌داند و می‌تواند مشکلات را مطرح کند!

 

 

حسین فیروزی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در این نشست گفت: اختصاص آب پایاب سدها و بهبود زیر ساخت‌های هوایی و جاده‌ایی از جمله مشکلات مردم استان است که انتطار می‌رود فعالان اقتصادی کردستان به این مطالبات رسیدگی کنند.

 

وی افزود: کمتر از یک هزار هکتار زمین در شهرک‌های صنعتی استان وجود دارد و اگر در این خصوص نگاه ویژه‌ایی صورت نگیرد شتاب توسعه در کردستان افزایش نمی‌گیرد.

 

 

سیدکمال حسینی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و کشاورزی شهرستان سنندج نیز گفت: به‌طور کلی باید گفت که ساختار اقتصادی کردستان فقرزداست و آنچه به عنوان منابع درآمدزایی برای استان است به استان بر نمی‌گردد.

 

وی با بیان اینکه به دلیل ضعف واحدهای تولیدی صادرات کردستان ماهیتی ترانزیتی یافته، عنوان کرد: 5 میلیارد صادرات ترانزیتی در استان داریم که هیچ مبلغی از آن به کردستان باز نمی‌گردد.

 

 

غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه 60 درصد از راه‌های روستایی استان آسفالته نیست، اظهار کرد: یکی از فاکتورهای مهم در برنامه توسعه ششم نرخ بیکاری است که در برخی استان‌ها به‌دلیل نبود سرمایه‌گذاری این نرخ بالا است و باید استانداران پیگیر این موضوع باشند.

 

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز تصریح کرد: جای تأسف است که بخشی‌هایی از جاده‌های کردستان با سی سال گذشته تفاوتی نکرده است و هنوز در برخی از شاخص‌ها عقب هستیم.

 

جعفرزاده افزود: کردستان پیشانی و آبروی کشور است و پیشرفت و توسعه آن برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد.

 

انتهای پیام/a.p

  چهارشنبه 8 آذر 1396 | 11:08

  کد خبر : 27789

  منتشر کننده : a.p

  شهروند پاسخ پنجشنبه 9 آذر 1396 | 03:38

  0
  1

  این هنر نیست که صرفا بیاییم مشکلات استان را بیان نماییم. هنر این است که اقدامات لازم برای رفع محرومیت ها هر چه زودتر شروع شود و کاری کرد و اگر واقعا تصمیم مفیدی در اینگونه جلسات گرفته می شود عملیاتی گردد. ضمنا خدا نکند کردستان با وضعیت فعلی به عنوان پیشانی و آبروی کشور معرفی شود چون بیچاره حرفی برای گفتن ندارد. زمانی باید کردستان بعنوان پیشانی و آبروی کشور معرفی شود که چهره فقر _ بیکاری مفرط_ حاشیه نشینی_ جاده های نا امن و فاجعه آفرین_ راههای روستایی بسیار بد_ و... از آن زدوده شود. استاندار محترم و نمایندگان شریف همت به خرج دهند و برای رفع مشکلات روی هم انباشته شده کردستان کاری بکنند.

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید