کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئيس اداره اوقاف بانه:

فقط سه نوع نيت مختلف در موقوفات بانه وجود دارد

وقف، بانه، نيت وقف، دهه وقف

رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان بانه با بيان اينكه بالغ بر 700 نوع نيت مختلف در موقوفات وجود دارد گفت: در بانه فقط سه نوع نيت وقف در موقوفات اين شهرستان وجود دارد.

به گزارش کُردتودی،  آرمان شريفي صبح امروز در همايش ياوران وقف شهرستان بانه اظهار داشت: فرهنگ وقف در جامعه یکی از میراث های ماندگار است كه به حمدالله مردم اختيار الديني و خيرانديش شهرستان بانه همواره در ترويج و اشاعه اين فرهنگ كوشا بوده اند بطوريكه  بيش از 280 موقوفه با 1671 رقبه از افتخارات مردم بانه در حوزه وقف است.
 


وي افزود: شهرستان بانه در حوزه كمي موقوفات داراي رتبه دوم استان كردستان هستند و امسال هم به لحاظ ارزش ريالي موقوفه هاي جديد در رتبه استان  قرار دارند.
 


شريفي با بيان اينكه  بيش از 700 نوع نيت وقف وجود دارد گفت: متاسفانه فقط  سه نوع نيت مختلف در موقوفات بانه وجود دارد و بيشتر نيات واقفين در اين شهرستان مربوط به مساجد است بطوريكه بيش از 98 درصد نيت واقفين در بانه را مساجد به خود اختصاص داده اند.
 


رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان بانه گفت: با توجه به اينكه عمل به نيت واقفين از رسالت هاي شرعي و سازماني اداره اوقاف و امور خيريه است نمي توان از درآمد هاي اين موقوفات كه مازاد بر هزينه مساجد است افراد نيازمند ديگري از بركات و آثار ارزشمند اين موقوفات بهره شوند.
 


وي تصريح كرد: در 8 ماهه نخست امسال 4 ميليارد و 600 ميليون ريال از محل درآمد موقوفات و نيت واقفين براي مسائل عمراني و ساير هزينه هاي جاري مربوط به مساجد سطح شهرستان هزينه شده است.
 


اين مسئول همچنين از اجراي 14 حكم با ارزشي بالغ بر ده ميليارد تومان به نفع اداره اوقاف و بر عليه معارضين  و موقوفه خواران در شهرستان بانه خبر داد و گفت: همچنين براي 56 موقوفه شهرستان بانه نيز سند مالكيت صادر شده است كه با توجه به اهميت موقوفه ها اين موضوع از اهميت خاصي برخوردار است.
 


شريفي همچنين از تنظيم و تمدد 400 سند اجاره نامه براي املاك موقوفه اي بانه طي 8 ماهه گذشته امسال خبر داد و گفت: اين رقم در مقايسه با وضعيت مشابه سال گذشته 30 درصد افزايش داشته است.
 


وي در خاتمه از همكاري نهادهاي دولتي و نظامي با اداره اوقاف و امور خيريه در اجراي برنامه هاي مرتبط با حوزه وقف و مسائل قرآني تقدير كرد و گفت: سباه بانه و دادگستري اين شهرستان بيشترين سهم را از اين همكاري با اداره اوقاف بانه داشته اند.
 


شريفي خاطرنشان كرد: سباه بانه در ساخت خانه هاي عالم در روستاها، كمك به احداث مساجد و همچنين مشاركت در اجراي برنامه هاي قرآني بيشترين همكاري را با اداره اوقاف و امورخيريه شهرستان بانه در سنوات گذشته و بوژه امسال داشته است.

منبع: آرباباخبر

انتهای پیام/v.v

چهارشنبه 1 آذر 1396 | 12:31

کد خبر : 27666

منتشر کننده : ن آ/ar

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید