کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

به مناسبت هفته بسیج/

بسیج و نقش آفرینی آن در عرصه های مختلف

تهاجم فرهنگی، بسیج، عرصه های نقش آفرینی بسیج، بسیج و اقتصاد

نقش بسیج در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی، اداری و امنیتی و تعالی و پیشبرد ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم و انکار ناپذیر است.

به گزارش کُردتودی، نقش بسیج در عرصه های مختلف اجتماعی،فرهنگی، اقتصادی، اداری و امنیتی و تعالی و پیشبرد ارزش ها و اهداف انقلاب اسلامی بسیار مهم و انکار ناپذیر است.

 

نقش بسیج در مبارزه با تهاجم فرهنگی

تلاش غرب‌زده‌ها برای بکارگیری فرهنگ در مفاهیم متضاد،‌ فضا را چنان آلوده کرده که حتی مسأله برای دولتمردان نیز مشتبه شده و آنان نیز کار فرهنگی را تنها در ورزش و موسیقی می‌بینند و بودجه‌ای هم که برای کارهای فرهنگی پیش‌بینی می‌شود فقط در اینگونه کارها هزینه می‌شود، البته این به معنای مخالفت با ورزش و هنر نیست امّا ارزشها و اولویّت‌ها را باید رعایت کرد.

 

بسیجی هوشمند به خوبی میداند که امروز صحنه نبرد از میدان نبرد نظامی به عرصه فرهنگی انتقال یافته است و نوک پیکان دشمن، امروز متوجه عرصه فرهنگی است و اگر موفقیتی هر چند کم در این عرصه بدست آورد، برای او بزرگترین پیروزی خواهد بود.

 

 بسیجی باید در عرصه فرهنگی خود را تقویت کند و فعالیت‌های فرهنگی را هدف اصلی خویش قرار دهد. منظور از فعالیت فرهنگی و رشد فرهنگی در تفکر بسیجی روشن است، هرچند با القائات غرب‌زده‌ها فرهنگ نیز دارای معانی متضاد شده اما در تفکر بسیجی فعالیت فرهنگی و رشد فرهنگی به معنای شناخت بهتر اسلام و پاسداری از ارزشهای دینی است، دینی که بسیجیان جان خویش را نثار آن می‌کنند و انقلاب نیز به رهبری امام با تکیه بر اسلام و ارزش‌های آن به پیروزی رسید.

 

 

شکل گیری بسیج و نقش آن در دفاع مقدس

تشکیل بسیج مستضعفین ارتش بیست میلیونی به فرمان امام خمینی (ره)، هوشیاری و درایت بینظیر حضرت امام خمینی (ره)، ازجمله اساسی ترین عوامل در جهت خنثی سازی توطئه ها به حساب می آید.

 

نیروهای مردمی و بسیجیان تحت هدایت و فرماندهی حضرت امام خمینی «ره» با پیام ها و سخنان حکیمانه ی آن رهبر فرزانه روحیه ی مضاعفی برای مقاومت و ایستادگی و ایثار در برابر دشمنان می یافتند. نیرو های مردمی ابتدا به صورت پراکنده و بدون سازماندهی به مناطق جنگی جنوب کشور عزیمت می کردند و در جنگ های چریکی و در قالب گروه های رزمی در مناطقی از جبهه های کشور به دفاع می پرداختند.

 

گروهی دیگر از مردم و بسیجیان با مراجعه به سپاه پاسداران تقاضای عزیمت به جبهه های نبرد حق علیه باطل را می نمودند و همراه برادران سپاهی برای دفاع از میهن خویش به جبهه های نبرد می رفتند نیروهای مردمی، علاوه بر حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل در نقاط مرزی کشور با گروه های تروریستی و خراب کار داخل کشور نیز مقابله می کردند.

 

 

نقش بسیج در سازندگی و اقتصادی

پس از حماسه 8 سال دفاع مقدس یکی از عرصه هایی که بر روی بسیج و بسیجیان گشوده شد عرصه سازندگی و حضور در عرصه های اقتصادی بود.

 

اگر چه بسیج در سال های پس از جنگ، مشارکت در سازندگی کشور و فعالیت هایی چون: منابع طبیعی، آبخیزداری، حفظ محیط زیست، دامپزشکی، عمران و آبادانی، شیلات، دام و طیور نقش داشته، اما به علت عدم اعتقاد برخی از کارگزاران دولت های گذشته به حضور بسیجیان در عرصه سازندگی کشور و عدم حمایت های مادی و معنوی از بسیجیان، از ظرفیت ها و توانمندی های بسیجیان در این عرصه استفاده کامل نگردید.

 

نقش بسیج در تحولات سیاسی اجتماعی جامعه

پدیده بسیج در ایران از جمله عوامل جامعه پذیری و متعاقب آن مشارکت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران به شمارمی آید. دفاع داوطلبانه بسیجیان از نظام و تمامیت ارضی ایران از جمله عالی ترین نماد مشارکت بوده است.

 

بر این اساس، اقشار مختلف دانشجویی، دانش آموزی، اساتید، فرهنگیان، طلاب و روحانیون، اقشار متخصص بسیج و دیگر آحاد بسیجیان در هر کوی و برزن، توانسته اند در جامعه پذیری مردم نقش حیاتی ایفا نمایند.

 

بسیجیان خصوصاً در دفاع سیاسی و فرهنگی از نظام جمهوری اسلامی به عنوان یک باور دینی و اسلامی، و با احساس تعلق و فداکاری برای حاکمیت دینی، همواره موجب ثبات و پایداری نظام گردیده اند.

 

به عبارت دیگر یکی از کارکردهای بسیج ایجاد همبستگی اجتماعی به وسیله فرآیند اجتماعی شدن است.

انتهای پیام/v.v

چهارشنبه 1 آذر 1396 | 08:38

کد خبر : 27654

منتشر کننده : v.v

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید