کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

کتابخوانی، سرچشمه غنای فرهنگی

کتاب ، کتابخوانی ، غنای فرهنگی ، هفته کتاب، بیجار بام ایران

کتابخوانی ، سرچشمه غنای فرهنگی است که این روزها دستخوش پیشرفت وسایل ارتباط جمعی مانند موبایل و اینترنت شده است.

به گزارش کُردتودی، مشکلات فرهنگی در جامعه ی امروز ، ناشی از کم توجهی به مسأله کتاب و کتابخوانی است.

 

یکی از شاخصه های توسعه فرهنگی ،گرایش به مطالعه و مسأله کتاب و کتابخوانی است و از گذشته های دور، کتاب همیشه به عنوان یکی از ابزارهای آموزشی مورد توجه بوده است. و همیشه این توصیه ی مهم وجود داشته که افراد به پدیدآوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب روی آورند و کتابخانه ها ،کانون و مرکز صاحب نظران و گلستان پرطراوت صاحبان معرفت هستند و هیچ تمدن و فرهنگی درتاریخ بشری قامت بر نیافراشت مگراینکه از دل "کتاب " و "فرهنگ " جوانه زده باشد.

 

اسلام که دینی عالم‌گیر می‌باشد با کتاب و کتابت عجین شده است، و معجزه‌ی آن کتاب قرآن کریم  بوده  است و به اندازه ی لازم در تشویق و ترغیب به امر مطالعه ، کتابخوانی ، گسترش و توسعه کتابخانه ها سفارش نموده است.

 

همه از قدیم الایام از کتاب به عنوان یار مهربان یاد می کردند،اما در حال حاضر با پیشرفت رسانه های دیجیتالی نامهربانی های زیادی با این یار مهربان صورت می گیرد و رسانه ها نتوانسته اند جایگاه و نقشی را که کتاب در رشد تفکر اجتماعی – فرهنگی افراد داشته است را به خوبی ایفا نماید.

 

اهمیت کتاب و کتابخوانی ، پرورش و تربیت خواندن از روزهای اول زندگی و کودکی و در محیط خانه و خانواده شروع می‌گردد و تا آخرین مراحل و عالیترین تحصیلات دانشگاهی ادامه پیدا می‌کند، پدران و مادران باید عادت به کتابخوانی را در فرزندان خود بوجود بیاورند و همچنین مرّبیان تربیتی که نقش مهمی در تربیت دارند به خردسالان و کودکان ، آموزشی که لازم و کافی می‌باشد را  بدهند تا آنها را به کتاب خواندن راغب کنند و اگر این آموزش توسط رسانه‌های همگانی باشد تأثیر بیشتری دربرخواهد داشت. و اما عادت نمودن به کتابخوانی لازم و کافی نبوده و می بایست نسبت به تحکیم و تداوم آن عادت نمود تا هدف و مقصود مطالعه را تحقق بخشید .

 

علی الخصوص ،رسانه‌های همگانی و امکانات و ابزارهای ارتباطی فراگیر، نقش پیگیر و هماهنگ‌ کننده را در رشد کتابخوانی در جامعه بر عهده بگیرند.

 

همچنین با توجه به امر مهم ِ  ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه ، نیاز است که مسئولین و مدیران فرهنگی و اجتماعی شهرستانها ، نسبت به بسترسازی مناسب  ، گسترش و ایجاد مراکز کتابخوانی و کتابخانه های عمومی ، توجه ویژه داشته باشند.

 

شهرستان بیجار ،دارای6 باب کتابخانه عمومی نهادی و 2 باب کتابخانه ی مشارکتی می باشد.

 

تعدادکتب موجود درکتابخانه های شهرستان : 110 هزار نسخه است.

 

تعداد عضو فعّال در کتابخانه های این شهرستان: 2705 نفر هستند که از این تعداد : 575 نفر عضو کودک در رده سنی 2 تا 11 سال هستند.

 

شهرستان بیجار ، با توجه به سابقه ی فرهنگی ای که دارد ، ظرفیت های بالایی  جهت ایجاد  و احداث کتابخانه های  مشارکتی و نهادی  را  دارا می باشد  و این امر با کمک دستگاه های اجرایی و خیّرین ، تحقق می پذیرد و کتابخانه های موجود در این شهرستان ، نیاز به تجهیز و تعمیر دارند و کمبود کتابخانه در بعضی مناطق شهرستان ، سبب بی علاقگی افراد به کتاب و کتابخوانی و پایین آمدن آمار اعضا ی فعال کتابخانه شده است.

 

دررابطه با علل کتاب نخواندن ،باید اشاره شود که :

 

1-  کتاب نمی خوانیم، زیرا نیازی به کتاب احساس نمی کنیم

2- کتاب نمی خوانیم ،زیرا دچار خود شیفتگی فرهنگی شده ایم.

3- کتاب نمی خوانیم ،زیرا احساس می کنیم به قله های یقین رسیده ایم .

4- کتاب نمی خوانیم، چون دچار تنبلی و بی حالی شده ایم .

5-  کتاب نمی خوانیم ،زیرا هیچ چیز برای ما جدی نیست

6-کتاب نمی خوانیم ،زیرا ارزش دانایی و آگاهی را نمی دانیم.

 

یادداشت: مریم احمدزاده

 

انتهای پیام/sh.s

چهارشنبه 24 آبان 1396 | 15:00

کد خبر : 27560

منتشر کننده : ط ج/bj

ناشناس پاسخ دوشنبه 14 اسفند 1396 | 07:11

0
0

سلام. بنده نوشته‌های شما را قبول دارم اما سؤال‌هائی هم دارم:
می‌خواستم از شما بپرسیم: آیا رفتار ریاست کتابخانه و متصدیان کتابخانه و نحوه‌ی مدیریت و کتابداری در جذب و یا دفع یک کتاب‌خوان تأثیری ندارد؟ وقتی عضوی از کتابخانه، متوجه می‌شود که کتاب‌های وجین شده‌ی کتابخانه را به جای نگهداری در انبار، برای خمیر کردن می‌فرستند، این مسئله، عاملی بر سرخوردگی و بریدن از کتابخانه نیست؟ وقتی عضوی متوجه می‌شود کتاب مورد علاقه‌اش در کتاب‌خانه با بی‌مهری و سهل‌انگاری از بین رفته ، دیگر رغبتی به کتابخانه و کتاب‌خواندن برایش می‌ماند؟!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید