کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

خاطرات شهید داریوش چاپاری:

حفاظت از جان مردم، دغدغه ما در پاکسازی شهر سنندج بود

حفاظت از جان مردم، دغدغه اصلی، پاکسازی شهر سنندج، شهید چاپاری، گروهک های ضدانقلاب

دغدغه اصلی همه ما این بود که رزمندگان سپاه اسلام باید به گونه ای وارد شهر سنندج شوند که آسینی به مردم نرسد؛ زیرا گروهک های ضد انقلاب مردم بی دفاع را سپر خود کرده و مسیر فرودگاه تا خیابان پاسداران و میدان آزادی را با سنگرهای بتونی تجهیز کرده بودند که عبور از آن ها به راحتی ممکن نبود.

به گزارش کُردتودی، پیشمرگ مسلمان کرد شهید داریوش چاپاری فرمانده عملیات سازمان پیشمرگان مسلمان کرد خاطره آزادسازی شهر سنندج و حضور نیروهای عمل کننده را این گونه بازگو می کند:

 

بعد از پاکسازی شهر کامیاران، حدود بیست روزی در آنجا ماندیم. برای پاکسازی شهر سنندج باید تمام راه های ممکن را بررسی می کردیم، وضعیت مسیر سنندج ـ کامیاران به گونه ای بود که نمی شد تنها به راه زمینی اکتفا کرد و از راه زمینی برای ورود به شهر سنندج استفاده کرد، بنا بر این تصمیم بر این شد که تعدادی از نیروها از راه هوایی وارد شهر سنندج شوند.

 

به اتفاق تعدادی از نیروها با هواپیمای سی 130 در فرودگاه سنندج که از اشغال گروهک های ضد انقلاب در امان مانده بود، فرود آمدیم. همزمان با ورود ما به شهر سنندج، تعدادی از فرماندهان سپاه که از شهرهای تهران و اصفهان نیز به سنندج آمدند به ما ملحق شدند.

 

دغدغه اصلی همه ما این بود که رزمندگان سپاه اسلام باید به گونه ای وارد شهر شوند که آسینی به مردم نرسد؛ زیرا گروهک های ضد انقلاب مردم بی دفاع را سپر خود کرده و مسیر فرودگاه تا خیابان پاسداران و میدان آزادی را با سنگرهای بتونی تجهیز کرده بودند که عبور از آن ها به راحتی ممکن نبود.

 

تنها راه رهایی از این بن بست، شکستن سنگرهای مسیر فرودگاه و وارد شدن به شهر بود. با توکل به خدا عملیات پاکسازی شهر سنندج را از فرودگاه آغاز کردیم و بعد از درگیری هایی که با نیروهای ضد انقلاب داشتیم توانستیم به صدا و سیما برسیم و آنجا را از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب پاکسازی کنیم و و در محل پارک دیدگاه سنندج مستقر شویم.

 

پنج روزی را در دیدگاه مستقر شدیم. در طول این مدت گروهک های ضدانقلاب نیروهای خود را از اطراف به داخل شهر منتقل کرده و در مقرها و مکان های استراتژیک مستقر کرده بودند. بعد از پنج روز حمله دوم را شروع کردیم و به پاکسازی شهر پرداختیم.

 

اولین نقطه ای که باید پاکسازی می شد، تپه الله اکبر بود. بعد از سه روز عملیات پی در پی توانستیم این نقطه را که در اختیار گروهک کومله پاک سازی کنیم. با آزادسازی این نقطه می توانستیم به راحتی وارد شهر شویم و از حمایت ها و کمک های مردمی برخوردار شویم.

 

برای کامل تر کردن حلقه محاصره و پاکسازی کامل شهر سنندج، شهید صیاد شیرازی به همراه نیروهای تحت امرش و نیروهای سپاه قروه از جاده قروه ـ سنندج و گردنه صلوات آباد بعد از چند روز درگیری با نیروهای ضد انقلاب وارد شهر شدند و در ساختمان سیلوی گندم سنندج مستقر شدند.

 

به منظور کمک به نیروهای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، گروهی از برادران پاسدار به همراه برادران صفوی، رستگارپناه، تمیزی و ایزدی از کرمانشاه به سنندج آمدند و به ما پیوستند.

 

شهید محمد بروجردی به اتفاق جمعی از نیروهای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد، پاسداران و نیروهای ارتش از پادگان لشکر حرکت کردند و بر جاده ای که ضلع شرقی پادگان لشکر قرار داشت و بر جاده سقز ـ مریوان مسلط بود مستقر شدند.

 

ما با طمأنینه عمل می کردیم و نهایت تلاشمان این بود که آسیبی به مردم عادی نرسد، اما گروهک های ضدانقلاب از این حسن نظر ما سوءاستفاده می کردند و مردم را به عنوان سپر انسانی خود قرار داده بودند و اجازه نمی دادند که مردم از شهر خارج شوند و هر کسی را که قصد خروج از شهر را داشت می کشتند و عامل کشتار مردم مظلوم کردستان را نیروهای انقلابی معرفی می کردند تا مردم را از انقلاب اسلامی دور کنند.

 

رزمندگان سپاه اسلام برای اینکه آسیبی به مردم نرسد، خود را به زحمت می انداختند و در محله هایی که امکان آسیب دیدن مردم وجود داشت، با نیروهای ضدانقلاب درگیر نمی شدند. به همین خاطر ما تعداد زیادی شهید دادیم، تا توانستیم شهر سنندج را از لوث وجود گروهکهای ضد انقلاب پاک کنیم.

 

در پاکسازی شهر سنندج، همه نیروها نقش داشتند؛ پیشمرگان مسلمان کرد، برادران پاسدار، برداران ارتشی همه به یک اندازه زحمت کشیدند. البته در این میان باید به نقش اساسی مردم سنندج و عدم همکاری آنها با نیروهای ضدانقلاب نیز اشاره کرد، که اگر حمایت ها و پشتیبانی های مردم سنندج نبود، آزادسازی شهر سنندج به درازا می کشید و ما باید صدمات زیادی متحمل می شدیم.

 

منبع: پیشمرگ روح الله

انتهای پیام/

سه شنبه 23 آبان 1396 | 12:26

کد خبر : 27532

منتشر کننده : الف ر/p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید