کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

فرهنگ قاچاق و قاچاق فرهنگی

قاچاق فرهنگی و فرهنگ قاچاق، فرهنگ کردستان، شبکه های ماهواره ای، محمد مهدی ترابیان

جهان امروز را می توان عصر رسانه ها و یا انفجار اطلاعات نامید و رسانه های دیداری، شنیداری، خصوصا مطبوعات و فضای مجازی تاثیر بسیار زیادی بر فرهنگ یک ملت دارند.

به گزارش کُردتودی، بر کسی پوشیده نیست که یکی از مهم ترین و اصلی ترین مولفه ها در ساخت ، پیشرفت و یا حتی درجا زدن تمدن های بشری، فرهنگ یک ملت است و در این میان می توان گفت از یک سو اسلام خود سازنده فرهنگ و تمدن است که علم و دانش ، پایه اصلی این فرهنگ و تمدن غنی قرار گرفته است و از سوی دیگر نظام سلطه و استبداد بعد از ناامیدی از اقدامات سخت افزاری به جنگ نرم و استفاده سوء از کارکرد رسانه ها جهت از بین بردن و کمرنگ کردن سرمایه های اجتماعی همانند شهامت ، شهادت ، صداقت ، صرفه جویی ، غیرت و خصوصاً پایبندی به خانواده و خانواده دوستی به وسیله رسانه ها مخصوصا ماهواره روی آورده است که متاسفانه باید اعتراف نمود در این مهم تا حدودی موفق عمل نموده اند. چرا که جهان امروز را می توان عصر رسانه ها و یا انفجار اطلاعات نامید و رسانه های دیداری ، شنیداری ، خصوصا مطبوعات و فضای مجازی تاثیر بسیار زیادی بر فرهنگ یک ملت خواهد گذاشت که با افزایش استفاده مردم از رسانه ها در جوامع مختلف به نوعی می توان گفت فاصله های زمانی و مکانی عملاً از بین رفته و به معنای واقعی «دهکده جهانی» شکل گرفته است که به همین علت از میان کارکردهای متعدد رسانه می توان به کارکرد عمده و مهم آن یعنی تاثیرگذاری و «فرهنگ سازی» تامل بیشتری نمود.

 

این موضوع آنچنان اهمیت دارد که رهبر معظم انقلاب در بیانات چند سال اخیر از اهمیت فرهنگ و تعریف اقتصاد ذیل فرهنگ این گونه فرمودند: که "اگر اقتصاد از بین برود قابل جبران است ولی اگر فرهنگ از بین برود و خدشه ببیند قابل جبران نیست" و معظم له بعد از گذشت حدود 40 سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی و طرح مباحثی مانند ناتوی فرهنگی ، تهاجم فرهنگی در سالهای گذشته و نگرانی های ایشان در حوزه فرهنگ  ، بحث «آتش به اختیار» را بیان و کشور را در اقدامات فرهنگی دچار ولنگاری می دانند که به نظر می رسد شاید این ولنگاری فرهنگی حاصل 40 سال کار فرهنگی بدون برنامه و سازماندهی نامناسب فرهنگی بوده و در این بین شاید بتوان گفت مسئولیت دولتهای قبل به تبع در این خصوص بیشتر می باشد ، چرا که اقدامات فرهنگی و فرهنگ سازی یک فرایند زمان بر است و بعد از گذشت چندین سال به نتیجه خواهد رسید.

 

با توجه به مباحث مطروحه می توان گفت ساخت برنامه های بدون محتوا و سریال هایی بدون وجود مرزهای اخلاقی و انسانی با هدف ترویج بی بند و باری و فساد اخلاقی خصوصا برای قشر جوانان و نوجوانان یکی از اهداف شبکه های ماهواره ای جهت کم رنگ کردن کردن فرهنگ ایرانی و اسلامی است. که ساخت بیش از 160 شبکه ماهواره ای فارسی زبان خود نشان از صحت این موضوع دارد. اما با این وجود باید گفت متاسفانه در طول سالهای اخیر ( البته بجز 7 الی 8 سال اخیر) اقدامات ایجابی ما نسبت به اقدامات سلبی در راستای آگاه سازی مردم بسیار کمتر بوده است ، که یکی از مهم ترین و موثرترین ظرفیت هایی که می بایست ار آن بهره گرفته می شد آموزش و پرورش بود چرا که بچه های در این مرز و بوم باید از کودکی با معنای فرهنگ و منافع ملی کشور آشنا شوند و قطعا نقشی که معلمان به همراه مادران در آگاه سازی کودکان ما دارند بسیار بی بدیل خواهد بود و بی گمان تقویت انجمن اولیاء و مربیان به عنوان پل ارتباطی خانه و مدرسه از ارکان فرهنگ ساز در جامعه بوده و بایستی به این امر به صورت ویژه پرداخته شود. چرا که اگر ما به دنبال جامعه ای با فرهنگ و خودباور هستیم باید از کودکی و نوجوانی این مهم را نهادینه کنیم که به راستی مقدس ترین و بانفوذترین فرد برای کودکانمان معلمان هستند.

 

ضمناً در این میان نباید از نقش دستگاههای فرهنگی و در راس آن فرهنگ و ارشاد اسلامی غفلت نمود چرا که در این راستا می تواند بر ترویج فرهنگ و آداب و سنن بومی و محلی هر منطقه و تقویت سرمایه های اجتماعی و نمادین اهتمام ویژه ای داشته باشد.

 

به امید روزی که هر جوان ایرانی به فرهنگ غنی خود افتخار نماید و مسئولین کشور ماهواره را به عنوان فرصتی برای ترویج فرهنگ غنی ایرانی به حساب آورند نه تهدیدی برای جوانان کشور عزیزمان.

 

محمد مهدی ترابیان

 

کارشناس فرهنگی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

 

انتهای پیام/h.e

یکشنبه 21 آبان 1396 | 12:15

کد خبر : 27484

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید