کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کُردتودی گزارش می‌دهد؛

مشکلات شرکت‌های پیمانکاری کردستان در پیچ و خم مسائل بیمه‌ای

مسائل بیمه، تامین اجتماعی کردستان، شرکت های پیمانکاری، خدماتی و پشتیبانی کردستان، صلاح قریشی، کانون صنفی انجمن‌های کارفرمایی کردستان

مسائل و مناسبات قانونی و مطالبات شرکتهای پیمانکاری، خدماتی و پشتیبانی در نشست مشترک مدیرکل تامین اجتماعی کردستان با اعضای هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارفرمایی استان بررسی و راهکارهای ارتقاء سطح کمی و کیفی ارزیابی شد.

به گزارش کُردتودی، رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی کردستان با اشاره به نقش نشست‌های مشترک نهادهای صنفی و مدیران دولتی در بهبود مناسبات گفت: وجود مسائل مشترک و موانع در تعامل بخش خصوصی و دولت یک واقعیت ایجابی در روند توسعه است که برای حل مشکلات و رسیدن به نقطه اوج همکاری و هماهنگی نیاز به برگزاری جلسات مشترک بین دولت و نهادهای صنفی دارد که ماحصل این امر رفع موانع و ارتقاء سطح همکاری دو طرف و تسریع روند توسعه می‌باشد.

 

آرام فاتحی افزود: پیشبرد توسعه و ایجاد اشتغال تنها از عهده دولت برنمی‌آید و بخش اعظم کار بر عهده بخش خصوصی قرار دارد که بدون همکاری جدی مدیران و حل موانع موجود سرعت نقش آفرینی این بخش کاهش می‌یابد.

 

وی تصریح کرد: بر این اساس ضرورت دارد دو طرف با سعه صدر و روحیه همکاری با همدیگر برخورد نمایند که خوشبختانه بستر تعامل مناسبی در کردستان برای ارتقاء روابط وجود دارد که این واقعیت یک پتانسیل بزرگ برای توسعه استان است.

 

فاتحی در ادامه اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی ارتباط واقعی با بخش خصوصی دارد تا جایی که اگر این سازمان با سختگیری و تنگ نظری به مطالبات و خواسته‌های بخش خصوصی بنگرد منابع غیر دولتی توسعه و اشتغال با مشکل برای ایفای نقش مواجه خواهد شد.

 

این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: ما خواسته‌هایی از تامین اجتماعی داریم و توقع است تا در قالب قانون زمینه تامین این مطالبات فراهم گردد.

 

عضو هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی کردستان ضمن اشاره به وجود مشکلات در روابط شرکت‌های پیمانکاری و خدماتی با سازمان تامین اجتماعی گفت: عدم قبول لیست مشترک بیمه شدگان کارگاهی و پروژه‌ای یکی از مشکلات بخش پیمانکاری است به طوری که تامین اجتماعی از قبول وجود نام افراد شاغل در کارگارگاه‌های تولیدی به ویژه کارخانجات آسفالت در لیست بیمه شدگان به این بهانه که این افراد در کارگاه تولیدی شاغل هستند خودداری میکنند.مشکل دیگر برمیگردد به عدم قبول نام بانوان شاغل در لیست بیمه شدگان پروژه‌های عمرانی و شرکت در حالی که ضریب سهم تامین اجتماعی از قرار داد را پرداخت نموده اما حق ندارد افراد شاغل در کارخانه و کارگاه تولید مصالح مرتبط با پروژه را لیست بیمه پروژه قرار دهد و این امر سبب وارد شدن زیان مالی به پیمانکار میگردد.

 

کمال توحیدی افزود: مشکل دیگر هم مربوط به این موضوع است که پیمانکار مطالباتی از کارفرما دارد که به علت نداشتن بودجه امکان پرداخت آن را ندارد و پیمانکار هم نمی‌تواند وجه بیمه را نقدا پرداخت کند اما سازمان تامین اجتماعی از دریافت چک جهت پرداخت حق بیمه خود داری می‌نماید و این امر باعث بروز مشکل در رد لیست بیمه و سوابق بیمه شده می‌شود.

 

وی تصریح کرد: مشکل دیگر ما این است در صورت بروز تاخیر در رد لیست بیمه افراد به علت کمبود اعتبارات ادارات دولتی تامین اجتماعی جرایم متعلقه را از پیمانکار می‌گیرد و این مغایرت کامل با قانون تامین اجتماعی دارد.

 

وی در ادامه خاطر نشان کرد: زمانی که کارفرما به هر علتی حق بیمه سهم خود را نمی‌پردازد سازمان تامین اجتماعی از صدور مفاصا حساب برای پیمانکار خودداری می‌کند این در حالی است که ما هیچ گناهی نداریم و خساراتی برایمان برجامی‌گذارد.

 

عضو هیئت مدیره کانون صنفی انجمن‌های کارفرمایی کردستان با اشاره به درخواست شرکت‌های پیمانکاری از تامین اجتماعی گفت: خواسته‌های ما از تامین اجتماعی خواسته‌هایی منطقی و قانونی است و خارج از این چارچوب هیچ توقعی نداشته و از مدیران این سازمان خواستاریم تا راهکارهای قانونی برای تحقق این مطالبات تدوین و اجرا نمایند.

 

سید انور هاشمی افزود: قبول دفترچه بیمه در زمان انجام معاینات دوره‌ای کارگران، تسریع در عودت چک‌های تضمینی و صدور مفاصا حساب و پاسخ به استعلام ادارات از اهم خواسته‌های ما می‌باشد.

 

وی تصریح کرد: این مسایل در زمان خود سبب بروز مشکل برای شرکت و بیمه شدگان می‌گردد.

 

دبیر کانون صنفی انجمن‌های کارفرمایی کردستان با تاکید بر ضرورت باز تعریف مناسبات بین شرکت‌های پیمانکاری و سازمان تامین اجتماعی گفت: کانون کارفرمایی استان از 23 انجمن تشکیل شده و عضو کارگروه اشتغال، شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است.

 

سعدی قادری افزود: پیگیری مطالبات صنفی، ایجاد بسترهای انظباط صنفی و ساماندهی روند تعامل صنف با ارگان‌های دولتی و سایر نهادهای بخش خصوصی از وظایف اصلی و برنامه‌های کانون انجمن‌های کارفرمایی است و برای دستیابی به این اهداف تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: پایین بودن ارقام مربوط به اختیار تصمیم گیری در زمینه صدور مفاصا حساب مدیران شهرستانی سازمان تامین اجتماعی از مشکلات شرکت‌ها در قراردادها است و باعث تحمیل زیان مالی و از دست رفتن فرصت زمان بر شرکت‌ها می‌شود چون برای مبالغ بالا مدیران شهرستان‌ها نمی‌توانند تصمیم بگیرند و باید پرونده به مدیریت استان ارجاع گردد که ما از مدیریت ارشد سازمان در استان درخواست داریم تا حدود اختیارات مدیران شهرستان‌ها را افزایش دهند.

 

قادری تصریح کرد: برگزاری مداوم نشست‌های دو جانبه کانون و سازمان تامین اجتماعی و تبدیل توافقات به تفاهم نامه و ابلاغ به تمام شهرستان‌ها برای اجرا درخواست دیگر ما می‌باشد.

 

مدیرکل سازمان تامین اجتماعی کردستان ضمن اشاره به رویکرد این سازمان به بخش خصوصی و نهادهای صنفی گفت: اعتقاد به 3 جانبه گرایی ( تامین اجتماعی، بخش خصوصی و نهادهای صنفی) و ایجاد بستر هماهنگی و همکاری بین این جوانب از رویکردهای اصلی این سازمان است و بر این باور هستیم که باید 3 طرف در یک فضای کامل تعامل مثبت و همکاری جدی قرار بگیریم تا بتوانیم روند توسعه همه جانبه استان را جلو ببریم.

 

صلاح قریشی افزود: بخش خصوصی، سرمایه‌گذار و پیمانکار شرکای سازمان تامین اجتماعی هستند که بدون آنها ادامه حیات برای این نهاد میسر نمی‌باشد و سازمان احترام ویژه برای این شرکای خود قائل بوده و منافع آنها را هم ردیف منافع خود می‌داند تا جایی که هر نوع عمل لازم برای تسهیل در امور و مناسبات مشترک را انجام می‌دهد.

 

وی در خصوص درخواست‌های مطرح شده در جلسه اظهار کرد: در مورد عدم قبول نام  بانوان در لیست کارگاهی و پروژه باید یادآوری کنم که بعد از طرح این مورد در نشست‌های قبلی، سازمان به ادارات تابعه مجوز داد تا در صورت مرتبط بودن کار و مدرک تحصیلی بانوان با ماهیت کار پروژه حضورشان در لیست را قبول کنند اما قانون اجازه نمی‌دهد که افراد شاغل در دفتر شرکت و کارخانه را در لیست پروژه قبول کنیم.

 

قریشی با اشاره به موضوع نگرانی شرکت‌ها از وارد شدن خسارات ناشی از تاخیر در پرداخت صورت وضعیت‌ها و مطالباتشان به آنها گفت: پروژه‌هایی که قرارداد پیمانکاری دارند و اداره کارفرما امکان پرداخت طلب شرکت را پرداخت کند باید لیست را صورت مجزا به تامین اجتماعی ارایه دهد تا از این بابت خساراتی به کارگر وارد نشود.

 

مدیرکل تامین اجتماعی کردستان تصریح کرد: پروژه‌هایی که اسناد خزانه اسلامی را جهت وصول مطالباتشان از ادارات گرفته‌اند هیچ ممانعتی برای رد لیست بیمه شدگان ندارند.

 

وی در مورد تعداد افراد موجود در لیست بیمه شدگان اظهار کرد: شرکت‌ها تا میزان سقف ضریب بیمه مبلغ قرار داد می‌توانند نام افراد را لیست قرار دهند اما اگر تعداد افراد به بالاتر از مبلغ برسد تامین اجتماعی افراد اضافی را حذف می‌کند.

 

وی افزود: برای تسریع در صدور مفاصا حساب تمام تمهیدات لازم در ادارات اندیشیده شده است و در صورتی که پیمانکار تصویه حساب کارفرما را انجام پاپه باشد سریعا کار انجام می‌شود.

 

انتهای پیام/a.p

یکشنبه 21 آبان 1396 | 10:02

کد خبر : 27478

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید