کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت/

بیکاری و مهاجرت مردم، دژ مستحکم کردستان را خواهد شکست

بیکاری، مهاجرت، دژ مستحکم کردستان، بیجار، بیجار بام ایران

متاسفانه در میان همه استان ها ، کردستان یکی از بی بهره ترین استان ها از لحاظ اشتغالزایی و سرمایه گذاری است و در استان کردستان نیز، شهرستان بیجار با داشتن بیشترین وسعت و پیشینه ی شهرنشینی بسیار خوب و قدمتی بالاتر از هفت هزار و 500 سال، بالاترین نرخ بیکاری و مهاجرت را در استان به خود اختصاص داده است.

به گزارش کُردتودی، در حال حاضر يكي از مهم‌ترين مشكلات كشور، نرخ بيكاري بالا است و همین مسئله در سطح استان ها و شهرستان ها به وضوح قابل لمس است و ما در شهرهای با جمعیت پایین میبینیم که جوانان و خانواده ها چگونه با معضلی به نام اشتغال و بیکاری دست و پنجه نرم میکنند.

 

اشتغال‌زايي، فرآيندي زمانبر و بلندمدت است كه براي تحقق آن باید الگو يا نقشه‌اي مشخص وجود داشته باشد و در آن متناسب با زمانبنديیهای انجام شده، الزامات، پيش نيازها و ابزارهای هر موقعيت پيش‌بينی و تصريح شود.

 

 در اين ميان بودجه‌های سالانه ميیتوانند به‌عنوان ابزارهای سياستی كوتاه‌مدت در جهت تحقق اهداف بلندمدت و مشخص اشتغال‌زايی استفاده شده و عملكرد آنها متناسب با ميزان تحقق اهداف ذكر شده، مورد ارزيابی قرار گيرد، اما در شرايط كنوني، راهبرد يا استراتژی مشخصی برای اشتغال‌زايی وجود ندارد، بنابراين مشخص نيست كه چگونه بايد تخصيص منابع صورت گيرد تا بر اساس آن حداكثر بهره‌برداری از آن شود.

 

متاسفانه در میان همه استان ها، کردستان یکی از بی بهره ترین استان ها از لحاظ اشتغالزایی و سرمایه گذاری است و در استان کردستان نیز، شهرستان بیجار با داشتن بیشترین وسعت و پیشینه شهرنشینی بسیار خوب و قدمتی بالاتر از هفت هزار و 500 سال، بالاترین نرخ بیکاری و مهاجرت را در استان به خود اختصاص داده است.

 

شهرستان بیجار از ظرفیت های بسیار خوبی همچون گردشگری، صنایع دستی، گیاهان دارویی، معدنی، کشاورزی و بویژه نیروی انسانی تحصیلکرده و جوان برخوردار است اما به مثابه سایر شهرهای استان، با مشکل نبود شغل و بستری مناسب جهت گذران زندگی برای شهروندان، مواجه است.

 

بزرگترین مشکلی که همواره و از سالیان دور به عنوان تهدیدی برای این شهرستان به شمار می آید، مهاجرت جوانان این دیار به سایر شهرهای کشور جهت تامین شغل مورد نیاز است، اما این مسئله تنها یک روی سکه است چرا که با تصمیم یک فرد برای مهاجرت با هدف کسب شغل، خانواده وی نیز به همراه او از شهر خارج می شوند و این یکی از بزرگترین معضلات بیجار است که نتیجه ای جز عدم توسعه و تخلیه شهرستان در بر ندارد.

 

طبق مطالعات انجام شده، آمارهای آخرین سرشماری در سال 95، خبر از کاهش 5 هزار نفری جمعیت از این شهرستان می دهد که نشانگر رشد منفی جمعیت و تداوم عدم توسعه این شهر در سال های آینده است.

 

بیکاری، محرومیت و عدم توجه مسئولان به توسعه شهرستان، از جمله مشکلات بارزی است که مردم با آن دست به گریبان هستند. شهرستانی که علاوه بر داشتن سرمایه عظیم نیروی انسانی جوان، دارای منابع معدنی و کشاورزی غنی ای است اما به دلیل عدم استفاده بهینه از این ظرفیت ها در بحران مهاجرت شهروندان دست و پا می زند.

 

شهرستان بیجار به دلیل پراکندگی و گسترش معادن در بخش های مختلف آن، از ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد شغل برخوردار است. ایجاد بخش های فرآوری مواد معدنی در کنار استخراج معادن، علاوه بر ایجاد شغل برای تعداد بالایی از افراد، سبب کسب سود بیشتر ودر نتیجه سرمایه گذاری در بخش های مختلف شهرستان نیز خواهد شد. اما متاسفانه کم کاری و کم توجهی مسئولان به انبوه مشکلات و معضلات فرا روی بیجار، سبب مغفول ماندن از فرصت های متعدد بر اثر نگرش های سلیقه ای، شخصی و باندی شده است.

 

متاسفانه باوجود اینکه تمام مسئولین استانی از وضعیت بیجار باخبر هستند و می دانند که اگر اشتغال در این شهرستان رونق نگیرد، مردم دیگر امیدی برای ماندن در اینجا نخواهند داشت اما باز در ماه های اخیر شاهد هستیم که چگونه با لابیگری و حق خوری قصد دارند کارخانجات زنجیره فولاد که حق مسلم بیجار است را با بی تدبیری به شهرستان دیگری ببرند و مانند ذوب آهن تعطیل شده دوباره دست به ظلمی بزرگ در حق مردم این استان و این شهرستان بزنند.

 

آری هرجای بیجار گروس که دست می گذاری ،درد میکند و صدای ناله و درد ناشی از زخم هایش از همه خانه ها و محلات این شهر به گوش میرسد از خانه های ثروتمندترین ساکنش گرفته تا آلونک فقیرترینش و تمام آنها به خاطر ظلم ها و سهل انگاری مسئولینی است که درد مردم این شهرستان را می دانند اما نه تنها تلاشی برای مداوا نمی کنند، بلکه با بی تدبیری و باند بازی های گروهی و جناحی، نمک به زخم های مردم این دیار کهن می زنند.

 

روند روبه رشد مهاجرت، افزایش نرخ بیکاری، خالی از سکنه شدن حداقل ۲۲ روستای این شهرستان، پایین آمدن سطح مشارکت مردم در مسایل شهرستان، عدم وجود سرمایه گذاری و افزایش هر روزه مشکلات مردم و شهرستان از نتایج عملکرد بسیار ضعیف مسئولین ادوار بیجار گروس و استان می باشد و ظاهرا پایانی برای آنها نیز وجود ندارد.

 

منبع: بیجار بام ایران

 

انتهای پیام/sh.s

شنبه 20 آبان 1396 | 12:30

کد خبر : 27462

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید