کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نقش برجسته بانوان در جنگ تحمیلی و دوران بعد از آن

تبیین نقش برجسته بانوان شهیده، جانباز و ایثارگر در دوران هشت سال دفاع مقدس می تواند گوشه هایی از رشادت ها و مجاهدت های این قشر از جامعه را برای نسل های بعدی روشن نماید.

به گزارش کُردتودی، تبیین نقش برجسته بانوان شهیده، جانباز و ایثارگر در دوران هشت سال دفاع مقدس می تواند گوشه هایی از رشادت ها و مجاهدت های این قشر از جامعه را برای نسل های بعدی روشن نماید. در دوران دفاع مقدس بانوان هم پای مردان افتخارات فراوانی را از خود به یادگار گذاشتند که تبین آن رشادت ها می تواند در ارتقاء منزلت زنان شهیده، جانباز و ایثارگر بسیار مؤثر باشد.

 

اولین نقش برجسته بانوان در دوران جنگ تحمیلی، تشویق و تحریک همسران و فرزندان خویش برای حضور در جبهه های حق علیه باطل و صبر و بردباری در روزهای سخت جنگ و بر عهده گرفتن مدیریت خانه و خانواده بود. در روزهایی که خطوط مقدم جبهه و جنگ نیاز شدیدی به حضور مردان ایران زمین داشت، این زنان بودند که همسران و فرزندان خود را راهی جبهه ها می کردند.

 

البته این نقش برجسته بانوان در سرزمین مجاهدت های خاموش برجستگی بیشتری داشت؛ بانوان کردستانی از همان اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، مردان خود را به حمایت از انقلاب اسلامی تشویق کردند و در روزهایی که کردستان به اشغال گروهک های ضدانقلاب درآمد، در برابر توهین ها، تحقیرها و حتی کتک کاری های گروهک های ضدانقلاب صبر و بردباری پیشه کردند، تا مردان مرد این سرزمین با خیالی آسوده تکلیف دشوار خود را در پاکسازی وجب به وجب این آب و خاک به سرانجام برسانند.

 

در روزهایی که پیشمرگان مسلمان کرد برای پاکسازی کردستان از لوث وجود گروهک های ضد انقلاب، کوه های سر به فلک کشیده کردستان را زیر پا می گذاشتند، این شیر زنان کردستانی بودند که در نبود همسران و فرزندان اشان، از شرف و عزت غیور مردان کرد دفاع می کردند. گروهک های ضدانقلاب که کینه پیشمرگان مسلمان کرد را به دل داشتند، به منازل آنان یورش می بردند و با ایجاد نا امنی و مزاحمت برای اهل خانه، قصد داشتند تا زنان این دیار را مجبور سازند تا مردانشان را از حضور در جبهه های حق علیه باطل باز دارند، اما زنان کردستان که محبت امام روح الله (ره) را در دل داشتند، زینب(س) وار در برابر این مصایب صبر پیشه می کردند و از مشکلاتشان دم نمی زدند.

 

حضور فعال در پشت جبهه ها و حمایت های مالی و تدارکاتی از رزمندگان سپاه اسلام از جمله نقش های دیگری است که زنان در طول هشت سال دفاع مقدس در ایفای آن موفق بودند. تعدادی از زنان زیورآلات خود را جهت کمک به خطوط مقدم جبهه هدیه می کردند و تعدادی دیگر با بسته بندی و آماده کردن مواد غذایی و جیره خشک برای رزمندگان و یا تعدادی با بافتن شال، کلاه و دستکش و ارسال این وسایل به جبهه های حق علیه باطل نقشی از خود به یادگار می گذاشتند.

 

حضور فعال بانوان در خطوط مقدم جبهه و ارایه خدمات درمانی و بهداشتی به مجروحین از دیگر عرصه های حضور بانوان در طول هشت سال دفاع مقدس می باشد. زنان مسلمان ایران پا به پای مردان در مناطق عملیاتی حاضر می شدند و با ارایه خدمات بهداری به مجروحین و انتقال آنان به درمانگاه ها و بیمارستان های مجهز، نقش بسیار مؤثری در بهبود شرایط جانبازان و مجروحین داشتند.

 

مادران، همسران و خواهران ایران اسلامی در سوگ از دست دادن عزیزانشان صبر و بردباری پیشه خود ساختند تا دشمن زبون هیچ گاه فکر نکند که داغی گران را بر ملت ایران تحمیل کرده است. بسیاری از خانواده های معظم شهدا هنگام تشییع پیکر پاک و مطهر عزیزانشان از سر دادن شیون و زاری خودداری می کردند تا گریه هایشان دل دشمنان انقلاب اسلامی را شاد نکند.

 

اما یکی از نقش های حیاتی بانوان ایران زمین در طول هشت سال دفاع مقدس که سال ها بعد از پایان جنگ تحمیلی نیز ادامه دارد، ازدواج بانوان مسلمان با جانبازان و مجروحین جنگ تحمیلی و بر عهده گرفتن مسئولیت مراقبت و نگهداری از جانبازان قطع نخاعی، شیمیایی و قطع عضو بود. این رشادت و مجاهدت بانوان ایران زمین هیچ گاه فراموش نشده و نخواهد شد.

 

بانوانی که می توانستند زندگی آرام و بدون دغدغه داشته باشند، اما پرستاری از جانبازان جنگ تحمیلی را عهده دار شدند تا یک بار دیگر و سال ها بعد از پایان جنگ تحمیلی نقشی پر رنگ در دوران پسا جنگ تحمیلی داشته باشند.

منبع: پیشمرگ روح الله

انتهای پیام/v.v

  شنبه 20 آبان 1396 | 11:19

  کد خبر : 27457

  منتشر کننده : الف ر/p

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر

  گزارش و تحلیل:

  آرشیو گزارش و تحلیل
   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید