کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

کهن ترین بانوی زنده ایران با 131 سال عمر در کُردستان + عکس

کهن ترین بانو، بانوی زنده ایران ، 131 سال عمر ، کُردستان

برخی رسانه ها به اشتباه نوشته اند محرم آصفی‌ ساکن آذربایجان شرقی با ۱۲۰ سال سن، پیرترین مرد جهان است، اما فراموش کرده اند حاج احمد صوفی در سقز با ۱۳۶ سال سن و ننه مسطوره طوماری هم با 131 سال سن هر دو در کُردستان زنگی می کنند.

به گزارش کُردتودی، برخی رسانه ها به اشتباه نوشته اند محرم آصفی‌ ساکن آذربایجان شرقی با ۱۲۰ سال سن، پیرترین مرد جهان است، اما فراموش کرده اند حاج احمد صوفی در سقز با ۱۳۶ سال سن و ننه مسطوره طوماری هم با 131 سال سن هر دو در کُردستان زنگی می کنند.


کیلومترها از شهر و زندگی ماشینی که سرتا سر روز را برای بدست آوردن پول از صبح تا شب می دویم دور می شویم و راهی روستایی می شویم که کهن ترین بانوی ایران در آنجا زندگی می کند ، راهی روستایی می شویم که آدم های آنجا در جستجوی زندگی آرام و به دور از ازدحام شهرها روزگار می گذرانند ، و باید گفت خوشا به حال روستایی که خبری از هیاهوی زندگی شهری و ماشینی ندارد.


مسطوره طوماری بانوی کُردستانی است که متولد 1265 از روستایی در شهرستان بیجار است، وی دارای 30 فرزند می باشد که تنها 7 فرزند آن باقی مانده و مابقی فرزندانشان فوت کرده اند.


پیر ترین بانوی جهان که در کتاب گینس به ثبت رسیده است از این بانوی بیجاری 4 سال کوچکتر است اما ننه مسطوره هنوز عمرش به عنوان پیترین زن جهان در کتاب گینس به ثبت نرسیده است و در روستای " شریف کندی " با اینکه بینایی چشمهایش را تا حدودی از دست داده و در خاطرات کهنه او می توان از حمله روسها در 19 فوریه 1916 به بیجار، حرف ها شنید اما قبراق با 88 فرزند، نوه و نتیجه اش زندگی می کند.


وی نماز را موجب آرامش خود در زندگیش می‌داند و می گوید: صبح‌ها با بانگ اذان از خواب بیدار و سری به بچه هایم می زنم و سپس منتظر بانگ ظهر می‌مانم و پس از استراحت بازهم منتظر بانگ عصر می‌مانم، زیرا آرامشی که نماز و راز و نیاز با خدا به انسان می‌دهد، جایگزینی ندارد.


برخلاف شهرنشینیانی که زندگیشان را در کالاهای لوکس و تجملات معنا کرده اند ننه مسطوره ی قصه ی ما تمامی زندگی خود را در کنار فرزندانش و راز و نیاز با خدای خود می‌داند!

 

 

 

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/v.v

شنبه 20 آبان 1396 | 10:17

کد خبر : 27455

منتشر کننده : م ر/a

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید