کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

زنان، در جدال سنت و مدرنیته/ازدواج قربانی غرب زدگی

زنان و مدرنیته، جوامع سنتی، افزایش سن ازدواج، ترویج گناه و فساد

زنان در جوامع مدرن و سنتی دارای نقشی اساسی و ارزشمند هستند، در جوامع مدرن با شیوه ای نوین و دوشادوش مردان و حتی در برخی موارد بالاتر از مردان به شمار می آیند و در جوامع سنتی هم نقش زن به پررنگی مرد و در نادیده گرفتن هم کمتر از آن است.

به گزارش کُردتودی، در واقع جایگاه زنان اساسی ترین بحث در جامعه است که منجر به ارتقاء یا سقوط خانواده ها و در ابعاد بزرگتر جوامع می شود.

 

نقش اساسی زنان غیر قابل انکار است، اما گاه سیاست، مردانه و شرایط منجر به ترد زنان از هویت اصلیشان در جامعه می شود، و نقش آنها را کم رنگ تر می کند.

 

گاه سیاست های مردانه به ضرر زنان هم تمام می شود و تمام لایحه های هم که تصویب می شود در جای جای خود حق زنان را در تمام ابعاد خود پایمال می کنند.

 

پایمال کردن حق زنان و گرفتن برخی حقوق از آنها منجر به بروز برخی مشکلات شده و جامعه را دچار معضلاتی می کند که در آینده تبدیل به ناهنجاری می شود، همین ناهنجاری ها هم در نهایت دامن جامعه را می گیرد و با  رشد فساد و گناه ترویج می یابد.

 

عدم وجود حق انتخاب زنان برای ازدواج هم یکی دیگر از مسائلی است که منجر به کاهش ازدواج شده و سن ازدواج را بالا برده است، چرا که مردان با انتخاب های که جامعه در اختیارشان گذاشته و عدم محدودیت های که عرف برای مردان تعیین کرده است، علاقه و میل آنها به ازدواج کم شده است.

 

در حقیقت این کار بیشتر به زنان صدمه می زند و سبک ازدواج های غیرقانونی و پیش آمدن مشکلات عدیده ای برای دختران را افزایش می دهد که باز هم پای مشکلاتی از جمله عدم ثبت فرزند، مشکلات طلاق و مشکلات بعد از طلاق که زنان را به فساد می کشاند و هنجارشکنی در جامعه را بیشتر می کند را می توان نام برد.

 

عدم حمایت از ازدواج جوانان شاخص های روسپی‌ گری، آزادی سقط جنین، آسیب های روحی به دختران و افزایش فرزندان بی پدر، ترویج گناه و فساد در جامعه را افزایش می دهد.

 

با افزایش سن ازدواج در حقیقت صبر و تحمل طرفین در زندگی کمتر می شود و در مقابل آمار طلاق نیز افزایش پیدا می کند، طبق آمار اعلام شده "در حال حاضر 14 میلیون و 192 هزار جوان نیاز به ازدواج دارند، همچنین آمار مجردین بیوه که نیاز به ازدواج دارند 3 میلیون و 330 هزار نفر است. آمار مجردین بالای 30 سال که از ازدواج ناامید شده‌اند نیز 2 میلیون و 30 هزار نفر است."

 

با افزایش سن ازدواج، میزان تحریکات جامعه هم کاهش پیدا می کند، و در واقع ازدواج به درجه های پایین جامعه سوق داده می شود.

 

روابط عاطفی نامشروع با کاهش ازدواج، افزایش پیدا می کند و خود تبدیل به یک بحران حاد می شود، بحرانی که گاها کشور را به نابودی می کشاند.

 

در واقع بهترین کار این است که به جای سخت کردن گره ازدواج، مسئولان و مدیران دولتی فکری به حال، حال و روز خراب جوانان بکنن تا شرایط وخیم تر نشده، چرا که با ادامه این روند در آینده نه چندان دور شاهد انقراض امری به نام ازدواج خواهیم بود و به طبع ان فساد افزایش و جمعیت جوان پیر و تنها می شوند.

 

انتهای پیام/

شنبه 27 آبان 1396 | 13:14

کد خبر : 27369

منتشر کننده : o.o

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید