کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

مسئول مرکز احیا گران راه سلامت شهرستان بیجار:

200 نفر از بهبود یافتگان برای دریافت تسهیلات به بهزیستی معرفی شدند/ هیچ ارگان و اداره ای به ما کمک نکرده است

مرکز بهبود یافتگان راه سلامت، معتادان، اعتیاد، مشکلات،عدم همکاری مسئولان، بهبود یافتگان، بیجار بام ایران

مسئول مرکز احیا گران راه سلامت شهرستان بیجار گفت: از لحاظ مالی و امکانات دچار مشکل هستیم و هیچ ارگان ،اداره یا خیرین به ما کمک نکرده اند.

به گزارش کُردتودی، حسین مرادزاده مسئول مرکز احیاگران راه سلامت شهرستان بیجار در گفتگو با خبرنگار بیجار بام ایران اظهار داشت: اعتیاد یک بیماری است باید برای درمان آنها همه تلاش و همکاری داشته باشیم و به چشم خلافکار آنها را نگاه نکنیم و فرصت زندگی دوباره به این بیماران بعد از بهبود داده شود.

 

وی گفت: متاسفانه در جامعه امروز به این بهبود یافته ها توجهی نمی شود. ترد شدگان از جامعه که این خود شاید یک عامل بازگشت دوباره آنها به سمت اعتیاد باشد.

 

مسئول مرکز احیاگران راه سلامت شهرستان بیجار ادامه داد: این مرکز در سال ۹۳ شروع بکار کرده است و در این مدت حدود ۸۰۰ نفر ورودی و خروجی داشته است.

 

وی با بیان آمار بازگشت حدود ۴۰۰ نفر از  بهبود یافتگان به اعتیاد گفت: شرایط محیطی، بیکاری و توجه به گذشته فرد در این بازگشت بی تاثیر نیست.

 

مرادزاده با بیان این موضوع که کسانی که برای ترک به این مرکز مراجعه میکنند از بیجار و روستاها و شهرهای دیگر استان هستند، افزود: در این چند سال از شروع به کار مرکز حدود ۲۰۰ نفر از بهبود یافتگان بیش از یکسال را به بهزیستی شهرستان معرفی کرده ایم و به آنها وام خود اشتغالی با سود ۴ درصد داده شده است که مشغول به کار دامداری، مغازه داری و کارههای دیگر شده اند.

 

وی با اشاره به مشکلات مرکز اظهار کرد: از لحاظ مالی و امکانات دچار مشکل هستیم و هیچ ارگان، اداره یا خیری به ما کمک نکرده اند بجز بهزیستی که در حد توان و ارشاد اسلامی هم در بحث کتاب برای کتابخانه این مرکز ما را یاری کرده اند.

 

مسئول مرکز احیاگران راه سلامت شهرستان بیجار با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ نفر در مرکز در حال بهبود هستند، گفت: بنا به تعرفه بهزیستی از هر نفر ۵۰۰ هزار تومان دریافت میشود که از این مبلغ ۱۲۰ هزار توسط بهزیستی و مابقی توسط خود فرد برای ۲۸ روز حضور در مرکز است که همه این مبلغ صرف خود بیمار و درمان آنها میشود.

 

وی با گله از مسئولین و مردم شهرستان در عدم همکاری با این مرکز گفت: بارها مسئولین به این مرکز آمده اند و قول کمک و همیاری داده اند اما هیچوقت انجام نشده است امیدوارم خیرین و مسئولین حداقل برای بازدید و دلگرمی به این بیماران در این مرکز حضور یابند.

 

در ادامه مصاحبه با دو نفر از معتادان در حال ترک و علل اعتیاد آنها گفتگویی داشتیم که در ادامه میخوانید.

 

یکی از این معتادان در حال ترک، اظهار داشت: من از طریق یکی از دوستانم به سمت مواد کشیده شدم و دلم نمیخواست پاک باشم چون همیشه فکر میکردم همسرم ترکم نمیکند اما اینبار بعد بارها ترک و بازگشت تصمیم به ترک دارم چون دوست دارم در کنار خانواده ام باشم.

 

 وی گفت: بعد از بهبودی کاملم نیاز به کار دارم تا بتوانم خرج زندگیم را بدهم حتی با دستمزد کم! اما مردم ما را قبول ندارند و به ما اعتماد نمیکنند.

 

یکی دیگر از آنها، اظهار داشت: از طریق دوستان به اعتیاد رو آوردم و شاید مشکلات عاطفی باعث این کار شد. وقتی خانواده ام فهمیدند من سیگار میکشم پول توجیبیم را قطع کردند من هم زمانی که وارد جامعه شدم و خرج خودم را در می آوردم دوستانم مصرف کننده بودند من هم به سمت مواد کشیده شدم.

 

 وی گفت: الان خانواده و همسرم از محبت و هر لحاظ دیگر برایم کم نمیگذارند اما من میخواهم بعنوان سرپرست خانواده کار داشته باشم و نیاز به ترحم کسی نداشته باشم وقتی میبینم نمیتوانم، تنها مواد بهم ارامش میدهد بنابراین پناه به مواد میبرم. ارزوم پاکی و داشتن یک کار است. تصمیمم جدی است اما شرایط محیطی هم بی تاثیر نیست هرجا که میروی واسطه مواد مخدر و استفاده راحت در اختیارت قرار میگیرد.

 

در ادامه صفدر علی غفاری روانشناس و مدیر داخلی مرکز احیاگران راه سلامت شهرستان بیجار با ارائه عملکردی از برنامه های این مرکز اظهار داشت: قسمت بایگانی پرونده های مددجویان این مرکز که نوعی تاریخچه مرکز به شمار می آید بروز رسانی شده است، انجام مشاوره های فردی در حین پذیرش و چه در طول دوره درمان به مددجویان، برگزاری جلسات و کلاسهای آموزشی در طول هفته برای مددجویان، برگزاری مسابقات ورزشی، ایجاد کتابخانه، تهیه بسته های آموزشی برای مددجویان و خانواده های آنها، پیگیری ماهانه مددجویان ترخیص شده بعد از بهبودی از برنامه های این مرکز است.

 

وی با اشاره به اینکه این مرکز دارای مددیار و پزشک می باشد گفت: پیگیر برگزاری مراسمی با حضور تعداد زیادی از بهبود یافتگان با هدف استفاده از تجربیات آنها و ایجاد انگیزه میان مددجویان تحت درمان در مرکز هستیم.

 

انتهای پیام/sh.s

یکشنبه 14 آبان 1396 | 11:00

کد خبر : 27355

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید