کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

رئیس دانشگاه کردستان، تأکید کرد:

نباید رشته‌های علوم انسانی در حد نظری باقی بمانند

همایش ملی, زبان انگلیسی, دکتر اخلاقیان, دانشگاه کردستان

رئیس دانشگاه کردستان با تأکید بر اینکه کاربردی کردن اختصاص به رشته‌های مهندسی ندارد، گفت: در حال حاضر نباید اجازه داد که رشته‌های علوم انسانی در حد نظری باقی بمانند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،دکتر فردین اخلاقیان، صبح امروز (4 آبان) در نخستین همایش ملی آموزش زبان انگلیسیu نوآوری‌ها و پیشرفت‌های حرفه‌ای که در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، اظهار کرد: زبان انگلیسی به عنوان دروازه ورود به دنیای معاصر شناخته می‌شود، لذا فراگیری آن باید برای تمامی‌ افراد میسر شود.

 

وی با اشاره به پیشینه علمی و فرهنگی کشور، سرزمین ایران را خواستگاه علم، تمدن و فرهنگ دانست و افزود: گذشته پرافتخاری که نیکان ایران زمین به ما تحویل داده‌اند پر است از حافظ‌ها، سعدی‌ها، رازی‌ها و زکریاهایی که پس از عبور از گذشته در دوران معاصر نیز به وجود بزرگانی هم‌چون امیرکبیر زینت یافته است.

 

رئیس دانشگاه کردستان با بیان اینکه تأسیس دانشگاه‌ها و مراکز عالی قبل از انقلاب در ایران آغاز شد، گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب رشد کمی و کیفی در علم و فناوری آهنگ رشد خوبی را در پیش گرفته است.

 

وی با ذکر این نکته که در برخی موارد بحث‌های کمی علمی به علت ورود برخی حواشی با مشکلاتی روبرو شده است، تصریح کرد: در بحث کیفی با گسترش چاپ مقالات علمی در سطح ملی و بین‌المللی، به نظر می‌رسد که مطالعات و پژوهش‌ها از لحاظ کیفی وضعیت مناسبی را داشته که این امر نشان‌دهنده عمق یافتن آنها است.

 

اخلاقیان در ادامه با اشاره به اینکه تأکید بر بردن علم به عرضه جامعه و صنعت، نیازمند کاربردی کردن آن است، گفت: با توجه به وضعیت موجود در جامعه و چالش‌هایی هم‌چون بیکاری، دانشگاه‌ها باید رسالت خود را در خصوص پرورش نیروی متخصص مورد نیاز با بهره‌گیری از روش‌های نوین و کاربردی بهتر از پیش به انجام برسانند.

 

وی با تأکید بر اینکه کاربردی کردن اختصاص به رشته‌های مهندسی ندارد، اذعان کرد: در حال حاضر نباید اجازه داد که رشته‌های علوم انسانی در حد نظری باقی بمانند.

 

رئیس دانشگاه کردستان، با بیان اینکه بایستی بسیاری از ابعاد علم را به متخصصان علوم انسانی سپرد، گفت: این امر زمینه‌ساز بروز و ظهور قابلیت و ظرفیت علوم انسانی خواهد شد.

 

وی «زبان انگلیسی» را به عنوان یکی از رشته‌های کابردی و نیاز کنونی جامعه بشری دانست و بر لزوم کاربردی ساختن آن تأکید کرد.

 

اخلاقیان با اعلام اینکه بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها هدفی است که وزارت علوم بر آن تأکید دارد، گفت: دانشگاه‌ها به عنوان یکی از اصلی‌ترین کانون‌های علوم باید در عرصه بین‌المللی مطرح شوند.

 

وی تحقق این مهم را نیازمند عدم محدود کردن علوم انسانی دانست و خاطرنشان کرد: باید فضای گفتمان داشته باشیم تا بتوان در بستری علمی، تعامل لازم علوم مختلف را برقرار کرد.

 

رئیس دانشگاه کردستان با بیان لزوم گسترش «علوم انسانی اسلامی»، این امر را نیازمند توجه به اصول علمی حاکم  دانست و ادامه داد: آشنایی با علوم پایهِ علوم انسانی، زمینه‌ساز استقرار علوم انسانی اسلامی خواهد شد.

 

اخلاقیان در پایان با تأکید بر اینکه باید فضای گفتمان و آزاد به علوم انسانی داده شود، اظهار کرد: نباید از خاطر دور داشت که پیشرفت واقعی با زحمت و تلاش، سرمایه‌گذاری و حمایت از قشر تحصیل‌کرده کسب خواهد شد.

 

انتهای پیام/sh.s

 

پنجشنبه 4 آبان 1396 | 14:26

کد خبر : 27189

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید