کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت /

آنچه از حقوق شهروندی باید بدانیم

حقوق شهروندی، شهروندی، حقوق، آگاهی ، جامعه اسلامی، بیجار بام ایران

مسئولیت شهروندی زمانی معنی پیدا میکند که مردم در حد قابل قبولی به سطحی از آگاهی رسیده باشد؛ یعنی که اولا حقوق خود را در جامعه بشناسند؛ ثانیا نیاز همگانی را به اجرای این حقوق درک نمایند.

به گزارش کُردتودی، تربیت شهروندی، یکی از فروع شهروندی است که باتوجه به تحولات سریع اجتماعی، فن‌آوری و سیاسی در دوران معاصر، ازجمله دلمشغولی‌های برنامه‌ریزان و سیاستگذاران تعلیم و تربیت کشورهای جهان به شمار می‌آید. کشورهای توسعه یافته مفاهیم شهروندی از دوران کودکی تا نوجوانی آموزش داده می‌شود و دولت نیز آموزش‌های لازم را در اختیار والدین و معلمان قرار می‌دهد.

 

مسئولیت شهروندی زمانی معنی پیدا میکند که مردم در حد قابل قبولی به سطحی از آگاهی رسیده باشد؛ یعنی که اولا حقوق خود را در جامعه بشناسند؛ ثانیا نیاز همگانی را به اجرای این حقوق درک نمایند.

 

 گستره مفهوم شهروندی تا پیش از دوره جدید، تنها اجتماعات شهری در بر می گرفت؛ اما امروزه مفهوم تا سطح کشور و مرزهای حاکمیت آن دولت توسعه یافته است. به مدد علم نوین و پدید آمدن دهکده ی جهانی، فرایند جهانی شدن و گسترش و ارتقای کمی و کیفی ابزارهای تبادل و اطلاعات سبب شده که بسیاری از اندیشمندان مرزهای کشور را در نوردند واز«شهروند جهانی» سخن بگویند.

 

به هر حال به نظر میرسد شهروند به فرد مسئولیت پذیری گفته می شود که عضویت رسمی یک کشور را داشته باشد و به حقوق و مسئولیت هایی که برایش در قانون پیش بینی شده است، پایبند باشد. بنا بر این در حقوق شهروندی چگونگی روابط شهروندان، حقوق و تکالیف آنان در برابر یکدیگر، هدف ها، اصول و در اجتماع از شیوه های رفتاری آنان اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. حقوق شهروندی توضیح می دهد که افراد در زندگی روزمره و در جریان فعالیت های فردی و اجتماعی خود چه وظایفی در قبال سایر شهروندان، کشور و دولت دارند و از چه مزایایی در جامعه برخوردار می باشند. پس حقوقی که هر فرد به عنوان شهروند و تابع یک دولت از آن بهره مند می گردد، حقوق شهروندی نامیده می شود. حقوق شهروندی یکی از دستاوردهای مثبت بشری است که امروزه مورد قبول دولت ها و ملت ها قرار گرفته است.

 

بعد از تشکیل جامعه و ایجاد حکومت در جوامع انسانی و ایجاد نظام حقوقی، یکی از مهم‌ترین بخش‌های این نظام حقوقی، حقوق اجتماعی و شهروندي است. در واقع یکی از مبانی اصلی حقوق متقابل دولت و مردم در اسلام، اصل حق و تکلیف است؛ یعنی این رابطه یک رابطه یک‌طرفه نیست که دولت فقط موظف به اجرای خواسته‌های مردم باشد و یا مردم تنها باید مطیع اوامر دولت باشند، بلکه این دو نسبت به هم تکالیف و حقوقی دارند، که می‌توان در حدیثی از حضرت علی (ع) آن را به خوبی درک کرد.

 

ایشان می‌فرمایند: از بین این حقوق، بزرگ‌ترین حقی که خدای سبحان فرض کرده، حق حاکم بر مردم و حق مردم بر حاکم است. این حقوق را خداوند برای هر یک بر دیگری فرض کرده است تا نظام انس و همزیستی مودت آمیز آن‌ها منشأ عزت و اقتدار دینشان باشد. پس هیچ‌گاه مردم به صلاح و سداد نگروند؛ جز آنکه حکام و زمامداران‌شان صالح باشند و هیچگاه حکام صالح نباشند، مگر آنکه مردم در طریق اعتدال و استقامت گام بردارند.

 

پس هرگاه مردم، حق حکام را و حکام، حق مردم را رعایت کنند، حق در میان آنها عزت یابد و راه و روش‌های دین برقرار و آثار و علائم عدل استوار شود و سنن و آداب براساس آن جریان یابد و در این صورت می‌توان به بقا و دوام دولت دل بست و دشمن را مأیوس کرد.

 

در رابطه با حقوق شهروندی در اسلام دو اصل مهم وجود دارد که نباید از آن‌ها غفلت کرد؛ کرامت انسانی و نظارت همگانی

 

کرامت انسانی :

یکی از پایه‌های اعتقادی در نظام اسلامی، اصل کرامت و ارزش والای آدمی به عنوان خلیفه خداوند بر روی زمین است که این اصل انسان را موجودی با ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی از تکامل متصور می‌سازد که با توانایی نامحدود خود و استعدادی که خدای متعال در وجود وی نهاده است، می‌تواند تا بالا‌ترین درجان کمال الهی رشد کرده و ارتقا یابد.

 

نظارت همگانی :

کامل‌ترین نظام سیاسی، نظامی است که در درون خود عوامل تضمین بقا را داشته باشد و بتواند با عواملی که جز عناصر آن نظام است، زمینه رشد عوامل منفی را در درون خویش منتفی سازد و از مصونیت ذاتی در برابر چنین خطرات عظیمی برخوردار شود و دین مبین اسلام به وضوح دارای این خصیصه پرفایده است.

 

نظارت عمومی و همه مسئول هم بودن، به نظام اسلامی چنان توانایی می‌بخشد، که به صورت مداوم سطح آگاهی‌های مردم و قدرت داخلی را تا آن حد بالا ببرد که هرگز قدرتش به فساد کشیده نشود.

 

انتهای پیام/

شنبه 29 مهر 1396 | 17:26

کد خبر : 27100

منتشر کننده : ط ج/bj

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید