کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

اظهارات زاهدی در برنامه گفتمان؛

پرواز، آرزویی که برای استاندار سابق کردستان محقق نشد

زاهدی، استاندار سابق کردستان، عبدالمحمد زاهدی، گفتمان، پروازهای سنندج

استاندار سابق کردستان در برنامه گفتمان سیمای کردستان در مورد اقداماتی که دوست داشت انجام بدهد و ولی محقق نشد صحبت کرد.

به گزارش کُردتودی به نقل از فارس کردستان، عبدالمحمد زاهدی جمعه‌شب در برنامه گفتمان که از سیمای مرکز کردستان پخش شد، اظهار کرد: شاید از این استان بروم ولی این رفتن به معنای خداحافظی نیست چرا که به لحاظ عاطفی اصلا برای من امکان ندارد با مردم این کردستان خداحافظی کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: ممکن است در چهار سال خدمت در کردستان با تعداد کمی از مردم به صورت مستقیم ارتباط داشته‌ام اما همواره از نگاه مردمان این استان محبت را می‌دیدم.

 

زاهدی ادامه داد: خداوند هیچ نقطه از زمین را محروم نیافریده است بلکه این ما هستیم که به ظرفیت‌ها توجه نکرده‌ایم، کردستان استانی با ظرفیت‌های زیادی است که باید از این بسترها برای توسعه آن استفاده شود.

 

وی تصریح کرد: اگر امروز استان کردستان محروم است به دلیل کنار نزدن غباری است که روی ظرفیت‌های استان است و ما نتوانسته‌ایم که این زیبایی‌ها و خوبی‌ها را به درستی بشناسیم.

 

استاندار سابق کردستان اضافه کرد: کردستان ظرفیت‌های خدادادی خوب و مردم مستعدی دارد که این توانایی‌ها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، ولی متاسفانه طی سال‌های زیادی به آن توجه نشده است در صورتی که باید به صورت ویژه به آن نگاه شود.

 

وی در ادامه به اقدامات چهار ساله خود به عنوان استاندار کردستان در این استان اشاره کرد و گفت: در راستای توسعه استان باید دو بحث نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را باید با هم پیش می‌بردیم.

 

زاهدی اذعان کرد: در گام نخست و در بحث نرم‌افزاری، باید توسعه را به عنوان یک خواست عمومی مطرح می‌کردیم که فکر می‌کنم تا حدودی در این راستا با کمک دانشگاهیان و کارشناسان خوب عمل کرده‌ایم.

 

وی خاطرنشان کرد: البته وقتی از «خواستن» صحبت می‌کنم منظور طلب‌کردن نیست، بلکه اراده کردن است یعنی ما باید اراده کنیم تا توسعه تحقق پیدا کند و در این راستا عملکرد ما قابل قبول است.

 

عمده توان خود را روی توسعه زیرساخت راه‌ها  گذاشتم

 

وی افزود: در بخش سخت‌افزاری مشکل اساسی در استان زیرساخت‌های توسعه به ویژه در زمینه زیرساخت‌های حمل و نقل است که از مهمترین مشکلات استان بوده و هنوز هم با وجود کارهایی که انجام شده نیازمند کارهای بیشتری است.

 

استاندار سابق کردستان با بیان اینکه عمده توان خود را در مدت این چهار سال روی توسعه زیرساخت راه‌ها در استان گذاشتیم، گفت: جدای از پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده در حوزه راه‌ در 3.5 سال گذشته، 600 میلیارد تومان پروژه در راه‌های اصلی در حال اجرا است.

 

وی با اشاره به اینکه ریل‌گذاری خط همدان ـ سنندج را آغاز کردیم، گفت: این کار از نهم اردیبهشت ماه امسال آغاز شده و امیدواریم تا پایان سال 97 خط ریل به سنندج برسد.

 

گله‌مندی‌های نرخ بیکاری در کردستان را به حق می‌دانم

 

زاهدی اظهار کرد: در حوزه توسعه حمل و نقل هوایی نیز پروژه فرودگاه سقز را به صورت جدی دنبال و منابعی را برای آن جذب کرده‌ایم که مناقصه بخشی‌هایی از این پروژه در حال انجام است.

 

وی در مورد اقدامات انجام گرفته در دو حوزه اشتغال‌زایی و سرمایه‌گذاری به عنوان دو مشکل اساسی در استان کردستان، گفت: گله‌مندی‌های نرخ بیکاری در کردستان را به حق می‌دانم.

 

استاندار سابق کردستان با بیان اینکه نرخ بیکاری در سال 95 نسبت به سال 94 در سطح کشور و استان حدود 2 درصد افزایش پیدا کرده است، افزود: نرخ رشد جمعیت در سال 90 در استان 73 صدم درصد بوده و این نرخ در سال 95 به 1.42 دهم درصد یعنی دوبرابر سال 90 رسیده است.

 

وی گفت: این نرخ نشان می‌دهد که ماندگاری جمعیت بیشتر شده است و همین کاهش مهاجرت موجب شده نیروی کار از استان خارج نشود و در نتیجه در سرشماری‌ها نرخ بیکاری کردستان نسبت به سال 94 در سال گذشته افزایش پیدا کرده است.

 

زاهدی همچنین گفت: در حدود چهار سال گذشته بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های که از گذشته در کردستان آغاز شده بود به بهره‌برداری رسید و سرمایه‌گذاری‌های جدید که شروع شده در آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی افزود: قطعا اگر در حوزه عمرانی فعالیت‌ها بیشتر شود اشتغال بیشتری در استان ایجاد خواهد شد، اما هنوز به حد قابل قبول از نظر نرخ بیکاری نرسیده‌ایم.

 

عزم نظام و دولت در بحث توسعه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال جدی است

 

استاندار سابق کردستان خاطرنشان کرد: البته عزم نظام و دولت در بحث توسعه سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال جدی است و با توجه به اینکه میزان همکاری‌ها در سطح استان نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده بستر برای تحقق این مهم در کردستان فراهم است.

 

وی به اقدامات انجام گرفته در طول چهار سال گذشته در استان در حوزه کشاورزی نیز گریزی زد و افزود: مجموع تولیدات کشاورزی استان در سال گذشته نسبت به سال 92 حدود 44 درصد افزایش داشته است.

 

زاهدی با بیان اینکه کردستان در تولید توت فرنگی رتبه اول را دارد، گفت: جایگاه کردستان در تولید گندم، سیب‌زمینی، نخود و مواد پروتئین نیز رتبه‌های خوبی دارد و بیش از ظرفیت استان تولید می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: تولید این میزان محصولات کشاورزی در کردستان در شرایطی صورت گرفته که نزدیک به 90 درصد کشاورزی در استان کردستان دیم بوده و کمترین میزان اراضی آبی را دارد.

 

سهم کردستان از آب های مرزی باید به 66 میلیون مترمکعب برسد

 

استاندار سابق کردستان با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی استان که همیشه مردم از آن گلمند بودند سهم آب استان بود، خاطرنشان کرد: روزی که به عنوان استاندار کردستان انتخاب شدم سهم استان از آب‌های مرزی 2 میلیون 900 هزار مترمکعب مربع بود که با تلاش‌ها و پیگیری‌‌های صورت گرفت این میزان به 35 میلیون مترمکعب رسید.

 

وی تصریح کرد: البته معتقدم که این سهم باید از 35 میلیون مترمکعب به 66 میلیون مترمکعب برسد.

 

زاهدی گفت: با توجه به اینکه در آینده با مشکل آب در کل کشور مواجه خواهیم بود کشاوران باید در بحث بهره‌وری آب به صورت جدی ورود و محصولاتی را با کمترین میزان مصرف آب تولید کنند.

 

وی در ادامه به اقدامات انجام گرفته در حوزه فرهنگ در استان هم گریزی زد و گفت: به  نظر من در هیچ دوره‌ای به اندازه این دوره در حوزه فرهنگ به کردستان توجه نشده است.

 

استان کردستان ظرفیت بالایی به لحاظ گردشگری تاریخی دارد

 

استاندار سابق کردستان خاطرنشان کرد: به عقیده من باید به حوزه فرهنگ توجه شود البته کارهای خوبی در این راستا انجام شد تا جاییکه برنامه‌ها و جشنواره‌های مختلفی که توسط خود مردم شکل گرفته دوباره احیا شد.

 

وی توجه به حوزه فرهنگ در استان را امری ضروری دانست و گفت: هر استانداری که به کردستان می‌آید باید به هنر و فرهنگ توجه ویژه داشته باشد.

 

زاهدی در ادامه به حوزه گردشگری و ظرفیت‌های استان در این زمینه هم گریزی زد و گفت: استان کردستان ظرفیت بالایی به لحاظ گردشگری تاریخی دارد.

 

وی تصریح کرد: در کنار ظرفیت گردشگری تاریخی با توجه به بناهای تاریخی آن و گردشگری طبیعی آئین‌های فرهنگی کردستان از جاذبه‌های مهم گردشگری هستند که باید به صورت ویژه به آن توجه شود.

 

زاهدی با بیان اینکه گردشگران متفاوتی داریم و این تنوع در کردستان وجود دارد که گردشگران متنوع را جذب کند، اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل در بحث گردشگری در کردستان زیرساخت‌های حمل و نقل است.

 

 وی توسعه زیرساخت‌های به ویژه در حوزه حمل و نقل را مهم‌ترین نیاز در راستای توسعه صنعت گردشگری در استان دانست و گفت: هرچه بتوانیم روی زیرساخت‌های حمل و نقل استان کار کنیم با کارهایی که در حوزه راه و راهسازی در استان در حال انجام است می‌توانیم به آینده گردشگری در این استان امیدوارتر باشیم.

 

استاندار سابق کردستان در زمینه توسعه توریسم درمانی در استان نیز اشاره کرد و بیان داشت: با بهره‌برداری از بیمارستان سقز و بانه که قرار است تا پایان امسال افتتاح شود، می‌توانیم در بحث توریسم درمانی بهتر عمل کنیم.

 

به گفته وی، زمینه جذب گردشگری درمان با وجود بیمارستان کوثر، بهره‌برداری از بیمارستان سقز و بانه و در آینده احداث بیمارستان مریوان در استان رونق جدی پیدا خواهد کرد.

 

زاهدی در مورد اقدامات انجام گرفته در زمینه صنعت، معدن و تجارت در استان طی چهار سال گذشته گریزی زد و افزود: مرز به ویژه در بحث تجارت کالا و ارتباطات فرهنگی یک فرصت است.

 

وی با بیان اینکه در استان در حوزه تجارت در دو بخش کار کردیم، گفت: یک بخش تجارت در استان از طریق بازارچه‌های مرزی به صورت مبادلات خرد و در بخش رسمی از طریق مرز رسمی باشماق که هم به صورت صادرات از داخل به اقلیم و هم  ترانزیت انجام گرفته است.

 

زاهدی اظهار داشت: مرز سیرانبند از دیگر ظرفیت‌های استان است که کارهای اساس برای رسمی شدن آن انجام شده است، اقلیم هم با رسمی شدن آن موافقت کرده ولی قوانین آنها اجازه نداده که تاکنون رسمی شود.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه در طول چهار سال گذشته با مشکلات امنیتی آن طرف مرز و کاهش قیمت نفت مواجه بودیم و این مسائل ساخت و سازها در کشور همسایه را کاهش داده است، گفت: صادرات خوشبختانه با یک جهش خوبی مواجه است.

 

آرزوهایی که تحقق نیافت

 

استاندار سابق کردستان در مورد اقداماتی که دوست داشت انجام بدهد و ولی محقق نشد، نیز اشاره کوتاهی کرد و گفت: یکی از کارهایی که دوست داشتم و برای تحقق آن خیلی تلاش کردم افزایش پروازهای تهران به سنندج بود که تحقق پیدا نکرد.

 

وی اظهار کرد: در زمینه توسعه زیرساخت‌های حمل نقل در استان نیز اقدامات انجام گرفته با پیش‌بینی که کرده بودم فاصله دارد.

 

زاهدی با بیان اینکه هیچ وقت به مردم دورغ نگفتم، اذعان کرد: دلیل عدم تحقق برخی وعده‌ها که به مردم داده‌ام نبود اعتبار یا برخی مشکلات بوده است که بابت این وعده‌هایی عملیاتی نشده از مردم کردستان می‌خواهم مرا ببخشند.

 

استاندار جدید می‌تواند برنامه‌ریزی خوبی برای توسعه کردستان داشته باشند

 

وی در ادامه افزود: استاندار جدید کردستان به دلیل اینکه اهل استان هستند استان را به خوبی می‌شناسد و می‌تواند برنامه‌ریزی خوبی برای توسعه کردستان داشته باشند.

 

زاهدی در پایان اضافه کرد: کردستان یک مسیر توسعه پیدا کرده و اگر الان برنامه‌های دولت ادامه پیدا کند با شرایط نسبتا خوبی در استان نسبت به گذشته مواجه خواهیم بود و اگر این مسیر را ادامه بدهیم کردستان با ظرفیتی که دارد  توسعه خوبی پیدا خواهد کرد.

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 22 مهر 1396 | 07:20

کد خبر : 27011

منتشر کننده : a.p

پرواز را بخاطر بسپار پاسخ شنبه 22 مهر 1396 | 09:52

0
2

زاهدی چون خودش پروازی بود خیلی دوست داشت تعداد پروازها افزایش یابد و در پایان هر روز مثل کارگران روزمزد به خانه اش برود. حتی در مقطعی تهدید کرد که اگر پروازها افزایش نیابد فرودگاه سنندج را تعطیل می کنم. کاش مجری برنامه از زاهدی می پرسید وضعیت پروازهای قزؤین هم برایش مهم است یا نه.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید