کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دست جوانان در حنای بیکاری دولت ماند/فاجعه ای که از پوست به استخوان رسید

مشکلات بیکاری،ریشه قتل و تجاوزها، نتیجه کم توجهی به جوانان، باندبازی اداری

در روز های اخیر مسئولان کشور از فاجعه بیکاری در کشور پرده برداشتند و این موضوع را فاجعه بزرگ عنوان کردند.

به گزارش کُردتودی، در واقع امروزه قریب 50 درصد از فارغ التحصیلان کشور بیکار هستند و عده ای که شغل دارند متناسب با رشته تحصیلیشان نیست.

 

متاسفانه این گونه مسائل کشور با شعار حل نمی شود و دولت علی رغم اهم برنامه هایی که داشته نتوانسته به گزارش خوبی در این بخش برسد لذا به تلاش بهتر و بیشتری نیاز دارد.

 

چرا که کم کم معضل بیکاری به فاجعه تبدیل شده و از استخوان جوانان عبور کرده، این فاجعه در حقیقت همه خانواده ها را درگیر کرده چرا که هر خانواده دست کم یک جوان بیکار دارد.

 

در دهه اخیر افرادی که از گرینه های غیر معمول مانند گزینه "پ" برخوردار بودند توانستند به جایگاه و مقام والا در پست های مختلف برسند اما خیل عظیم مردم که از این گزینه بی بهره بودند در جا زده و یا منتظر فرصت تا به امروز نشستند.

 

در سال های قبل که این معضل نمایان نشده بود توسط مسئولان هم زیاد جدی گرفته نشد اما امروزه با بررسی و کنکاش بیشتر به آسیب های اجتماعی و مشکلات به وجود آمده در نتیجه این کم کاری دولت می رسیم.

 

قتل، تجاوز، دزدی افسردگی، خیل عظیمی از جوانانی که هنوز مجرد هستند، پیوستن به گروهک ها و گروه های نامتعارف دینی، مذهبی، ماسونی ها، تکفیری های داعشی و البته اعتیاد و هزاران بیماری روحی و روانی دیگر که از جمله کم کاری در جذب نیروهای جوان به اشتغال و کار ایجاد شده است.

 

در حقیقت رها کردن جوانان به حال خود شمشیر دو لبه تیز است که از هر سو نگاه کنی در نهایت به کشور لطمه می زند، خصوصا نسلی جوان، پرشور، با سواد و تحصیل کرده و بی کار، این اقدام یعنی رها کردن جوان تحصیل کرده به حال خود بزرگترین ضربه به هر ملتی است که تمام توان و قدرت استراتژیکی و نظامی آن کشور را در حقیقت جوانان آن به خود اختصاص داد که در نهایت کشور را از بنیه ضعیف و نحیف خواهد کرد.

 

یک کشور قدرتمند در شرایط بحرانی خود با استفاده از نیروی جوان به سامان می رسد و با کمک این قدرت عظیم خواهد توانست ضعف خود را برطرف کند، در حالی که باید در نظر داشت قطعا این نیروی جوان هم با توجه به دستی که در گذشته گرفته و رفع نیازی که از سوی دولت رفع شده به ندای کمک و نیاز کشور خود پاسخ می دهد و نه بیشتر!

 

با توجه به اینکه در حال حاضر جوانان ما در مقطع بدی از زندگی خود هستند و فشارهای وارده از سوی جامعه و خانواده آنها را ضعیف کرده است، بعید است که بتواند در فردا روزی که دولت به حضور او نیازمند است، پاسخی بدهد، چرا که در این سال های که دولت وی را به حال خود رها کرده، یا با افیون مواد مخدر معتاد شده، یا هنوز به دنبال نیمه گمشده اش می گردد، در نتیجه یا با تبلیغ دشمنان در جبهه مقابل قرار دارد و یا در نتیجه کم کاری اجتماعی دولت پشت میله های زندان است.

 

متاسفانه شرایط کنونی جوانان را از دولت دور کرده و منجر به ایجاد فاصله ای عمیق و ترمیم نشدنی بین این دو شده است، چرا که مشکلات روحی و روانی که در نتیجه بی کاری جوانان به وجود آمده است آنها را از رسیدن به شریک زندگیشان دور کرده، و یا تبلیغات کانال های ماهواره ای و تلگرامی آنها را به ناکجاآباد قتل، تجاوز، پیوستن به گروهک ها و اعتیاد کشانده است.

 

همین کم کاری دولت و رها کردن جوانان منجر به ایجاد نسلی بی عار و بی کار شده که در واقع در سال های نه چندان دور ضربه سنگینی بر پیکره دولت وارد خواهد کرد و البته پس لرزه های آن چند ماهی است که شروع شده است.

 

تجاوز به دختری 7 ساله توسط جوانی 15 ساله، تجاوز و قتل به دختری دیگر توسط مردی زن و فرزند دار، دزدی و قتل کودک هشت ماهه، انتقام و کشتن شوهر برای رسیدن به دیگری، باز شدن پای داعش به کشور در حالی که حتی یک نفر هم از مرزهای کشور وارد نشده و قتل، سوزاندن و سلفی گرفتن با یک جوان توسط یار دبستانی که ماسونی شد! همگی از جمله پس لرزه های سال های اخیر فتنه موج بیکاری است که این روزها فضای کشور را متشنج کرده به طوری که هنوز یکی از پرونده ها را نبسته مجبور به باز کردن دیگری می شوند!

 

دیگر عادی شده است رسیدگی به پرونده های که این روز ها قلم آن را "بیکاری، بیکاری، بیکاری و فساد" رقم می زند!

 

بیکاری که در دهه اخیر به آن توجه نشد، و هزینه ای برای آن از سوی کسی پرداخت نشد، چرا که تمام هزینه های کشور در جیب اختلاس گران و فسادبگیران گماشته دولت ریخته شد و سنگ های عظیم در راه ازدواج، کار و تحصیل جوانان قرار گرفت تا آنها را از رسیدن به سهم کوچکشان واداشته و کاسه دولتی ها را بزرگتر کند، اقدامی که در نهایت امروز شاهد نتایج منفی آن هستیم!

 

هر روز شاهد وقوع یک اتفاق ناگوار و یک حادثه ناخوشایند هستیم، فرقی نمی کند، شمال یا جنوب، شرق باشد یا غرب، فقط ایران است، کشوری با هزاران درد و نبود هیچ درمانی! کشوری که اختلاس های بزرگ تیشه به ریشه اش زد، کشوری که حق جوانان را در دادن وام های کوچک هم با هزاران سختی و مشقت در نهایت خورد.

 

هنوز زود است اما در نهایت لطمه بزرگی به دولت برای این واداشتن جوانان به حال خود وارد خواهد شد که حسابی از خجالت کم کاری ها و اختلاس های دولتی ها درخواهد آمد، هرچند که اختلاس های میلیاردی فردا روز هم جواب میدهد و آقازادگان نهایتا با چمدان های پر پول متواری میشوند، و باز هم دامن جوانان و یا کودکی دیگر را می گیرد.

 

انتهای پیام/

شنبه 22 مهر 1396 | 08:14

کد خبر : 27004

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید