کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

فعالیت 60 انجمن علمی و 20 کانون دانشجویی در دانشگاه کردستان

معاون فرهنگی, دانشگاه کردستان, روشن خوشنوازی, انجمن علمی, کانون فرهنگی, نشریات دانشجویی

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 انجمن علمی فعال در سطح دانشگاه مشغول به فعالیت هستند تاکید کرد: ما برای حمایت از این انجمن ها محدودیت خاصی نداریم و تا جایی که امکان داشته باشد امکانات در اختیار انجمن ها قرار میدهیم.

به گزارش کُردتودی، دکتر روشن خوشنوازی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان در گفتگو با کرددانش اظهار داشت: معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه وظیفه ارتقای ارزش های اسلامی, ایرانی  و بومی و افزایش مهارت‌ها و باورهای فرهنگی و اجتماعی کارآمد، در میان دانشگاهیان را بر عهده دارد بنابراین بعد فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی، مکمل برنامه کلان کشور در زمینه رسیدن به پیشرفت همزمان معنوی و مادی است.

 

وی افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان، تلاش میکند با کمک دانشگاهیان زمینه رشد فرهنگی و اجتماعی را برای تمام اقشار دانشگاهی (دانشجویان، استادان و کارمندان) فراهم کند در این میان، دانشجویان به عنوان بزرگترین قشر دانشگاه همواره پررنگ‌ترین نقش را در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ایفا کرده‌اند و در زمینه‌های گوناگون این حوزه افتخارآفرین بوده‌اند.

 

دکتر خوشنوازی با اشاره به اینکه در حال حاضر 60 انجمن علمی فعال در سطح دانشگاه مشغول به فعالیت هستند تاکید کرد: ما برای حمایت از این انجمن ها محدودیت خاصی نداریم و تا جایی که امکان داشته باشد امکانات در اختیار انجمن ها قرار میدهیم.

 

گفتنی است انجمن‌های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان علاقمند به مشارکت در فعالیت‌های علمی در یک دانشکده یا گروه آموزشی هستند که در هر دانشکده متناظر با هر رشته دانشگاهی یک انجمن علمی می‌تواند تشکیل شود.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان گفت: انجمن‌های علمی مکانی برای خردورزی , گفتگو,بحث و تبادل ایده و تمرینی برای انجام کار گروهی دانشجویان است که زمینه را برای پویایی علمی و فعالیت‌های گروهی دانشجویان فراهم می‌سازد.

 

دکتر خوشنوازی انجام  بازدیدهای علمی از کارخانه ها و شرکت ها متناسب با فعالیت انجمن ها, برگزاری کارگاه های آموزشی و بازاریابی متناسب با رشته موجود, چاپ و انتشار نشریات و مجلات علمی و تخصصی و ... را تنها بخشی از فعالیت دانشجویان در انجمن های علمی عنوان کرد.

 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کردستان تصریح کرد: به غیر از انجمن های علمی 20 کانون دانشجویی در زمینه های مختلف فرهنگی، ادبی، هنری، اجتماعی در دانشگاه کردستان فعالیت دارند که از جمله آنها می توان به کانون شعر و ادب, کانون موسیقی, کانون سوما, کانون حجاب و عفاف, کانون مطالعات زنان, کانون نویسندگان, کانون هلال احمر و ... اشاره کرد.

 

وی ادامه داد: تا امروز دانشگاه کردستان مجوز 80 نشریه دانشجویی را صادر کرده است که برخی از این نشریات تخصصی و مربوط به انجمن های علمی و کانون ها و برخی هم مربوط به تشکل ها است.

 

دکتر خوشنوازی به تنوع زبانی در نشریات دانشگاه کردستان اشاره کرد و گفت: در بین نشریات موجود در دانشگاه کردستان تعدادی از نشریات فقط به زبان کردی, تعدادی به زبان فارسی, تعدادی انگلیسی و عربی و یا ترکیبی از دو زبان مثلا کردی و فارسی و یا فارسی و انگلیسی چاپ و منتشر می شود.

 

معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با بیان اینکه بسیج دانشجویی, انجمن اسلامی و جامعه اسلامی سه تشکل فعال سیاسی در دانشگاه کردستان هستند افزود:  این سه تشکل بیشتر برنامه های سیاسی را پیگیری می کنند و هر کدام به فراخور مسائل روز کشور و استان اقدام به دعوت از شخصیت های برجسته سیاسی کشور می کنند البته در اساسنامه, این تشکل ها محدود به کار سیاسی نشده اند و می توانند در کنار فعالیت های سیاسی, فعالیت های فرهنگی و اجتماعی و حتی علمی را هم انجام دهند.

 

وی افزود: بخش دیگری از فعالیت های معاونت فرهنگی, برگزاری برنامه های مناسبتی فاخر مانند برنامه های هفته دفاع مقدس, روز دانشجو, بزرگداشت شهدای حلبچه, بزرگداشت شخصیت های برجسته فرهنگی استان, مراسم گرامیداشت زبان مادری و ...است که به فراخور مناسبت موجود برنامه های متنوعی در سطح دانشگاه برگزار میشود.

 

دکتر خوشنوازی تاکید کرد: بیشتر برنامه های ما  به خود دانشجویان و درخواست های آنها برای اجرای برنامه ها برمی گردد که ما سعی کردیم که تصدی گری نکنیم و برنامه ها از درون دانشجویان بیرون بیایید و با هدایت, نظارت و حمایت معاونت فرهنگی این برنامه ها به دست خود دانشجو اجرا شود.

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه احساس میشود سطح علمی دانشجویان در سال های اخیر نزول پیدا کرده است و دانشگاه ها برنامه خاصی برای کارآفرینی ندارد, برای سال تحصیلی جدید در نظر داریم برای ارتقا کیفیت آموزش, به سمت برنامه هایی با محوریت کارآفرینی پیش برویم و با برگزاری کارگاه های کارآفرینی و بازاریابی و دعوت از کارآفرینان موفق دانشجویان را در این حوزه ترغیب کنیم.

 

به گفته معاون فرهنگی دانشگاه کردستان با توجه به اینکه در جوامع پیشرفته10 درصد افراد کمک های اولیه را آموزش دیده اند  که میتوانند در مواقع حساس و بحرانی کمک حال ارگان های خدمت رسان باشند بنابراین امسال طبق برنامه های صورت گرفته درنظر داریم به 10 درصد از دانشجویان دانشگاه کردستان آموزش کمک های اولیه ارائه شود و همچنین با همکاری آتش نشانی بتوانیم به 10 درصد از دانشجویان آموزش مسائل بنیادی آتش نشانی را ارائه دهیم.

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 17 مهر 1396 | 18:53

کد خبر : 26940

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

گزارش و تحلیل:

آرشیو گزارش و تحلیل
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید