کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

ترک تحصیل بخاطر فقر در خانواده های کارگر مهاجر

عدم اشتغال,خانواده های بی بضاعت,کار گران مهاجر,تامین زندگی,زندگی زیر چادر

عدم اشتغال پایدار و نبود در آمد برای تامین زندگی در رها کردن درس و مدرسه بچه های این خانواده تاثیر فراوان دارد.

به گزارش کُردتودی،امروزه عدم اشتغال و درآمد پایدار در جامعه باعث شده که خانواده ها  کیلومترها راه را طی کنند تا برای گذران زندگی خود در آمد داشته باشند و اینکار باعث شده بچه های دانش آموز این خانواده ها درس و مدرسه را رها کنند و همراه با خانواده کارگری نمایند.


 در شهرستان دهگلان از مسیر جاده اصلی سنندج به قروه چادرهایی برپاست که رهگذران را به تامل می اندازد آری این چادرها همان خانواده هایی هستند که مجبورند صدها کیلومتر دور از خانه و کاشانه و زادگاهشان و در سرمای پاییز بدون سوخت بگذرانند تا شاید بتوانند کسب در آمدی برای تامین زندگیشان داشته باشند.

 

شبهای سرد پاییزی منطقه لیلاخ به راستی باعث رنج و آزار خانوادهای کارگر مهاجر کرمانشاهی است که مساعدت دستگاههای ذیربط شهرستان دهگلان جهت تامین سوخت لازم و ضروری می باشد.


درد دل دانش آموزانی که درس و مدرسه را رها کرده و با خانواده هایشان در به در دنبال لقمه نانی هستند تا آنان نیز بتوانند در این جامعه که هزاران آرزو دارند زندگی کنند جای شنیدن دارد.

 


با ورود به میان چادرها با زنان و مردان و بچه هایی برخورد کردم که فقر در چهره شان موج می زد، با چهره محزون و غریبانه و آهی سرد از فقر و نداری خودشان و از درس و مدرسه رها شده فرزندانشان به امید به دست آوردن نان، گفتند.


آغه جان عزیزی اهل روستا گردکان کوره کرمانشاه اظهار داشت: ما بر اثرفقر و نداری خانه و کاشانه خود را رها نموده و به امید به دست آوردن لقمه نانی راهی این منطقه شدیم و بچه هایمان نیز درس و مدرسه را رها کرده و در اینجا سرگردان هستند.


 وی افزود: خانواده های ما به علت سرما و نداشتن نفت و سوخت بسیار در رنج و عذابند و شب تا صبح بچه هایمان از سرما به خود می پیچند که از فرمانداری و شرکت نفت دهگلان استدعا داریم که برای حل این مشکل چاره بیندیشند.


 تیمور عزیزی یکی دیگر از کارگران مهاجر کرمانشاهی روستای گردکان کوره گفت: ما هیچ گونه درآمدی نداریم و مجبوریم صدها کیلومتر راه طی کنیم تا شاید بتوانیم درآمدی داشته باشیم.

 


پروین نظری یکی از زنان کارگر مهاجر کرمانشاهی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: هفت بچه دارم و هیچگونه درآمدی نداریم  و تنها درآمد ما کارگری است و شب تا صبح به علت سرما بچه هایمان مریض شده اند.


وی افزود: ما در این شهرستان غریب هستیم و از مسئولین ذیربط شهرستان دهگلان در خواست مساعدت داریم سوخت ما را تا آخر کار تامین نمایند.


در ادامه مراد حاصل عزیزی اهل روستای چم زرشک ثلاث باباجانی کرمانشاه گفت: تنها درآمد ما جمع کردن سیب زمینبی در شهرستان بهار همدان و شهرستانهای قروه و دهگلان است و مجبوریم برای تامین زندگیمان هرساله در این فصل سرد به اینجا مهاجرت کنیم و در این هوای سرد شب و روز بگذرانیم.


وی افزود: با توجه به نیاز شدید این خانواده ها به نفت و سوخت برای گرم کردن چادرها، از مسئولین شهرستان دهگلان درخواست مساعدت داریم.


شایان عزیزی راد یکی از دانش آموزان متوسطه دوم روستای گردکان کوره گفت: به علت عدم اشتغال و در آمد خانواده مجبور به رها کردن مدرسه شدم و همراه با خانواده دنبال کارگری هستم.

 


 وی از مسئولین استان کرمانشاه خواست به فکر این خانواده های بی بضاعت باشند.


شهلا عزیزی یکی از دانش آموزان دختر اول متوسطه با نگرانی شدید گفت: من با جمعی از دانش آموزان بخاطر نیاز خانواده مجبور به کارگری هستیم زیرا ما هیچگونه درآمدی در سال نداریم و به همین خاطر کارگری را به درس و مدرسه ترجیح دادیم.


وی افزود: امیدوارم درد دل این خانواده ها و دانش آموزان بی بضاعت به گوش مسئولین برسد و درصدد حل مشکل تمام خانواده های مهاجر بی بضاعت کرمانشاه برآیند.

گزارش از دهگلان شیدا

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 17 مهر 1396 | 09:11

کد خبر : 26921

منتشر کننده : الف ق/d

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید