Go Up
kurdtoday
گروه : سیاسی

کردستان در انتظار هجدهمین استاندار

استانداری کردستان، هجدهمین استاندار، دولت تدبیر و امید

با انتصاب عبدالمحمد زاهدی به عنوان استاندار جدید قزوین در جلسه هفته گذشته هیات دولت، استان کردستان چشم انتظار انتصاب هجدهمین استاندار خود طی روزهای آینده است.

به گزارش کُردتودی، با انتصاب عبدالمحمد زاهدی به عنوان استاندار جدید قزوین در جلسه هفته گذشته هیات دولت، استان کردستان چشم انتظار انتصاب هجدهمین استاندار خود طی روزهای آینده است.

 

به گزارش مهر، عبدالمحمد زاهدی استاندار هفدهم استان کردستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود که با رفتن وی از استان، این روزها حرف اصلی استان داستان انتخاب استاندار است.

 

عبدالمحمد زاهدی استاندار هفدهم استان کردستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در حالی عنوان شده بود، شاید تا سال ۹۷ هم در کردستان بماند که به یک باره و در اولین تغییرات استانداران در دولت دوازدهم راهی استانی دیگر شد و باید منتظر ماند و دید استاندار بعدی کردستان کیست.

 

نگاهی به وضعیت استانداران کردستان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نشان می دهد که این استان در سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی و به دلیل شرایط خاص آن دوران با تغییرات پی در پی مواجه بوده است.

 

بعد از دو ماه از پیروزی انقلاب اسلامی و در شرایطی که استان کردستان درگیر ناآرامی های داخلی به دلیل حضور گروهک های ضد انقلاب بود، وزیر کشور دولت موقت در ششم فروردین ماه سال ۱۳۵۸ دکتر ابراهیم یونسی بانه را به عنوان اولین استاندار کردستان منصوب کرد تا زمینه را برای ایجاد آرامش در این استان فراهم کند.

 

تغییرات پی در پی استانداران کردستان در سالهای اولیه پیروزی انقلاب

بعد از معرفی دکتر یونسی به عنوان استاندار کردستان، ناآرامی ها در این استان کاهش پیدا نکرد و اوضاع به شرایطی رسید که وی مجبور شد بعد از گذشت سه ماه و ۱۸ روز از آغاز به کار در کردستان استعفا دهد و البته با استعفا در استانداری کردستان روی به تالیف و ترجمه آورد و در طول ۳۰ سال گذشته خدمت بسیاری به حوزه تاریخ کشور به ویژه استان کردستان نموده و کتابهای بسیاری را در این بخش ترجمه و تالیف نموده است.

 

استاندار بعدی کردستان که تنها پنج ماه و ۹ روز توانست در این استان خدمت کند، محمد رشید شکیبا بود که بعد از رفتن دکتر یونسی سکان هدایت کردستان را بر عهده گرفت تا آغازگر راه تغییر سریع استانداران بعدی در استان کردستان باشد.

 

بعد از رفتن شکیبا نوبت به حسین شاه اویسی رسید تا وی نیز به مدت پنج ماه و ۲۸ روز به عنوان استاندار کردستان فعالیت نماید، مدت زمان استانداری شاه اویسی هم طولی نکشید و بعد از رفتن وی، این بار "محمد علی مهر آسا" به مدت هشت ماه سمت استانداری کردستان را بر عهده گرفت.

 

 

در حالی که هنوز دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که در ۳۰ دی ماه سال ۵۹ مهر آسا از استانداری کردستان کنار گذاشته شد و برای مدت زمان هشت ماه و سه روز ناصر ارسطوی ایرانی به عنوان استاندار جدید کردستان معرفی شد که البته مدت ماموریت وی در استان هم خیلی سریع به پایان رسید و بار دیگر علیرضا شیخ عطار هم برای مدت زمان سه ماه و هشت روز سکان سرپرستی استانداری در کردستان را بر عهده گرفت.

 

در شرایطی که کردستان به عنوان یکی از مناطق عملیاتی در دوره جنگ تحمیلی به شمار می رفت، اما تغییر مکرر استاندارن این استان نیز همچنان ادامه داشت و هر چند مدت یک بار فردی به عنوان استاندار معرفی می شد و بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه جای خود را به فردی دیگر می داد تا جایی که استان کردستان از ششم فروردین ماه سال ۵۸ تا ۲۲ آذر ماه سال ۶۰، هفت استاندار را به خود دید.

 

در سی ام شهریور سال ۱۳۶۰ محمد حسن اصغر نیا رکورد حضور در پست استانداری کردستان را که هنوز به ۹ ماه نرسیده بود جابجا کرد و برای مدت زمان دو سال ۱۱ ماه و ۱۸ روز در این پست باقی ماند.

 

بعد از رفتن اصغر نیا از استانداری کردستان این بار قرعه به نام علیرضا تابش در آمد تا وی نیز در مدت زمان چهار سال و سه ماه سکان هدایت استان کردستان را بر عهده بگیرد که البته در روزها مدیریت تابش در استانداری کردستان جمعی از مسئولین رده بالای دولت نهم و دهم نیز در استانداری کردستان مشغول به فعالیت بودند.

 

بعد از رفتن تابش از استانداری کردستان "عبدالحسین مقدم باقرزاده" برای مدت زمان کمتر از هشت ماه به عنوان استاندار در این استان مرزی فعالیت کرد و سپس "حمید حاجی عبدالوهاب" از ۱۳ آبان سال ۶۳ و برای مدت زمان سه سال و ۱۱ ماه به عنوان استاندار کردستان مشغول به خدمت بود.

 

با رفتن حاجی عبدالوهاب از استانداری کردستان، حسن زهره ای برای مدت ۱۰ روز به عنوان سرپرست که البته گفته می شود حتی حکم استانداری وی هم صادر شده بود، در کردستان فعالیت کرد تا بالاخره دولت هاشمی رفسنجانی فردی بومی را به عنوان استاندار کردستان منصوب نمود.

 

محمد رضا رحیمی استاندار بومی کردستان شد

در ۲۲ مهر ماه سال ۷۲ و با حضور وزیر کشور وقت و با تصویب دولت سازندگی به ریاست جمهوی آیت الله هاشمی رفسنجانی، محمد رضا رحیمی که به عنوان نماینده مردم شهرستانهای سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی حضور داشت، به عنوان استاندار کردستان معرفی شد.

 

با برگزاری انتخابات در دوم خرداد سال ۷۶ و تنها در مدتی کوتاه بعد از روی کار آمدن دولت اصلاحات اولین استانداری که در کشور تغییر کرد استاندار کردستان بود اهمیت این استان در صحنه تحولات سیاسی کشور مشخص شودبا برگزاری انتخابات دوم خرداد سال ۷۶ و تنها مدتی کوتاه بعد از روی کار آمدن دولت اصلاحات اولین استانداری که در کشور تغییر کرد باز هم استاندار کردستان بود تا بار دیگر اهمیت این استان در صحنه تحولات سیاسی کشور مشخص شود.

 

در چهارم مهر ماه سال ۷۶ و با حضور عبدالله نوری وزیر کشور وقت، عبدالله رمضان زاده که در آن زمان حدود ۳۵ سال سن داشت به عنوان استاندار کردستان معرفی شد و در مدت زمان فعالیت دولت هشتم سکان هدایت این استان را بر عهده گفت.

 

با رفتن رمضان زاده از استان این بار نوبت به اسدالله رازانی رسید تا وی نیز چهار سال و سه ماه و چهار روز به عنوان استاندار در کردستان خدمت کند.

 

علیرغم پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات سال ۸۴، ولی چند ماهی استاندار کردستان تغییر نکرد و حتی رازانی در همان روزها و در کنفرانسی خبری اعلام کرد که همچنان استاندار باقی خواهد ماند، ولی در چهاردهم دی ماه سال ۸۴، اسماعیل نجار از همکاران و دوستان سابق رئیس جمهور در کردستان به عنوان پانزدهمین استاندار معرفی شد.

 

بعد از انتصاب اسماعیل نجار به عنوان استاندار کرمان در دولت دهم، این بار نوبت به علیرضا شهبازی رسید تا با تصویب اعضای هیات دولت در ۱۲ تیرماه سال ۸۹ به عنوان استاندار هفدهم کردستان منصوب و معرفی شود.

 

 

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و با اندکی فاصله علیرضا شهبازی هم از استانداری کردستان کنار گذاشته شد و در ۱۰ آذرماه سال ۹۲ عبدالمحمد زاهدی اصلاح طلب کهنه کار به عنوان استاندار کردستان انتصاب شد که البته مدت زمان حضور وی در این استان هم به چهار سال نرسید تا بار دیگر استانداری کردستان در اولین روزهای کاری دولت دوازدهم دستخوش تغییر شود.

 

با انتصاب عبدالمحمد زاهدی به عنوان استاندار قزوین و با فاصله ای یک هفته ای، علیرضا آشناگر با حکم وزیر کشور به عنوان سرپرست استانداری کردستان منصوب شد تا گمانه زنی ها در خصوص تعیین تکلیف استاندار کردستان در فضای مجازی و واقعی به بحث روز در این استان تبدیل شود.

 

در میان گمانه زنی ها برخی در فضای مجازی هر فرد و شخصی را مطرح کرده و از وی به عنوان استاندار جدید کردستان یاد می کند و البته در این میان اسامی مطرح می شوند که شاید حتی یک بار هم راهشان به وزارت کشور نخورده باشد.

 

به صورت مصداقی در خصوص گزینه های استانداری با نمایندگان صحبتی نشده است

همزمان با این تحولات در فضای مجازی، نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی نیز در اظهار نظرهای مختلف از بی اطلاعی خود از گزینه ها برای انتخاب به عنوان استاندار کردستان خبر می دهند.

 

سید احسن علوی نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در گفتگو با مهر ضمن تاکید بر اینکه استاندار بعدی کردستان باید بومی باشد و این جزو وعده های دولت روحانی به مردم این استان است، گفت: استاندار بعدی کردستان ضمن بومی بودن باید توسعه گرا نیز باشد.

 

وی با بیان اینکه به عنوان نماینده مردم با جدیت پیگیر تعیین استاندار بومی هستم، افزود: بدون شک حق مردم استان کردستان است که‌ یکی از افراد بومی استان سکان امور را برعهده بگیرند و در راه گرفتن این حق  هم از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

 

همزمان با این سید مهدی فرشادان دیگر نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: تاکنون به صورت مصداقی بحثی در خصوص گزینه های مطرح برای استانداری کردستان صورت نگرفته است ولی اعضای مجمع به جد دنبال این مهم هستند.

 

در حالی که نمایندگان مردم کردستان از گزینه های مطرح شده برای استانداری این استان اظهار بی اطلاعی می کنند که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی به صورت لحظه ای گزینه های جدید برای این پست مطرح شده و افراد در رد و یا تائید آنها سخن به میان می آورند.

 

البته داستان به همین جا ختم نمی شود تا جایی که روزهای پایان هفته قبل عده ای با عنوان فعالان مدنی و سیاسی کردستان با سفر به تهران به حمایت یکی از گزینه های مطرح شده در فضای مجازی پرداخته بودند.

 

تعیین تکلیف استاندار بعدی کردستان در کوتاه ترین زمان ممکن به دلیل حساسیت این استان با توجه به مسائل داخلی و همچنین تحولات مهم در حوزه شمال عراق یکی از نیازهای اصلی در کردستان به شمار می رود و به همین دلیل است که دولت باید هر چه سریعتر در این حوزه ورود پیدا کرده و استاندار کردستان را منصوب و معرفی کند.

انتهای پیام/M.I

دوشنبه 27 شهریور 1396 | 07:55

کد خبر : 26716

منتشر کننده : M.I

نظرات :

اقای اشناگر خوب است پاسخ سه شنبه 28 شهریور 1396 | 10:50

0
0

چرا راه دور باید رفت؟ بنظرم اقای اشناگر که الان حکم سر پرست دارد استاندار شود که خوب است 4 سال معاون بوده و اکنون سرپرست است و در 4 سال که اشنا یی کامل پیدا کرده است خوب است ایشان استاندار شود حال اقای دکتر فیروزی هم معاون است ایشان هم خوب است اقای دکتر سالارمرادی هم مناسب است گزینه های خوبی هستند. کمی وحدت داشته باشید دکتر غریب سجادی و دکتر جلالی زاده هم برای اقای روحانی زحمت کشیدند برای استانداری گزینه های خوبی هستند

مرتضی پاسخ پنجشنبه 30 شهریور 1396 | 11:06

0
0

مرتضي جوانمردي, [17.09.17 11:47]
صدیق مینایی مانده ایم به چه مناسبتی از زاهدی یادکنیم
مدیریت یک فرصت است برای ارتقا شاخصهای توسعه یافتگی و مدیر باید تمام توان خودرا جهت خدمت بکارگیرد تابتواند به مسوولیت اخلاقی خویش عمل کند زیرا در برابر خدا، خلق، قانون ووجدان مسوول است وباید چنان عمل نماید كه یادگارهای دوران تصدی قدرت یاردوران فراغت از مدیریت وبازنشستگی باشد . پس اگر توانا نیست ویا انگیزه خدمت ندارد نباید مسوولیت بپذیرد. هراستانداری به کردستان آمد بعداز رفتن یادگاریهای گذاشته که وی را به مناسبت به یاد می آورند : میتوان به نیک نامی مهدی رئوفی استاندارقبل از انقلاب اشاره کرد که هنوز هم کوردها به خاطر دلسوزیهایش در این منطقه به روحش درود می فرستند وتا زمان مرگش در شش سال قبل هر وقت به کردستان می آمد مورد استقبال قرار می گرفت زیرا سد قشلاق ، جاده سنندج ، را به یاد گار گذاشت بسیار ازپیران شهر شنیده ام که شبانه برای سنگ فرش نمودن خیابان پاسداران خودش کارمیکرد. یادرگاری محمدرضا رحیمی گماشتن مدیران توانمند ، بومی سازی مدیریت ، مدیریت قاطعانه استان داد وبیداد برای اخذ اعتبارات ویژه و پارک آبیدر، ،زریبارمویوان، آربابای بانه، سراب قروه ، توسعه شهری و اجرای کنگره بین المللی فرزانگان کورداست وهنوز برخی آرزوی برگشت وی را دارند. یادگاری دکتر رمضانزاده هم کمک به توسعه اندیشه سیاسی ، شکل گیری منطق گفتمان سیاسی ، ارتباط مداوم با رسانه ها فعالیت نهادهای مدنی و حضور در میان مردم است به طوری که اکنون هم زمانی به استان برمی گرددمورد استفبال قرارگرفته وبسیاری تلاش میکنند در مجلس حضورش حضورداشته باشند . یادگاری علیرضا شهبازی مردم داری ، گریه برپیکر توسعه نیافته استان ، توسعه شهری ، طرح های نیمه تمام دوران رحیمی ، رسمی شدن مرز باشماق ، تلاش برای سرعت گرفتن روند اجرای پتروشیمی و لاستیک بارز ، تکمیل پروژه دوبانده کردن جاده های استان بویژه سنندج - همدان وصدها طرح مهر ، وتلاش برای آوردن اعتبارات بنیاد برکت به کردستان ، استخدام یکهزارو 500 نفر بصورت آزمون در دستگاههای دولتی و ارتباط مداوم با مردم بعد از رفتن از استانداری است . امادر مورد زمان استانداری جناب عبدالمحمد زاهدی مانده ایم که چه موضوع و دستاوردی را به عنوان یادگاری وی بیان کنیم روزی که به استان آمد در مراسم معارفه اش گفت من آمده ام در کردستان کارکنم و نمی توانم شماره موبایلم را به مردم بدهم ووقتم را این طور به هدر دهم زیرا کردستان نیازهای انباشته زیادی دارد وبرای کار کردن نیاز به استراحت دارم براین اساس هم عمل کردو بازار حضور استاندار در میان مردم ، ملاقاتهای مداوم با افراد و ارتباط رسانه ای در این دوران برچیده شد امااین زمان ذخیره شده به چه کارهایی در حوزه توسعه استان ختم شد که چشم کوریک روزنامه نگار آن را نمی بیند. اکنون که از انتصاب استاندار بومی توسعه گرا ی فراچناحی ناامید شده ایم امید است چرخشی بسوی منش رئوفی و رحیمی ورمضانزاده و علیرضا شهبازی باشد نه سمت دیگر.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS