کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

استاندار کردستان بومی یا غیر بومی؟

استاندار جدید کردستان، تغییر استاندار کردستان، انتخاب استاندار کردستان، استانداری کردستان، اخبار استان کردستان

اظهارات منابع غیررسمی حاکی از آن بوده که به زودی قرار است استاندار فعلی کردستان با همه کارهای انجام شده و نشده از مردم این استان خداحافظی کند و فرد دیگری بر صندلی او تکیه بزند.

به گزارش کُردتودی، استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های مهم و حساس کشور از نظر موقعیت جغرافیایی و داشتن جمعیتی با تنوع مذهبی و قومی از جمله استان‌هایی است که در دولت یازدهم بیشترین گذر اتوبوس تغییرات دولت را به خود دید و اکنون باید دید اتوبوس تغییرات دولت دوازدهم در مهم ترین ایستگاه استان کردستان یعنی استانداری، مسافری را سوار یا پیاده خواهد کرد؟

 

اظهارات منابع غیررسمی حاکی از آن بوده که به زودی قرار است استاندار فعلی کردستان با همه کارهای انجام شده و نشده از مردم این استان خداحافظی کند و فرد دیگری بر صندلی او تکیه بزند و این موضوع در روزهای آینده به بحث داغ محافل سیاسی و مردم کردستان تبدیل خواهد شد.

 

طبق اظهارات این منابع غیررسمی سه گزینه علی اوسط هاشمی از کرمانشاه، بهرام نصرالهی‌زاده و مرتضی زرین‌گل از کردستان گزینه‌های احتمالی استاندار جدید استان کردستان هستند.

 

بدون شک انتخاب استاندار بومی یکی از مطالبات همیشگی مردم استان کردستان و از وعده‌های مهم انتخاباتی آقای روحانی در این استان بوده که در دولت یازدهم این وعده عملی نشد و وزیر کشور در این رابطه به حجت شرعی نرسید!. در دولت جدید نیز هنوز چیزی مشخص نیست که دولتمردان چه در سر دارند و چه تصمیمی برای کردستان خواهند گرفت!؟

 

اما در برهه کنونی با توجه به وضعیت استان کردوستان و عقب ماندگی آن انتخاب استاندار کارآمد باید مطالبه مردم این استان باشد و ناسیونالیستی نگریستن به موضوع انتخاب استاندار و تأکید بر بومی و غیر بومی بودن دردی را دوا نخواهد کرد و اگر اینگونه باشد، کردستان در مسیر توسعه و پیشرفت نه تنها در جا خواهد زد بلکه عقب گرد نیز خواهد داشت.

 

بدون شک اگر قرار است استاندار کردستان تغییر کند و فرد دیگری جایگزین او شود باید حتما سابقه کاری و تجربه داشته باشد تا بتواند اتفاقات خوبی را در این استان رقم زند، آنقدر که دیگر مردم شهرهای مرزی استان از سرناچاری و بیکاری کولبری نکنند تا در این راه گرفتار مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی نشوند. تا جایی که دیگر جوانان تحصیلکرده این استان به دلیل بیکار و نبود شغل آواره و در به در شهرهای بزرگ نشوند و با فراهم شدن شغل برای آنان بتوانند به مأمن گرم خانواده‌هایشان بازگردند. تا جایی که دیگر جوانان نخبه و صاحب فکر این استان به دلیل نبود امکانات و بسترهای مناسب مجبور به مهاجرت و ترک دیار و وطن خود نشوند!

 

آنچه در انتخاب استاندر کردستان مهم بوده کارآمدی است و اینکه با آمدن استاندار جدید چه تحول اقتصادی در استان رخ خواهد داد؟. مجتبی انوری در کتاب «چالش ها و رهیافت‌های دکتر حسن روحانی» ویژگیهای یک استاندار کارآمد را اینگونه عنوان کرده است که در ذیل می‌خوانید:

 

باید برنامه جامع و اجرایی داشته باشد، اعتمادسازی کند، برمبنای خرد جمعی تصمیم بگیرد، در جهت ارتقای صنعتی یا کشاورزی و مزیت های استان بکوشد، استان را در مدار توسعه یافتگی قرار دهد، حضور فعال و پیگیر در حوزه های انتخابیه برای رفع مشکلات مردمی داشته باشد، برای جذب و جلب سرمایه  گذاری خارجی و داخلی تلاش کند، به دنبال ترویج و تقویت فرهنگ کار و کارآفرینی باشد، موجبات کاهش نرخ بیکاری را فراهم کند، تعامل و همفکری سازنده داشته باشد، بزرگان و پیشکسوتان و نخبگان استان را ارج نهد و محترم شمارد، از تنگ نظری و نگرش سلیقه ای پرهیز کند ، از نیروهای شایسته موجود در بدنه استانداری استفاده و این بدنه را تقویت کند، از نیروهای با تجربه و کارآمد استفاده کند، در جهت ارتقای امنیت اجتماعی برنامه داشته باشد، حقوق اقلیت ها و قومیت ها را محترم شمرده و از توانمندی های آنان استفاده کند ، تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، برای بهره وری منابع انسانی برنامه ریزی کند ، مزیت خلق نماید، منابع مالی را هدایت و جلوی اسراف منابع و رانت ها را بگیرد، پیگیر مطالبات مردمی باشد، تیم اجرایی کارآمد داشته باشد، در ارتقای امنیت عمومی بکوشد، وضعیت بهداشت و درمان استان را سامان دهد و ...

 

باید منتظر ماند و دید که آیا وزارت کشور در انتخاب استاندار جدید کردستان به این ویژگی‌ها توجه می‌کند یا در انتخاب خود بر اساس حجت شرعی عمل خواهد کرد؟!

 

انتهای پیام/a.p

دوشنبه 20 شهریور 1396 | 13:18

کد خبر : 26648

منتشر کننده : a.p

استاندار بومی خوب است ولی اما و اگر دارد پاسخ دوشنبه 20 شهریور 1396 | 14:36

0
3

استاندار و مدیر بومی بنا به دلایل متعددی خوب است که دلابلی را می نویسم
1- زبان و طرز تفکر مردم کردستان را بلد است .
2- بسیاری از طرز رفتار و فرهنگ و رفتار مردم را بلئ است و می داند
3- بدلیل اینکه زادگاه خودش کردستان است تعهدات بیشتری نسبت به کردستان بطور طبیعی خواهد داشت
از طرفی دلایل متعددی نیز بر نامناسب بودن استاندار بومی وجود دارد
1- جناب اقای مرتضی زرین گل محترم است ولی یک سوال مشخص وجود دارد ایشان 2 دوره از کردستان نماینده بوده اند. و اهی بیجار هستند خود شما سایت وزین کرد تودی از مشکلات متعدد بیجار بارها نوشته اید ایشان بعد از نمایندگی نیز مسئولیتهای مهمی داشته است چرا برای شهر خودشان بیجار چنین مشکلات را حل نفرموده اند که با استاندار شدن مشکلات کل استان را حل فرمایند
2- در مورد جناب اقای نصرالهلی زاده نیز با وجود اینکه نماینده نبوده اند ولی مسئولیتهایی داشته اند رزومه عملکرد ایشان چه بوده است؟
3- استاندار بومی شرایطی را دارد که در محل زادگاه خود زیاد موفق نخواهد بود چون اطرافیانی دارد و بخصوص در زمان نمایندگی و مسئولیت افرادی از انان حمایت کرده اند که انتظارات انان را بر اورده کردن بسیار سخت است و بطور طبیعی انتظاراتی نیز خواهند داشت و اگر براورده نشود همانها سد مشکلی برای استاندار بومی خواهد بود که اگر بر اورده نیز شود افکار عمومی انرا قبول نخواهد کرد
ا اقای اوسط هاشمی را نیز نمی شناسم اگر چه 2 نفر اول را هم بطور نزدیک نمی شناسم
از طرفی در جایی خواندم که اقای سید احسن علوی نیز مطرح است که اساسا مناسب نیست
استاندار غیر بومی نیز بدلیل عدم شناخت می تواند مشکلاتی داشته باشد و بطور طبیعی بدلیل عدم شناخت بر اساس گزارش زیر ستان عمل کرده و تصمیم خواهد گرفت که زیاد موفقیت امیز نیست
در عین حال سخنان جناب اقای سردار صفوی مشاور مقام معظم رهبری در اختتامیه جشنواره صدا و سیما را از تلویزیون شنید که بسیار با ارزش بود و علاوه بر ارزشمند بودن چون محصل هستم ایشان مسیر بیمارستان توحید و بسیاری از مناطق سنندج و کردستان را بطور دقیق می شناخت و از ان ها اسم بردند در چنین شرایطی مناسب چنین بنظر می رسد که غیر بومی اشنا و متخصص و خدوم و اگاه به مسایل متعدد و می تواند موثر باشد .. اگر چه بطور معمول افراد متععدی مطرح می شوند ولی در نهایت شخص غیر مطرح منصوب می شود تا کنون نیز چنین بوده است

در همه چیز بحث و جدل بومی و غیر بومی دیده بودیم غیر از ماهی پاسخ سه شنبه 21 شهریور 1396 | 10:10

0
0

در همه کارها از جمله انتصاب شهردار و مدیران بومی و غیر بومی و استاندار بومی و غیر بومی و یا حتی شهر وند بومی و غیر بومی دیده بودیم ولی ماهی بومی غیر بومی و خوشبختانه ماهیان غیر بومی تلف شدند نشنیده بودیم. که این را هخم با ابراز خوشحالی مدیر کل محیط زیست از نابودی ماهیان غیر بومی دریافت کردیم.

جوک
ماهی بومی خطاب به ماهی غیر بومی
برو می کشمت با گاری امدی با تریلی می روی نمی گذارم باید بکشمت. بابا ترکیدیم از خنده بومی و غیر بومی ماهی و ابراز خشحالی مدیر کل محیط زیست از مردن ماهی های غیر بومی. پیشنهاد می کنم ماهیان غیر بومی برای ورود به کردستان از مدیر کل محیط زیست ویزای ورود بگیرند هههههههههههههههههههههههههههههههههههه

هورام پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 00:10

0
3

خدا وکیلى زاهدى کدام مشخصه از مشخصات استاندار مطلوب را داشت؟
برادران انحصار طلب بومى هم که ثابت کرده اند ،افق شان نوک دماغ شان است و کارامدى شان را در این 4 سال دیدیم .
خدا به داد این مردم بى کس برسد که مثل گوشت قربانى شده اند یا توپ فوتبال

مانی پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 00:23

0
5

من که امیدوارم استاندار فعلی هر چه زودتر برکنار شود. او نه کار انجام شده دارد و نه انجام نشده. به عبارتی دیگر کارنامه اش سفید است و رفتنش منافع فراوانی برای استان کردستان خواهد داشت. گزینه هایی هم که اسم برده اید هیچکدام مالی نیستند.

احمد پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 12:24

0
2

هزاران شکر که استان کردستان از استاندار صمم و بکمم نجات یافت خدارا صد هزار مرتبه شکر ، انشالله نیروهای خدوم و انقلابی سکان مدیریت استان را جهت خدمتگذاری به مردم فهیم و به قول مقام معظم رهبری مردم فرهنگی کردستان در دست بگیرند

خادم قران کریم پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 12:47

0
1

سردبیر محترم طبق لینک زیر اقای زاهدی در جلسه هیئت دولت امروز به استانداری قزوین منصوب شده و 8 نفر رای اعتماد هیئت دولت را گرفتند بنا بر این بطور طبیعی افراد مطرح شده هیچگاه استاندار نخواهند شد و فکر می کنم بر طبق روال یکی از استانداران دیگر کشور به کردستان تشریف بیاورد که بنظرم درست نیز می باشد با سابقه یک دوره استانداری و هماهنگی با دولت می تواند گزینه خوبی باشد و این اقایان نامبرده استاندار نخواهند شد فکر کنم چنین باشد البته فقط خبر گزاری می خوانم از کسی خاص سوال نمی کنم بگذارید سرشان گرم باشد افراد مطرح که استاندار خواهند شد
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960622000652

زاهدی در برزخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 18:11

علیرغم ناکارامدی و منفعل بودن زاهدی، مردم کردستان بخاطر صفاتی که به آن شهره هستند هیچ بی احترامی و توهینی به او نکردند. اما امیدوارم مردم شریف قزوین حسابی از خجالتش در بیایند و او را هدایت نمایند.

علی پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 12:57

0
3

خدا کند دیگر اصلاح طلب بر کرسی استانداری ننشیند چون همشان پول پرست با نگاه منفعت طلبانه ی مالی هستند. نمونه اش ایجاد همین ایجاد اسناد خزانه اسلامی که بودجه عمرانی و پیمانکاران را بدبخت کرد

شهروند پاسخ چهارشنبه 22 شهریور 1396 | 17:48

0
4

ما کردستانی ها از چپ و راست متنفریم. این استان نیاز به استانداری کار کشته و خدمتگزار دارد. روحانی در دوره اول ریاست جمهوری اش با انتصاب این فرد منفعل به مردم کردستان خیانت کرد و امیدوارم اعوان و انصارش با ارایه اطلاعات واقعی از وضعیت بسیار نگران کننده این استان به او کمک کنند تا یک استاندار قابل برای کردستان تعیین کند.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید