Go Up
kurdtoday
پاکسازی دزلی/گروه : اجتماعی

اهمیت پاکسازی مناطق بینابینی کردستان برای رزمندگان سپاه اسلام

پاکسازی دزلی، مناطق بینابینی، شهدای کردستان، رزمندگان سپاه اسلام، جاده مریوان ـ سروآباد، حاج احمد متوسلیان، اشرار ضد انقلاب

شهر دزلی در جنوب شهر مریوان و مابین جاده مریوان ـ سروآباد از جمله نقاط بینابینی بسیار خطرناک محسوب می شد. بعد از پاکسازی مریوان، نیروهای ضدانقلاب برای تداوم شرارت های خود در منطقه، پایگاه اصلی خود را در منطقه دزلی مستقر کرده بودند.

به گزارش کُردتودی، پس از پاکسازی شهرها، روستاها و راه های مواصلاتی بین شهری از لوث وجود نیروهای ضد انقلاب، شورش گران از شهرها و روستاهای نزدیک به نقاط شهری رانده شدند و به طرف روستاهایی که از شهرها و جاده های اصلی دور بودند گریختند.

 

نیروهای ضدانقلاب روستاهای صعب العبور را مأمن و پناهگاه خود قرار داده بودند و با اعزام تیم های عملیاتی به مناطق هدف و اجرای نقشه کمین و شبیخون برای رزمندگان سپاه اسلام ایجاد مشکل می کردند. این اقدامات نیروهای ضد انقلاب در وضعیتی انجام می شد که جاده ها در طول روز امنیت داشتند، اما بعد از غروب آفتاب برقراری امنیت در راه های مواصلاتی میسر نبود. بنا براین تنها در طول روز امکان تردد در جاده ها وجود داشت و پایگاه های ایجاد شده در کنار جاده ها که با گشت نیروهای خودی در طول روز تأمین می شدند، هنگام شب کارایی نداشتند.

 

مناطقی که از راه های مواصلاتی و نقاط شهری فاصله داشتند، در بین رزمندگان سپاه اسلام به مناطق بینابینی مشهور بودند؛ انجام عملیات های پاکسازی در این مناطق به دلیل کوهستانی بودن و جاده های نامناسب، بسیار دشوار بود. لذا این مناطق برای شورشیان اهمیت زیادی داشت و آن ها برای انجام عملیات های نامنظم، سبک و ایذایی تیم های خود را به سادگی از محل استقرار به سوی شهرها و جاده ها اعزام و آنجا را ناامن می کردند.

 

بنا براین پاکسازی مناطق بینابینی که گاهی از چندین آبادی تشکیل می شد، ضروری بود و از جمله اهداف مهم رزمندگان سپاه اسلام محسوب می شد. این مناطق در چندین عملیات بزرگ و محدود پاکسازی شدند. به طوریکه دیگر جای امنی برای نیروهای ضدانقلاب باقی نماند و آن ها در نهایت به حاشیه مرزها رانده شدند.

 

شهر دزلی در جنوب شهر مریوان و مابین جاده مریوان ـ سروآباد از جمله نقاط بینابینی بسیار خطرناک محسوب می شد. بعد از پاکسازی مریوان، نیروهای ضدانقلاب برای تداوم شرارت های خود در منطقه، پایگاه اصلی خود را در منطقه دزلی مستقر کرده بودند.

 

نیروهای ضد انقلاب برای ممانعت از ورود رزمندگان سپاه اسلام به این منطقه، در دو طرف جاده مواد منفجره کار گذاشته بودند تا به محض ورود رزمندگان سپاه اسلام به این منطقه و انفجار مواد محترقه، مانع بزرگی بر سر مسیر ورود رزمندگان سپاه اسلام به دزلی ایجاد شود. علاوه بر این وجود عناصر نفوذی ضد انقلاب در شهر مریوان، موجب آگاهی نیروهای ضد انقلاب از هر گونه تحرکت رزمندگان سپاه اسلام می شد. در چنین وضعیتی رزمندگان سپاه اسلام باید تدبیری ویژه می اندیشیدند.

 

حاج احمد متوسلیان فرمانده سپاه مریوان در روز سوم دیماه سال 1359 با اجرای عملیات فریب، شبانه به همراه 200 نفر از نیروهای بسیجی و سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به طرف غرب مریوان حرکت می کند. اما رزمندگان سپاه اسلام بعد از دور شدن از شهر و انجام عملیات فریب، مسیر خود را به طرف جنوب و منطقه دزلی تغییر می دهند و با عبور از ارتفاعات منطقه در روز چهارم دیماه سال 1359 کوه های مشرف به دزلی را به تصرف خود در می آورند.

 

رزمندگان سپاه اسلام در سحرگاهی که نیروهای ضد انقلاب مستقر در دزلی در خواب بودند، به پایگاه های آن ها حمله ور می شوند و در یک غافل گیری کامل، مقرهای گروهک های کومله، دموکرات و چریک های فدایی خلق را به تصرف خود در می آورند و موفق می شوند شهر دزلی را از لوث وجود نیروهای ضد انقلاب پاکسازی نمایند.

 

منبع: پیشمرگ روح الله

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 20 شهریور 1396 | 13:06

کد خبر : 26647

منتشر کننده : الف ر/p

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS