کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

یادداشت یک شهروند بانه ای/

بانه، دروازه اقتصاد کردستان همچنان باز است

بانه، مرگ کولبر، اقتصاد بانه، بازار بانه، اعتراض مردم بانه، سلیمان صبری

با همه نامرادیها و ناهماهنگی‌ها، شهر بانه بعنوان دروازه اقتصاد کردستان آرام و روح نواز در دامنه آربابا هم چنان باز است و مردم شریف این شهر سفیر نجابت و اصالت مردم کردستان از مسافران گرامی خود با گشاده‌رویی استقبال می‌کنند.

به گزارش کُردتودی، شهر بانه مورخه 14 شهریور 96  شاهد تجمع اعتراضی مردم نسبت به قتل دو شهروند کولبر بود که بر اثر تیراندازی مأموران مرزبانی در نوار مرزی جان خود را از دست داده بودند. این تجمع در پررونق ترین شهر کردستان صورت گرفت که از زاویه‌های مختلفی قابل ارزیابی می باشد. تقریرحاضر توجیهی بر رفتارهای برخی از عوامل مرزبانی خصوصاً در زمینه رویداد اخیر شهر بانه نمی باشد چونکه پلیس و مرزبانی دهها مسئولیت و مأموریت ذاتی دارند که حراست از مرزها با همه پیچیدگیهایش یکی از آنها می باشد که قطعاٌ این گستردگی مسئولیت به دور از حاشیه نخواهد بود و این حادثه تأثربرانگیز یکی از این حاشیه‌ها می باشد که با ورود برخی دستگاههای دیگر پرونده آن شکل دیگری به خود گرفت.

 

نقاطی قابل تأمل در این اعتراض صنفی وجود داشت که نمی‌تواند از دید و نگاه نقد و ارزیابی بدور باشد. ابتدا اینکه روش اعتراضی به چنین اقداماتی در همه جای کشور یکسان است ولی در شهری که دروازه اقتصاد کردستان نامیده می‌شود و چشم امید توسعه و پیشرفت و بهبود شرایط اقتصادی مردم کردستان بدان دوخته شده است، شایسته چنین شکل اعتراضی نبود چون در اواخر تعطیلات تابستان معمولا بیشترین حجم مسافرتهای گردشگری مردم اقصی نقاط کشور به بانه می باشد و این شهر کردستانی بعنوان برند و نشانه‌ای در اقتصاد مرزی کشور شناخته شده است از طرف دیگر نجابت و صمیمت مردم بانه از دیرباز زبانزد خاص و عام بوده است که با این رویه‌های اعتراضی چندان سازکاری ندارد.

 

با این وصف اعتراض به چنین رویداد تلخی می توانست کارآمدتر و نجیبانه تر که نشانه شخصیت فرهنگی این مردم صبور و مقاوم می‌باشد انجام پذیرد و از مجاری بهتری و با شیوه‌های مسالمت آمیزتری قابل پیگیری بود و سزاوار نبود که دروازه اقتصاد کردستان که روزانه هزاران گردشگر از سرتاسر کشور به این شهر سفر می‌کنند شاهد رفتاری اینچنین باشد و مسافران تابستانی این شهر را مشوش و ملتهب ببینند.

 

با شناختی که از جنس مردم شهر خود دارم می‌توان گفت بخش زیادی از این تحرکات مربوط به آنان نبود و برخی جریانات بیرونی به آن دامن زده و بخشی از این رفتار خشونت‌آمیز ناشی از تحریکات آنان بود. ولی صبوری و تحمل نیروهای حافظ امنیت در مقابل شدت خشونت برخی زیاده‌روی‌های مشکوک مهاجمین به فرمانداری قابل تأمل بود که آستانه تحمل حافظان امنیت موجب کاهش آستانه تحریک مهاجمین گردید و با خسارتی اندک غائله پایان پذیرفت. اگر چه تعداد مجروحین و مصدومین مدافعین نظم و آرامش از مصدومین مهاجمان بیشتر بود که این خود بیانگر نهایت بردباری و تحمل نیروهای نظم و آرامش می باشد.

 

بگواه عینی می‌توان گفت مطالبات مردم بانه کاملاٌ صنفی و اعتراض به رفتارهای نسنجیده افرادی در مرزبانی بود که منجر به قتل دو شهروند گردید و عمده خواسته‌های آنان عبارت بود از توقف قتل کولبران و عزل مدیر ارشد شهرستان که چنین مطالباتی در مواجهه با چنین رویدادهایی در همه جای کشور یکسان می باشد و جزو مطالبات عمومی و صنفی محسوب می شود. ولی برداشتهای دیگران خصوصاٌ رسانه ها و جمعیت خارج نشین غیر واقعی و بیشتر از احساسات فضای مجازی پیروی کرده بنابراین آن تخیلات گروهی مبنای حقیقی ندارد و نمی‌تواند راهگشا باشد. غافل از اینکه مردم بانه این تجمع اعتراضی را با همه حواشی‌اش برای ایجاد نظم بهتر و اجرای قانون و رعایت حقوق شهروندان و رونق بیشتر بازار خود صورت دادند که برخی نسنجیده آنرا اعتراض عمومی مردمی تلقی نموده و القاب دیگری بر آن نهادند در حالی که بانه دوران محنت و غمبار گذشته را فراموش نکرده و زخمهای دوران جنگ در بانه هنوز التیام نیافته است و حال که از آن شرایط ویرانی و مخروبه‌ای به این آبادانی و توسعه رسیده‌اند قدردان می‌باشند و قدر این آرامش اجتماعی و بهبود اقتصادی و افضلیت خود را نسبت به دیگر شهرهای کردستان می‌دانند.

 

آری، می‌توان با همتی بیشتر از وقوع چنین مسائل تاسف برانگیز و روح آزار جلوگیری نمود آموزش و توجیه نیروهای انتظامی و افزایش آستانه تحمل آنان باتوجه به وضعیت درام اقتصادی مردم و تعریف صحیح از تجارت مرزی به کاهش این رویدادها کمک مستقیم می کند.

 

همه مردم خصوصاٌ مرزنشینان می دانند که برخی نیروهای دیگر هم هستند که در جاهای بسیار حساس‌تر و شاید جلوتر از نیروهای مرزبانی می باشند ولی آستانه تحمل آنان با فعالین معیشت مردم بسیار بالاتر می باشد بدون اینکه از مسئولیت خودشان هم تخطی کرده باشند بنابراین نیروهای کنترل کننده مبادلات معابر می‌تواند رفتاری معتدلتر داشته باشند.

 

مدیران ارشد شهرستان در مواجهه با چنین مواردی همراهی و همدردی نمودن با مردم و حضور مستقیم در صحنه و در کنار مردم می باشد همانگونه که در موسم انتخاباتها در همه جا حضور دارند و از هر تلاشی برای به صحنه آوردن مردم و دفاع از منافع جناحی خود دریغ نمی کنند، در چنین صحنه‌هایی هم حضور مدیران ارشد شهرستان در کنار مردم می‌تواند از شدت آلام آنان بکاهد و هزینه‌های امنیتی چنین اعتراضاتی را کمتر کند.

 

نماینده شهرستان در اظهار نظراتش در خصوص کولبری با شیوه‌های انتخاباتی برخورد نکند و قبل از آنکه اذهان را مشوش کند باتوجه به جایگاه و دسترسیهایش به راهکارهای قانونی برای کاهش مشقت درآمد مردم بیندیشد.

 

ولی با همه این نامرادیها و ناهماهنگی‌ها، شهر بانه بعنوان دروازه اقتصاد کردستان آرام و روح نواز در دامنه آربابا هم چنان باز است و مردم شریف این شهر سفیر نجابت و اصالت مردم کردستان از مسافران گرامی خود با گشاده‌رویی استقبال می‌کنند.

 

 سلیمان صبری شهروند بانه ای

                                                                                                                 

انتهای پیام/a.p

چهارشنبه 15 شهریور 1396 | 13:35

کد خبر : 26592

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید