کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

گزارش/ کیوان یاری

بوکان در گرداب اعتیاد/ وجود 4800 معتاد در شهر هنرپرور بوکان!

بوکان، اعتیاد، مواد مخدر، اخبار بوکان، کیوان یاری

اعتیاد امروزه بیشتر در حاشیه های بوکان پر و بال گرفته و پاتوق و مرکز فروش مواد مخدر شده است که تا یکی بخوهاد به این رفت و آمدهای مشکوک اعتراضی کند، آن را نوعی دخالت در زندگی شخصیشان می‌دانند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، سیگار را لای انگشتانش گرفته و با لبان کبودش چنان به سیگار پک می زند که انگار غمهایش را با این سیگار دود می‌کند. به خود تکانی می دهد و برمی‌خیزد و پاهایش را به سختی به دنبالش می‌کشد و پشت ویترین هر مغازه اندکی می ایستد و دوباره راهش را پیش می گیرد، راهی که به ناکجا آباد ختم می‌شود!

 

 این روزها وقتی از خیابان ها و کوچه های شهر بوکان گذر می کنی به چهره های عبوس و درهم شکسته معتادانی روبرو می شوی که در تنهایی خود غرق شده اند.

 

همان زنان و مردانی که هر روز با چشم های خسته و نیمه بازشان گذر عابران پیاده را دید می زنند و هر بار از نگاه شهروندان گم می شوند.

 

اعتیاد پیر و جوان، زن و مرد، باسواد و بی‌سواد نمی‌شناسد و به قول خود معتادها، بچه خوبها و نخبه ها بیشتر به دام آن می افتند.

 

اعتیاد امروزه بیشتر در حاشیه های بوکان پر و بال گرفته و پاتوق و مرکز فروش مواد مخدر شده است که تا یکی بخوهاد به این رفت و آمدهای مشکوک اعتراضی کند، آن را نوعی دخالت در زندگی شخصیشان می‌دانند.

 

این روزها تا از مواد مخدر حرف به میان میاد فوراً همه نگاه ها به سوی میدان اسکندری و حاشیه های این شهر می رود که به مرکز اصلی خرید و فروش مواد مخدر تبدیل  شده است که لازم است شهروندان در حوزه مبارزه با مواد مخدر ورود کنند تا بیش از این نوجوانان و جوانان ما در گرداب اعتیاد فرو نروند.

 

*نگاهی به آمار مصرف مواد مخدر در بوکان

 

نابرابری های اجتماعی، مشکلات خانوادگی، فقر و از همه مهمتر بیکاری از عواملی ست که 4 هزار و 800 نفر معتاد را در شهر هنر پرور و فرهیخته بوکان جای داده است.

 

بی گمان چنین آماری از اعتیاد و آن هم شهری که مهد داستان، شعر و موسیقی ست، نگران کننده است.

 

اعتیاد بلای خانمانسوزی ست که گاها فردی از روی بی اطلاعی و ناآگاهی و بعضا از روی باورهای غلط پا در آن می نهد و با این اعتقاد که وی معتاد نیست پیش می رود، تا جایی که مرگ تدریجی رویاهای آینده خود را رقم می زند که وجود 350 معتاد تزریقی و پرخطر در سطح شهرستان بوکان نتیجه همین باورهای غلط است.

 

 شهروندان باید به خاطر بسپارند که اعتیاد بیماری ست و جرم تلقی نمی شود و باید به ترک و درمان فرد معتاد کمک کرد نه اینکه با روش‌های غلط او را به سمت و سوی گدایی ببریم که هیچ جایی در فرهنگ ما بوکانی ها نداشته و ندارد.

 

*از ازدواج اجباری تا 22 سال تباهی عمر مریم

 

ازدواج اجباری خواسته نامعقولی ست که گاها از سوی خانواده ها به دختر و پسر تحمیل می شود که کاملاً مغایر با تعالیم اسلام است.

 

قرعه ای که 22 سال پیش به نام مریم (ع) افتاد و وی چاره ای جز تن دادن به خواسته پدر نداشت.

 

دختر 12 ساله ای که هنوز به درستی معنای کودکی را درک نکرده بود باید مسئولیت زندگی ای را به دوش می کشيد که براش جز خاله بازی معنای دیگری نداشت.

 

وی کودکیش را در خانه پدری جا گذاشت و سرنوشتش را با کسی گره زد که هیچ میل و رغبتی به آن نداشت.

 

حال زن و شوهر 5 سالی ست که دیوار جدایی بین خود کشیده اند و مریم دیگر حاضر نیست با مردی زندگی کند که همه چیزش در مواد مخدر خلاصه شده است.

 

وی دو سال است که درخواست طلاق داده که هنوز درخواستش در راهروهای دادگاه بوکان سر می خورد.

 

 شوهرش 6 سالی ست که مواد مخدر مصرف می کند و به خاطر مصرف شیشه تعادل روانی ندارد و در سنندج تحت درمان است.

 

مریم این روزها حال و روز خوبی ندارد و سردردهای شدید امان از او بریده و روزی یک مشت قرص اعصاب مصرف می کند.

 

هم اکنون وی در یکی از محلات بوکان خانه ای اجاره کرده و با دو تا از پسرهایش به نام های فردین و آروین زندگی می کند و دختر و پسر دیگرش شیوا و کیهان نیز با عمه یشان در سنندج زیر یک سقف زندگی می کنند و شهرام پسر بزرگ خانواده هم ازدواج کرده و زندگی مستقلی دارد.

 

نویسنده: کیوان یاری

 

انتهای پیام/a.p

سه شنبه 14 شهریور 1396 | 14:52

کد خبر : 26578

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید