Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

گزارشی از وضعیت کولبران در کُردستان

کوله سنگین،  بردوش کولبران، سود قاچاق،  در جیب تاجران، وضعیت کولبران در کردستان

اگر به سمت اورامان تخت که حرکت کنیم ، راه هایی قرمز رنگ بر روی کوه ها مشخص شده است تا کولبران با استفاده و تشخیص این رنگ، کالاهای خود را با استفاده از قاطر به سمت پایین حرکت نمایند اما نکته جالب اینجاست ...

به گزارش کُردتودی، استان کُردستان از خطه هایی محسوب می شود که با توجه به موقعیت منطقه ای خاص به خود و عدم رشد و شکوفایی کافی بخصوص در حوزه اقتصادی،تمایل بیشتری از سوی افراد به فعالیت در عرصه ی کولبری نشان داده می شود.

 


اگر به سمت اورامان تخت که حرکت کنیم ، راه هایی قرمز رنگ بر روی کوه ها مشخص شده است تا کولبران با استفاده و تشخیص این رنگ، کالاهای خود را با استفاده از قاطر به سمت پایین حرکت نمایند اما نکته جالب اینجاست با وجود اینکه این کولبران کوله باری از فقر را بر دوش می کشند اما هزینه هایی دارند چرا که در این مسیر، مکانی مشخص شده است که عده ای حیوانات باربر از جمله قاطر را شبی حدود 300 هزار تومان اجاره می دهند تا کولبران بتوانند شبانه کالاهای قاچاق را به سمت پایین حمل کنند و عده ای تاجر سود آن را در جیبشان ببرند.

 


حمل کالا تنها راه امرار معاش
هرچند این تمام ماجرا نیست و مشکلات معیشت مردم مرزنشین قصه امروز و فردا نبوده بلکه سالهاست به گونه‌ای متفاوت روایت می‌شود، به طوری که حتی جوانان تحصیلکرده این مناطق به دلیل مرزی بودن و نبودن کار ، مجبور به کوبری شدند به طوری که کاک عباد 32 ساله می گوید که به دلیل نبود کار قاطری را با 15 میلیون تومان خریداری و مجبور به کولبری هستم.

 


وی می گوید: نداشتن بیمه، حق و حقوق اجتماعی در کنار عوارض بدنی متعدد به دلیل حمل اجناس سنگین تنها سهم مردمان ماست  که در مناطق مرزی ضمن مرزداری به امرار معاش ناچیزی دل بسته‌اند سهمی که سالهاست از آن به عنوان شغل کاذب یاد شده و در مواقع لازم برخوردهای قانونی سختی نیز می‌شود.

 


اما برای عباد و هزاران کولبر دیگر، حمل کالا تنها راه امرار معاش آنها و خانواده‌هایشان است. اساسا فعالیت کولبری با دشواری ها و خطرات خاص به خود همراه است که ریسک بسیار بالایی را می طلبد زیرا در هر لحظه ممکن است فرد با یک خطا،تعلل جان خویش را در مناطق صعب العبور از دست بدهد.


یکی از دلایل اصلی ای که مردم در مناطق مرزنشین به قاچاق روی می آورند، نرخ بالای بیکاری در این مناطق است. در حالی که دولت ایران می گوید نرخ رسمی بیکاری امسال 12.6 درصد بوده، اما برخی نمایندگان استان های مرزی ادعا می کنند که نرخ واقعی بیکاری در حوزه های انتخابیه آنها به حدود 40 تا 50 درصد می رسد.

 


آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، هشتم اردیبهشت ماه در آستانه روز کارگر در دیدار هزاران نفر از کارگران، قاچاق را بلایی بزرگ و سم تولید داخلی برشمردند و با انتقاد شدید از عدم برخورد جدی با این مسئله تأکید کردند: «باید قوی‌ترین اشخاص را مأمور این کار کرد و دولت، ضمن تقویت دستگاههای ذیربط، با قدرت با قاچاق سازمان‌یافته مقابله و برخورد کند. البته منظور از مبارزه با قاچاق کالا، مقابله با کولبرهای ضعیفی که در برخی مناطق اجناس کوچک را وارد می‌کنند، نیست؛ بلکه منظور قاچاقچیان بزرگی است که با ده‌ها و صدها کانتینر، اجناس قاچاق، وارد کشور می‌کنند».

 


مبارزه با قاچاق نباید به معنی مقابله با کولبران تلقی شود
هر چند عده ای از سایت ها و فضای مجازی، نیروهای امنیتی را علیه این کولبران متهم می کنند اما امروز در مرزها قاچاق سازمان یافته ای است که مشروبات، اسلحه، پیش سازهای مواد مخدر را وارد کشور می‌کنند، از طرفی افرادی، عوامل داعش و ضدانقلاب را برای انجام عملیات خرابکارانه داخل ایران می‌کنند، این‌ها امنیت و آسایش مردم را به خطر می‌اندازند لذا نمی‌توان همه مرز را دیوار انسانی کشید، کدام کشور اجازه می‌دهد امنیت ملی‌اش با این موضوعات به خطر بیفتد.

 

منبع: آفتاب دل
انتهای پیام/M.I

سه شنبه 14 شهریور 1396 | 07:30

کد خبر : 26551

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS