Go Up
kurdtoday

پشت پرده‌ عدم ابقای فخری از زبان عضو شورای شهر سنندج

شهرداری سنندج، شورای اسلامی شهر سنندج، پشت پرده عدم ابقای شهردار سنندج

فرزاد زارعی، عضو جدید دور پنجم شورای شهر سنندج در گفتگویی چالشی ناگفته‌ها و پشت پرده عدم ابقای دکتر فخری، شهردار سابق سنندج را بازگو کرده است.

به گزارش کُردتودی، چالش‌ها، منفعت طلبی‌‎ها و حواشی جنجالی و پر حرف و حدیث دور چهارم شورای شهر سنندج با استعفای یوسف اسدی وعزل شادمان شهردار اسبق سنندج به اوج خود رسید و این سوال را در ذهن شهروندان سنندجی ایجاد کرد که چرا و به چه دلیلی چنین وقایعی که قطعا به نفع مردم و شهر نبوده و نیست، اتفاق افتاد؟

 

بررسی کارشناسانه این موضوع و نبود مسئولیت پذیری و بصیرت برخی اعضای قبلی شورای شهر سنندج را به وقت دیگری موکول می‌کنیم اما تکرار چنین روندی در شورای پنجم شهر سنندج قابل قبول نیست.

 

داستان عدم ابقای یک هفته‌ای منوچهر فخری، شهردار با سابقه و کارکشته سنندج که کارنامه مدیریتی در کلان شهر کرمانشاه را بر عهده داشت به علامت سوالی بزرگ در اذهان شهروندان سنندجی تبدیل شده است که یقینا پشت پرده‌های بسیاری را در خود نهفته داشته است.

 

سایت نوای آبیدر، از هفته‌های ماقبل انتخاب شهردار جدید سنندج و آغاز بکار دور پنجم شوراها، یادداشت‌ها و گزارشات متعددی مبنی بر کودتای برخی از اعضای شورای شهر سنندج – به سرکردگی و خط دهی کدخدای خودخوانده بر علیه فخری - منتشر کرد که بازتاب وسیعی در افکار عمومی داشت.

 

در آن زمان، حتی گزینه‌های مطرح، باندی و جناحی شورای شهر از دل استانداری کُردستان که هم اکنون شانس زیادی برای تصدی پست شهرداری سنندج – بدون داشتن یک لحظه تجربه مدیریت شهری – را دارد، مطرح شد.

 

 نهایت فعالیت 20 ماهه موفق فخری، علی رغم تمامی شایستگی و توانایی‌های وی، تصمیم منفعت طلبانه و باندی شورای شهر سنندج مبنی بر عدم ابقای وی بود که بازهم نارضایتی بزرگی در افکار عمومی بوجود آورد.

 

در این میان، برخی از اعضای با بصیرت و مردمی شورای شهر سنندج که تاثیر کار فخری و کارنامه عملکردی وی را مشاهده کرده‌ بودند، این حرکت شورای شهر را ناشیانه و متاثر از تسویه حساب‌های شخصی اعضای شورا با فخری و خط فکری ارزشی وی دانسته‌اند.

 

فرزاد زارعی، عضو جدید شورای شهر سنندج در گفتگویی اعلام کرده که تسویه‌حساب جریان‌های سیاسی دلیل عزل شهردار سابق سنندج بود.

 

وی برخلاف گفته‌های برخی اعضای شورای شهر مبنی بر دعوت از افراد دانشگاهی برای تصدی پست شهرداری سنندج گفته که باید شهردار کسی باشد که متخصص، علم و تجربه کاری داشته باشد و فردی صرف اینکه فقط دانشگاهی باشد نمی‌تواند شهردار خوبی باشد.

 

زارعی تصریح کرده که دکتر فخری با دعوت و نه تحمیل و اجبار، اعضای شورای شهر قبلی به سنندج آمد چرا که کارنامه مدیریتی بلندبالایی داشت.

 

این عضو صادق شورای شهر سنندج افزوده که منتخب دوره پنجم شورای شهر سنندج با اشاره به اعلام حمایت خود از توانمندی‌های فخری شهردار سابق خاطر نشان کرد: نباید مصلحت شخصی را جایگزین مصلحت شهر کنیم و با توجه به شهادت بزرگان شهر، اصحاب رسانه، نخبگان، متخصصان شهرداری و کمپین نهادهای مردمی [فعالیت‌ها و طرح‌‌های شهری که آغاز شده بود روبه پیشرفت بود] و دلیل حمایتم این بود که روند کنونی در زمان سرپرستی دچار تضعیف نشود که قطعاً با این تصمیمات گرفته شده با مشکل مواجه می‌شویم.

 

وی اعلام کرده که اعضای شورای شهر سنندج به‌درستی عملکرد "شهردار سابق" را بررسی نکردند و عزل کردن شهردار توسط اعضای شورای شهر «بدون سئوال و جواب» رسم غلطی است که در شورای شهر به وجود آمده است.

 

زارعی با اشاره به وجود دست‌هایی در عدم ابقای فخری گفته که بدون تعارف عرض کنم در برکناری و تعیین انتخاب شهردار سنندج خیلی از افراد که رایزنی می‌کردند حق دخالت نداشتند اما جریانات سیاسی به نحوی در این امر دخالت کردند که نباید به خود اجازه همچنین کاری می‌دادند و اینکه سرگروه آنها در استان چه کسی است! قضاوت را بر عهده مردم می‌گذاریم.

 

وی افزوده که دلیل موافقت 6 نفر از اعضای شورای سنندج با عزل شهردار را اعلام می‌کنیم اما می‌ترسم شهر به سمت و سوی ضرر برود.

 

این عضو شورای شهر سنندج تصریح کرده است در کوچه پس کوچه‌های "عباس‌آباد" تا بالاشهرهای سنندج نام "فخری" ماندگار است و تنها گناه آن غیربومی بودنش بود.

 

حال این سوال از آقایان شریعتی و سجادی بعنوان لیدرهای این کودتا علیه شهر و مردم این است که چرا اینچنین سناریوی پیچیده‌ای را برای شهردار باتجربه سنندج طراحی کردید؟ چه دست‌های پشت پرده‌ای وجود داشت که اینگونه و تنها پس از یک هفته فخری ناکارآمد نشان داده شد؟ فخری چه راهی را از مجموعه شورا و برخی اعضا بسته بود که اینگونه با وی مخالفت می‌شد؟ شهردار بعدی سنندج که تا حدود بسیاری از سوی آقایان بالاسری و کدخدا تعیین شده چه روابطی با مجموعه شورای شهر دارد؟

 

تمامی جواب این سوالات و بسیاری از سوالات دیگر همچنان بی پاسخ مانده تا اعضای جدید شورای شهر سنندج خود را مقابل فشار افکار عمومی و اعترضات به حق آنان ببینند.

 

یقینا سکوت تلخ و معنا دار اعضای شورای شهر در برابر عدم ابقای فخری و دلایل آن مطالبت مردمی را تشدید و عرصه را بر گردانندگان این بازی تلخ و اعضای فعلی تنگ تر خواهد کرد.

 

منبع: نوای آبیدر

 

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 12 شهریور 1396 | 12:01

کد خبر : 26542

منتشر کننده : M.I

نظرات :

شهروند پاسخ یکشنبه 12 شهریور 1396 | 12:19

4
4

سلام اقای زارعی اقای فخری قطعا از گزینه های معرفی شده شورا که چهار نفر شده اند واقعا بهتر بود ولی این دلیل نیست که خیلی خوب بوده در زمان مسئولیت خود چه کار بزرگی را انجام داده فقط کارخوب ایشان جدا از تکمیل پروژهای نیمه تمام جلوگیری از استخدام نیرودر شهرداری بوده الا یک نفر ولی افراد موفق وتوانمند بهتری وجود دارند در این شهر که بایستی شورا از آنها دعوت کنند مگر نه شما وهمکارانتان مسئول ومدیون می باشید.

رضائی پاسخ یکشنبه 12 شهریور 1396 | 13:28

5
4

متاسفانه بنده به عنوان یه شهروند از این حرکت شورا بسیار ناراحت شدم ولی چه کنیم قانون این اجازه را به شورا داده که شهردار را انتخاب کنند ولی بهرحال شرع که این اجازه را نداده که با حق الناس مردم بازی شود...

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS