Go Up
kurdtoday
کُردتودی گزارش می دهد/گروه : اجتماعی

سفر اصحاب رسانه کردستان به یادمان های شهدای مریوان و سروآباد

کاروان راهیان نور اصحاب رسانه کردستان، سازمان بسیج رسانه کردستان، طرح های محرومیت زدایی سپاه کردستان، بازدید اصحاب رسانه کردستان از طرح های قرارگاه پیشرفت و آبادانی، سپاه بیت المقدس کردستان

اصحاب رسانه استان کردستان در یک سفر دو روزه که با همت سازمان بسیج رسانه استان صورت گرفت، در قالب کاروان راهیان نور از یادمان شهرستان های سروآباد و مریوان دیدن کردند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، اصحاب رسانه استان کردستان در یک سفر دو روزه که با همت سازمان بسیج رسانه استان صورت گرفت، در قالب کاروان راهیان نور از یادمان شهرستان های سروآباد و مریوان دیدن کردند.

 

اصحاب رسانه در این سفر ضمن زیارت از یادمان های شهدا در این دو شهرستان از طرح های محرومیت زدایی سپاه نیز بازدید به عمل آوردند.

 

 

*یادمان شهدای دالانی در دل روستای دالانی

 

روستای دالانی که یادمان شهدای دالانی را در دل خود دارد، اولین مکان پذیرای خبرنگاران استان بود.

 

یادمان شهدای دالانی که بر فراز یک تپه بلند قراردارد نقطه صفر مرزی محسوب می شود که از یک طرف به خاک ایران اسلامی و از طرف دیگر به دشت «شار زور» عراق مشرف است.

 

 

یادمان شهدای دالانی یادگار روزهایی است که در آن عملیات والفجر 10 و عملیات محمد رسول الله در آن انجام گرفته است.

 

حاج شوکت صالحی که از پیشمرگان مسلمان کُرد بود و زخم های زیادی از دوران جنگ تحملی بر پیکر جسم و روانش وارد شده، خاطرات خود را از این دوران بازگو می کرد.

 

 

حاج شوکت با بیان اینکه شکنجه های بسیاری را از ماموران بعثی متحمال شده بود، گفت: دوری از خاک وطن و خانواده و تحمل شکنجه های بسیار مرا به حدی آزرده بود که در هنگام آزادی و بازگشت به خانه، خانواده خود را نشناختم.

 

*حضور خبرنگاران در اورامانات تخت

 

مقصد بعدی خبرنگاران، شهر تاریخی اورامانات تخت بود. فرمانده سپاه سروآباد و شهردار اورامانات به استقبال اصحاب رسانه آمدند و در کتابخانه اورامانات که در بالاترین نقطه این شهر بر فراز تپه ای قرار گرفته بود، به ایراد توضیحاتی درباره اورامانات پرداختند.

 

 

جعفر غفاریان فرمانده سپاه شهرستان سروآباد در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه قدیمی ترین اسناد در اورامانات کشف شده، این شهر یک قدمت چندین هزار ساله را در حافظه تاریخی خود دارد.

 

فرمانده سپاه سروآباد با بیان اینکه شعرا و ادبا و هنرمندان زیادی در اورامانات بوده اند، اظهار داشت: این شهر از نظر بافت شهری، بافت پلکانی و سنتی خود را حفظ کرده است و این یکی از فرصت های گردشگری منطقه محسوب می شود.

 

 

غفاریان عنوان کرد: با وجود اینکه در چند سال اخیر با تجمیع 5 روستا، اورامانات تبدیل به شهر شد اما همچنان دارای محرومیت های عدیده ای است.

 

وی در ادامه گفت: سپاه به منظور رفع محرومیت زدایی در این شهر یکی از دهستان های اورامات را به نام پیر شالیار در محدوده عملیات محرومیت زدایی قرارگاه پیشرفت و آبادانی تعریف کرده است.

 

 

فرمانده سپاه سروآباد افزود: از سال 93 تاکنون 8 مرحله محرومیت زدایی با اعتبار 814 میلیون تومان توسط سپاه در سروآباد انجام گرفته است.

 

وی سوله ورزشی سرپیر، ساخت سرویس بهداشتی برای گردشگران در پیرشالیار، مشارکت در ساخت مسجد، مرمت مدارس شهر اورامانات و... را از جمله طرح های محرومیت زدایی سپاه در سروآباد نام برد.

 

 

فرزاد اختر کاوان شهردار اورامانات در ادامه جلسه گفت: تامین 3 هزار و 180 متر لوله فاضلاب برای شهر اورامانات، یکی از پروژه های بزرگ و مفید بوده که با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه کردستان و مشارکت مردم و شهرداری این منطقه صورت گرفته است.

 

شهردار اورامانات از حضور سپاه کردستان به منظور اجرای طرح های محرومیت زدایی در این منطقه قدردانی و تشکر کرد.

 

*حضور خبرنگاران در فرمانداری مریوان

 

صبح روز دوم سفر، با حضور اصحاب رسانه در نشست خبری فرماندار مریوان شروع شد.

 

محمد شفیعی فرماندار مریوان در جمع اصحاب رسانه کردستان گفت: از سال گذشته با سرلوحه قراردادن شعار «نشاط اجتماعی»، شاهد افزایش چشمگیری در جمعیت گردشگری شهرستان مریوان بوده ایم.

 

 

شفیعی با بیان برنامه های هفته دولت اظهار داشت: دولت در مریوان محرومیت زدایی را در برنامه خود قرار داده است و در حدود 11 میلیارد تومان در هفته دولت در این خصوص هزینه شده است.

 

فرماندار مریوان با بیان اینکه نگاه دولت در مریوان یک نگاه مثبت و توسعه آفرینی است، عنوان کرد: کوماسی و سرشیو از محروم ترین مناطق در مریوان است که مورد توجه ویژه دولت قرار دارد.

 

 

شفیعی با اشاره به اینکه به دنبال استفاده از حداکثر ظرفیت گردشگری در مریوان هستیم بیان کرد: مسابقه رکاب زنی 120 دوچرخه سوار از باشگاه های مطرح سراسر کشور در اطراف دریاچه زریوار و اطراف روستاهای صفر مرزی مریوان را در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته جاری خواهیم داشت.

 

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه شهر مریوان در طول جنگ تحمیلی بیشترین آسیب ها را متحمل شده است، باید ویترین امنیت کشور باشد و تبدیل به یک شهر توریستی، فرهنگی و صنعتی شود.

 

*خبرنگاران در یادمان های «شهدای گمنام زریوار» و «خانم شیخان مریوان»

 

یادمان شهدای گمنام زریوار در کنار دریاچه زیبای زریوار قرار گرفته است. جمعیت زیادی از زائران راهیان نور از سایر شهرهای ایران اسلامی در این مکان روحانی حضور داشتند.

 

خادمانی از شهرهای دیگر آمده بودند و از زائران با آب و شربت پذیرایی می کردند. کتابخانه ای کوچک و ایستگاه صلواتی آب و شربت و کانالی که سربندهای یاحسین از سقف آن آویزان شده بود، در ورودی این یادمان، فضای معنوی را دو چندان کرده بود.

 

یادمان خانم شیخان دیگر یادمان شهدا بود که خبرنگاران در آن حضور یافتند.

 

 

یادمان خانم شیخان بر فراز کوه های بلند مریوان و در نقطه صفر مرزی قرار دارد بطوریکه از یک سو به خاک ایران و از سوی دیگر به دشت شلیر که شهر پنجوین عراق در دل آن قرار گرفته، مشرف است.

 

عبدالکریم فتاحی از پیشمرگان مسلمان کُرد در دوران دفاع مقدس بود، راوی یادمان خانم شیخان بود که به بیان توضیحاتی درباره آن پرداخت.

 

 

عملیات والفجر 4 یکی از عملیات های مهم در دوران 8 سال دفاع مقدس بود که در این یادمان انجام شده است.

 

فتاحی به بیان رشادت های رزمندگان اسلام در این منطقه پرداخت و گفت: عملیات والفجر 4 در سه مرحله از روز 27 مهرماه 1362 به مدت 33 روز در منطقه جبهه شمالی سلیمانیه و پنجوین انجام شد.

 

*حضور خبرنگاران در سپاه شهرستان مریوان

 

نشست خبری فرمانده سپاه مریوان آخرین برنامه این سفر دو روزه خبرنگاران استان بود.

 

سرهنگ شکیبا سلیمی به بیان طرح های محرومیت زدایی سپاه در شهرستان مریوان پرداخت و گفت: 76 پروژه با اعتبار 11 میلیارد و 700 میلیون ریال در قالب طرح های محرومیت زدایی، احداث مساجد، خانه محروم، پل های روستایی، سرویس بهداشتی، آبرسانی در سطح روستاها، بهسازی راه روستایی و... اجرا شده است.

 

سلیمی اظهار داشت: در قالب اردوهای جهادی نیز 126 پروژه محرومیت زدایی با اعتبار 7 میلیارد و 500 میلیون ریال هزینه شده است.

 

 

فرمانده سپاه مریوان به طرح اشتغالزایی سپاه در مریوان اشاره کرد و گفت: 130 طرح با اعتبار 15 میلیارد و 750 میلیون ریال در قالب طرح های زنبورداری، پرورش قارچ، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش مرغ بومی و... تاکنون در شهرستان مریوان اجرا شده است.

 

وی در ادامه به موضوع راهیان نور پرداخت و بیان کرد: از 13 فروردین سال جاری تاکنون 100 کاروان راهیان نور در مریوان داشتیم که حدود 11 هزار نفر از یادمان های این شهرستان بازدید کرده اند.

 

سلیمی افزود: فصل رویش یکی دیگر از برنامه های سپاه شهرستان است که از هفت مرداد ماه سالجاری آغاز شده و 5 هزار و 200 دانش آموزان کردستانی در آن حضور داشته اند.

 

**********

سفر دو روزه اصحاب رسانه به یادمان های مریوان و سروآباد به پایان رسید اما هیچ گاه نمی توان با نوشتن، حال و هوای حضور در قدم گاه های شهدا را توصیف نمود همانطور که با حضور در آنجا نیز نمی توان عمق رشادت ها و حماسه های شهدا را درک نمود.

 

 

«فضای شهید منتظر مرگ نمی‌ماند، این اوست که مرگ را برمی‌گزیند. شهید پیش از آنکه مرگ ناخواسته به سراغ او بیاید، به اختیار خویش می‌میرد و لذت زیستن را نیز هم او می یابد نه آن کس که دغدغه مرگ حتی آنی به خود او وانمی‌گذاردش و خود را به ریسمان پوسیده غفلت می‌آمیزد...»

 

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 8 شهریور 1396 | 10:36

کد خبر : 26500

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS