Go Up
kurdtoday
گروه : سیاسی

ماجرای اعتبار 700 میلیارد تومانی کردستان چیست؟/ آیا معاون استاندار واقعیت را می‌گوید یا نماینده مردم؟

سید مهدی فرشادان نماینده مردم سنندج دیواندره و کامیاران، حسین فیروزی معاون استاندار کردستان، اعتبار 700 میلیارد تومانی کردستان، استانداری کردستان

به گفته فرشادان نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس، مدیران دولتی استان کردستان نتوانسته‌اند اعتبار 700 میلیارد تومانی تخصیص داده شده به استان را جذب کنند و در طرف مقابل نیز فیروزی معاون استاندار کردستان منکر این موضوع می‌شود.

به گزارش کُردتودی، به نقل از فارس رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در یک نشست خبری که چند مدت پیش با حضور خبرنگاران رسانه‌ها در سنندج برگزار شد، اظهار کرد: براساس درخواستی که از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور داشته است، 700 میلیارد تومان به کردستان اختصاص یافته اما مدیران استانی نتوانسته‌اند یک ریال آن را جذب نمایند.

 

سیدمهدی فرشادان در آن جلسه تصریح کرد: در صورتی که این روند سهل‌‌انگاری مدیران ادامه پیدا کند، آنها را به عنوان خائن به مردم معرفی می‌کند.

 

حسین فیروزی نیز در پاسخ به پیگیری این موضوع خبرنگار فارس، گفت: آقای فرشادان نماینده محترم مردم شهرستان‌های، سنندج، دیواندره و کامیاران در مکاتبه‌ای با آقای نوبخت لیستی از پروژه‌های حوزه انتخابی خود را فهرست‌بندی کرده و از آقای نوبخت درخواست تامین اعتبار برای این پروژه‌ها را در اوایل نیمه دوم سال گذشته کرده بود.

 

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان اظهار کرد: آقای نوبخت روی این نامه برای مدیران حوزه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دستور داده بود که بررسی و اقدام لازم صورت پذیرد.

 

وی با بیان اینکه در جلسه‌ای که با حضور نمایندگان استان کردستان در مجلس، بنده و رئیس سازمان برنامه‌ریزی استان در محل سازمان برنامه‌ و بودجه کشور با هدف تعیین اولویت‌های پرداخت طلب پیمانکاران در حوزه‌های مختلف تشکیل شده بود موضوع نامه مزبور بعد از دستور کار جلسه توسط آقای فرشادان مطرح شد، گفت: نمایندگان آقای نوبخت که در جلسه حاضر بودند اعلام کردند، امکان تامین این اعتبارات از بودجه کشور که سهم همه استان‌ها در آن تعیین شده است وجود ندارد.

 

فیروزی خاطرنشان کرد: کل بودجه عمرانی استان کردستان در سال 95 از 700 میلیارد تومان کمتر بود، از نظر منطق بودجه و مقررات و دستورالعمل‌های حاکم بر آن غیرممکن و بعید است که بر اساس یک نامه در اواسط سال بودجه‌ای بیش از بودجه مقرر استان در قانون بودجه به مجموع اعتبارات استانی اضافه شود که قانون بودجه چنین ظرفیتی را ندارد.

 

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: این پاسخ‌هایی است که نمایندگان سازمان برنامه و بودجه در جواب درخواست آقای فرشادان دادند، ضمنا نامه فوق‌الذکر توسط آقای نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده است و ما فقط تصویر آن نامه را که مسوولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم.

 

وی اظهار کرد: البته علی‌رغم اینکه مسوولیت پیگیری این درخواست به مدیران استان داده نشده بود، باز چندین بار از طریق استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان موضوع پیگیری شد و پاسخ مثبتی از طرف مدیران سازمان برنامه و بودجه به دلایلی که قبلا ذکر کردم حاصل نشد.

 

 

فیروزی در پایان گفت: سه نفر از نمایندگان کردستان از جمله آقای فرشادان عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بوده که کاملا در جریان ضوابط و دستورالعمل‌های بودجه کشور هستند و نیازی به توضیح بیشتر از این در این زمینه نمی‌بینیم.

 

سیدمهدی فرشادان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج و در پاسخ به اظهارات حسین فیروزی معاون استاندار کردستان در خصوص موضوع اعتبار 700 میلیارد تومانی، با بیان اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور تخصیص 100درصد اعتبار 700 میلیارد تومانی به کردستان در سال 96 را مجددا صادر کرد، اظهار داشت: عدم اشراف معاون استاندار به مسائل حوزه مدیریتی به نفع توسعه کردستان نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: به منظور پیگیری اعتبارات جهشی برای کمک به توسعه زیرساختی استان، اوایل دی ماه سال گذشته ملاقاتی با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد و در آن دیدار با تقدیم لیستی از پروژه‌های عمرانی در حوزه‌های مختلف از جمله راه، نیرو، بهداشت و درمان، ورزش و آموزش و پرورش اعتباری معادل 700 میلیارد تومان را از آقای نوبخت درخواست کردم.

 

فرشادان با اشاره به اینکه توجیه درست مشکلات و موانع توسعه کردستان در این نشست موجب شد، آقای نوبخت خطاب به رئیس امور تلفیق بودجه و همچنین ناظر ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور دستور صریح "از محل تبصره 36 نسبت به تخصیص کامل طرح‌های اعلام شده اقدام کنند" را هامش کند، خاطرنشان کرد: متعاقب این دستور، طی نامه شماره 1041215 – 27/11/95 پیگیری لازم از دو مدیر فوق‌الذکر توسط رئیس امور مجلس سازمان برنامه و بودجه کشور نیز صورت گرفت.

 

رئیس مجمع نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در 11 بهمن ماه 95 طی نامه شماره 95197148 تصویر مکاتبه مورد اشاره با تاکید بر پیگیری هامش دکتر نوبخت، به استاندار کردستان منعکس و اتفاقا در این نامه اعلام شد ناظر ویژه سازمان برنامه و بودجه در جلسه مشترک با نمایندگان استان، معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری و رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، خواستار ارائه اسناد مالی لازم برای پرداخت 100 درصد این اعتبار شده است که ضرورت دارد این پیگیری‌ها از سوی مدیران مرتبط استانی انجام شود.

 

فرشادان خاطرنشان کرد: جالب است به این نکته اشاره شود، رئیس سازمان برنامه و بودجه استان نیز با استناد به همان نامه دست‌نویس، در مکاتبه شماره 970416 – 29/10/95 که رونوشتی از آن برای اینجانب نیز ارسال شده است، خطاب به مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن یادآوری مکاتبات مرتبط با ارسال اطلاعات طرح‌ها و پروژه‌های پیشنهادی، خواستار اعلام نتایج اقدامات به مدیران استانی شده است.

 

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین علل عقب‌ماندگی کردستان در طول سال‌های گذشته عدم پیگیری امور استان از سوی مدیران ارشد استانی بوده است، گفت: سوال از جناب آقای فیروزی آن است که وی پس از بازگشت از تهران، برای اختصاص بودجه کلان مذکور چه اقدام موثری را انجام داده است؟ آیا فرضا و تنها به صرف اظهارنظر یک مدیر میانی، ایشان باید از پیگیری دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور عقب می‌نشستند؟ آیا انداختن کردستان بر روی ریل توسعه با چنین رویکرد منفعلانه مدیریتی حاصل می‌شود؟

 

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بخشی از سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان که اظهار نموده است: "کل بودجه عمرانی استان کردستان در سال 95 از 700 میلیارد تومان کمتر بود، از نظر منطق بودجه و مقررات و دستورالعمل‌های حاکم بر آن غیر ممکن و بعید می‌نماید که بر اساس یک نامه در اواسط سال بودجه‌ای بیش از بودجه مقرر استان در قانون بودجه به بودجه استانی اضافه شود و قانون بودجه چنین ظرفیتی را ندارد "، تاکید کرد: قرارگرفتن مدیران فاقد تخصص و تجربه مرتبط در جایگاه‌های تاثیرگذار به خصوص در حوزه اقتصادی که کردستان نیازمند تحول بنیادین در آن است از ریشه‌های اصلی بسیاری از مشکلات کنونی استان می‌تواند باشد.

 

فرشادان افزود: جناب آقای فیروزی که قرعه سکانداری یکی از جایگاه‌های حساس حوزه اقتصاد ـ به دلایلی که قطعا قابل بررسی در موعد خود است ـ به نام ایشان زده شده، می‌بایست پیش از اظهارنظر در خصوص مکاتبه این جانب، نسبت به مطالعه دقیق موضوع همت می‌کرد و بد نیست معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان بدانند 700 میلیارد تومان مذکور در نتیجه اصلاح قانون بودجه سال 95 که در سه ماه دوم مصوب و در سه ماهه سوم ابلاغ شد، تامین اعتبار شده است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم با بیان اینکه این اعتبار بخش بسیار کوچکی از اعتباری است که نمایندگان ملت از طریق تسعیر نرخ ارز محقق و در اختیار دولت قرار دادند، اظهار کرد: متاسفانه استان کردستان در سال گذشته حتی یک ریال از این اعتبار را نتوانست جذب کند.

 

فرشادان در ادامه تصریح کرد: اینجانب در سی‌ام مردادماه جاری و با تقدیم نامه شماره 96106449 – 29/5/96 در جلسه حضوری با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور پیگیر پادارکردن اعتبار 700 میلیارد تومانی مورد اشاره در سال جاری شده‌ام که خوشختانه آقای نوبخت که علاقه ویژه‌ای به مردم کردستان و توسعه استان دارند در دستور صریح و همراه با تاکید خود به ناظر ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور در هامش نامه مورد اشاره، بر تخصیص 100درصد این اعتبار در سال 96 با پیگیری شخصی ناظر ویژه سازمان تاکید و همچنین خواستار ارائه نتیجه اقدامات در این خصوص شده است.

 

وی همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات معاون استاندار کردستان، افزود: روال معمول و درست در سلسله مراتب اداری این است که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دستور اقدام بر روی درخواست تخصیص اعتبار تقدیمی توسط این جانب را به مدیران زیرمجموعه خود ارجاع دهند بنابراین این اظهارات جناب آقای فیروزی که "نامه فوق‌الذکر توسط دکتر نوبخت به استانداری کردستان و به مدیران استان ارجاع نشده است و ما فقط تصویر آن نامه را که مسئولیت بررسی و اقدام مقتضی برای مدیران داخلی سازمان و بودجه کشور ارسال شده بود را دیدیم" نیز جای تعجب بسیار است!

 

رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی با توصیه به مدیران استانی به پرهیز از حاشیه‌سازی‌های سیاسی برای جبران کم‌کاری‌های خود، گفت: اظهارنظر در حوزه بودجه و اعتبارات نیازمند تخصص و یا حداقل مطالعه دقیق و دریافت مشاوره درست از اهل فن است و نمی‌توان در این زمینه بی‌محابا به نظریه‌پردازی پرداخت.

 

فرشادان در پایان تلاش مدیران ارشد استان بخصوص مدیران حوزه اقتصادی برای تحقق اعتبار مذکور در سال جاری را خواستار شد و تاکید کرد: بهتر است مدیران استانی وفاق و همدلی برای تحقق خواسته‌های مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند چراکه هر اقدامی غیر از این، به بیراهه رفتن و هزینه‌تراشی برای مردم کردستان است.

 

انتهای پیام/sh.s

دوشنبه 6 شهریور 1396 | 10:00

کد خبر : 26476

منتشر کننده : a.p

نظرات :

رضائی پاسخ دوشنبه 6 شهریور 1396 | 12:54

0
1

خاک برسرما برای این منتصبان دولت تدبیر وامید که انقدر بی تجربه وکم کارند که بلد هم نیستن 100درصد بودجه تخصیصی را جذب کنند/ متاسفم برای گماشته های دولت ازجمله استاندار وفیروزی مدعی

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS