Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

20 تا 24 سال، بیشترین رنج سنی عروس های کردستانی

ازدواج از گذشته ، تا به حال ، 20 تا 24 سال، بیشترین رنج سنی،  عروس های کردستانی

اگر سفری به گذشته ای نه چندان دور داشته باشیم و به خاطرات مادربزرگ هایمان سرکی بکشیم می بینیم که چقدر در عین سادگی دوام زندگیشان پربارتر و عشقشان با دوام تر بوده است.

به گزارش کُردتودی، مراسم ازدواج در ایران از گذشته تا کنون اهمیت زیادی داشته است. این مراسم که همیشه با تب وتاب همراه بوده شامل هفت خان و یا به عبارتی هفت مرحله ، خواستگاری، بله برون، نامزدی یا شیرینی خوران، عقد، جهاز بردن، حنابندان و عروسی است که به مروز زمان اینها همه شاید فقط در یکی دو شب خلاصه شود اما با تجملات !


اگر سفری به گذشته ای نه چندان دور داشته باشیم و به خاطرات مادربزرگ هایمان سرکی بکشیم می بینیم که چقدر در عین سادگی دوام زندگیشان پربارتر و عشقشان با دوام تر بوده است.


امروز مصادف است با سالروز پیوند حضرت فاطمه الزهرا (ص) و حضرت علی (ع( که ازدواج این دو مقام والا ومظهر انسانیت رنگ و بوی ساده ازدواج های اسلامی را برای ما نشان می‌دهد رنگ و بویی که سبک ازدواج یک مسلمان را به تمام عالمیان عرضه می‌کند.

 


دنیای امروز گاهی ما را از بسیای از ارزش ها دور کرده است و چنین مناسبت‌هایی تلنگری خوب برای ماست تا یادآور اصل و جوهره وجودمان شویم و داشتن چنین گوهرهایی را در زندگی خود قدر بداریم و شیوه زندگی آنها را سرلوحه خود قرار دهیم.

 


توجه به سبک اسلامی و اهتمام ویژه به شاخص‌های رسیدن به یک زندگی متعالی دغدغه ای است که مقام معظم رهبری در بیانات خود بیشتر به این موضوع توجه داشته و در بسیاری از فرصت‌ها به دنبال هدایت گری و روشنگری در خصوص ابعاد مختلف سبک زندگی اسلامی هستند.

 

 

سیدمحمدصادق سجادی، معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال کردستان گفت: در سال گذشته 17 هزار و 12 مورد ازدواج در کردستان روی داده که این میزان نسبت به سال گذشته 1.5 درصد افزایش داشته است.

 

وی با بیان اینکه رنج سنی ازدواج بار اول استان در این مدت بین مردان 28.7 سال و در بین زنان نیز 22/ 70 سال است ادامه داد: بانه با 25.3 سال جوانترین و بیجار با 27.77 سال مسن ترین دامادها را دارند.

 

 

جوانترین عروس های استان نیز با 21.45 سال در سروآباد

به گفته وی، جوانترین عروس های استان نیز با 21.45 سال در سروآباد و مسن ترین آنها نیز با 23.62 سال در سنندج زندگی می کنند.

 

معاون اسناد هویتی اداره کل ثبت احوال کردستان افزود: در سال گذشته 10.6 مورد ازدواج در هر یک هزار نفر به ثبت رسیده است که نرخ خام ازدواج شهرستان های قروه با 15 مورد و دیواندره با 13 مورد بیشترین و شهرستان های سنندج با 8.5 مورد و دهگان با 8.8 مورد کمترین است.


20 تا 24 سال، بیشترین رنج سنی عروس های کردستانی

سجادی، تعداد ازدواج های 25 تا 29 سال با 40 درصد شامل 6 هزار و 917 مورد را بیشترین رنج سنی دادمادها و 20 تا 24 سال با 33.5 درصد شامل پنج هزار و 697 مورد را بیشترین رنج سنی عروسان استان عنوان کرد.

 

وی با اشاره به اینکه در این مدت بین مردان ازدواج های زیر 15 سال ثبت شده سه مورد و 15 تا 19 ساله 165 مورد است افزود: رنج سنی این آمار در بین زنان کمتر از 10 سال چهار مورد و 10 تا 14 ساله 532 مورد است.

 

 

مراسم ازدواج بخصوص در زمینه ی مهریه و خرید جهیزیه در گذشته بسیار سهل و آسان بود
بتول زندی از شهروندان سالخورده و قدیمی سنندج در تشریح تفاوت رسم ورسومات ازدواج گذشته و حال اقوام کرد در گفتگو با خبرنگار آفتاب دل گفت : مراسم ازدواج بخصوص در زمینه ی مهریه و خرید جهیزیه در گذشته بسیار سهل و آسان بود ، عروس با خانواده ی شوهر زندگی می کرد و خیلی هم صفا و صمیمیت بین زوج وخانواده بود ،کلاٌ از نظر خوراک و پوشاک همه چیز را ساده می گرفتند و زندگی شهری و روستایی چندان تفاوتی با هم نداشت ومهریه ها آن زمان شرعی بود و بعد از مدتی زوجه آن را به مساجد هدیه می کردند واین باعث خیرو برکت بیشتردر زندگی می شد و طلاق کلمه ی نا آشنایی برای خانواده ها بود و در آن موقع ماهواره نبود لذا ساده زیستی وایمان مردم خیلی قوی بود و اصالت در سطح خانواده ها حرف اول را می زد.

 

 
وی در ادامه افزود : زن وشوهر نسبت به هم خیانت نمی کردند و فرزندان در محیطی آرام تربیت می شدند و اجتماع سالم بود .خانواده ها تمام مایحتاج اولیه زندگیشون را خودشون تهیه می کردند لذا برای تمام مراسمات از جمله عروسی ها صاحبان مجلس خودشان برای ولیمه ی عروسی تولید کننده بودند.


بتول زندی درتشریح وضع کنونی مراسمات ازدواج اظهار داشت : در حال حاضر زندگی و شیوه ی ازدواج کاملاٌ تغيير کرده و شرایط سخت تر شده و سطح مهریه ها بسیار بالا رفته ،امروز با اینکه علم و تکنولوژی پیشرفت کرده اما زندگی سخت تر شده مردم اغلب حلال و حرام را رعایت نمی کنند،حجاب کمرنگ شده و اکثر مردم ظاهر بین شده اند وبه چشم وهم چشمی می پردازند و شرایط را برای ازدواج جوانان سخت نموده اند و برنامه های ماهواره میهمان اکثر خانواده ها شده ، اکثر افراد برنامه های آن را الگوی خود قرار می دهند و از آن تقلید می کنند و بدین ترتیب جوانان با تاثیر پذیری از این برنامه ها نسبت به ازدواج بی میل شده و آن را برای خود محدودیت می دانند ونهادینه شدن اینگونه طرز تفکر باعث انحراف در خانواده ها و از بین رفتن اصالت آن می شود.

 


در خصوص ازدواج که تضمین کننده سلامت جامعه است باید فرهنگ سازی صورت بگیرد ، با جاانداختن فرهنگ ساده زیستی و ارائه آموزش های لازم و مبارزه با فرهنگ غلط غربی که بیشتر از طریق ماهواره به خانواده ها القا می شود و افزایش سطح آگاهی مردم از این آموزه های غلط و ارائه تسهیلات لازم از طرف ارگانهای دولتی مربوطه  می شود این روندی که به سوی بیراهه می رود را کند و به سمت صفا و صمیمیت گذشته سوق داد .


 

گزارش از آفتاب دل

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 1 شهریور 1396 | 10:12

کد خبر : 26425

منتشر کننده : م ر/a

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS