Go Up
kurdtoday
گروه : سیاسی

لزوم تحقق سهم کُردها در کابینه دولت دوازدهم

دکتر حسن بابایی در یادداشتی تحت عنوان «لزوم تحقق وعده های انتخاباتی» به سهم کردها در کابینه دولت دوازدهم پرداخته است باوجودی که آراء مردم کردستان و اهل سنت تاثیر بسزایی در پیروزی روحانی در انتخابات داشته است اما در انتخاب کابینه دولت دوازدهم این مهم در نظر گرفته نشده است.

به گزارش کُردتودی، دکتر حسن بابایی در یادداشتی تحت عنوان «لزوم تحقق وعده های انتخاباتی» به سهم کردها در کابینه دولت دوازدهم پرداخته است باوجودی که آراء مردم کردستان و اهل سنت تاثیر بسزایی در پیروزی روحانی در انتخابات داشته است اما در انتخاب کابینه دولت دوازدهم این مهم در نظر گرفته نشده است.

 

متن این یادداشت به شرح ذیل می باشد.

دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، با برگزاری مراسمات تنفیذ و تحلیف دکتر «حسن روحانی» رسماً شروع به کار کرد و با معرفی وزرا و معاونین رئیس جمهور، ساختار دولت دوازدهم در حال مشخص شدن هست  ولی هر چه این پرونده دولتمردان رئیس جمهور 24 میلیونی ورق زده می‌شود سهمی از کردها و اهل سنت دیده نمی‌شود و وجود ندارد کردستان که با بیشترین درصد رای به روحانی از هیچ کاستی در انتخابات برای رئیس دولت دوازدهم کم نگذاشت و با درصد در خور توجهی در آراء رئیس جمهور منتخب به رئیس دولت دوازدهم و برنامه‌هایش لبیک گفتند.

 

دغدغه‌های قبل از انتخابات یاران روحانی در کردستان، با انتصاب رئیس ستاد ایشان و چالشهای موجود این بود که بازهم روحانی بماند و برای این ماندن وعده‌هایی هم داده شد و با حضور قابل تقدیر مردم انتخاباتی پرشکوه برگزار شد و باز هم به دکتر روحانی اعتماد کردند و مردم کردستان خیلی فراتر اعتماد نمود.

 

کردها، از «نفیر» ستاد مستقر در استان مطالباتی را از رئیس جمهور داشتند که به واقع خرسند آفرین بود که از سوی مسئولین ارشد دولت پذیرفتنی و قابل اجرایی شدن بود و خواسته ای معقول مطرح می‌گردید.

 

کردستانی ها به عنوان استان دوم با 73درصد رأی به روحانی توانستند نقش بسزائی در پیروزی ایشان داشته باشند و به تبع آن آرای اهل سنت ایران نیز به سبب وعده‌های دکتر روحانی و تیم همراهش مبنی بر اجرای بیانیه شماره 3 اقوام و مذاهب و نیز همراهی مولانا عبدالحمید، پیروزی روحانی را قطعی نمود.

 

و اینگونه شد که جای بسی تاسف نه تنها در لیست همراهان دولت دوازدهم خلا حضور کردها و اهل سنت مشهود بود بلکه  کسی  از بزرگان اهل سنت و یا زعمای ستادهای روحانی در مناطق کردستان و یا اهل سنت به مراسم تحلیف دعوت نشدند و گناه برگردن دیگری انداخته شد و کسی به صراحت نگفت که چرا چنین شد.

 

می‌شد به پاس همراهی کردستان با دولت دوازدهم حداقل یکی از معاونت‌های رئیس جمهوری از این تبار انتخاب می‌گردید و گویی نمایندگان  استان در مجلس شورای اسلامی و یا بزرگان و تاثیر گزاران ستاد دکتر روحانی در کردستان هم نتوانستند سهم خواهی خودرا عملیاتی نمایند وسبد مدیریت ارشد کشوری  ازحضور نخبگان و افراد توانمندی که کم هم نیستند خالی ماند تا شاید در سفره مدیریت ارشد استانی اندکی به حضورشان تزئین گردد.

 

اینکه کردها چگونه بتوانند به دولتمردان مرکز نشین توانمندی و شایستگی خودرا اثبات نمایند واعتماد آنان را بدست آورند همیشه یک دغدغه بوده و تاکنون هم خوب توانسته اند در این ایجاد اعتماد نقش آفرین باشند ولی چه می‌شود که پس از هر انتخاباتی دست مریزاد  این مرزداران خوب غرب کشور با نومیدی و یاس پاسخ داده می‌شود مقوله‌ایست که دولتمردان بایستی به آن توجه بیشتری داشته باشند.

 

بدیهی است که مطالبات مردم کردستان فراتر از قانون اساسی نیست و عقلایی بودن خواسته هایشان در این حد است که اگر اعتماد کنید هیچگاه نادم از این اعتماد نخواهید شد و رئیس جمهور محترم شایسته است که برای دلجویی این غیوران قانع حداقل کف وعده های خودرا در نظر بگیرد، چرا که مطالباتی فراتر از توان را نخواستند بماند که در سهم داری زنان در کابینه هم اندکی شرط انصاف رعایت نشده است .

 

دکتر حسن بابایی/ دکترای حقوق بین الملل

این یادداشت بیانگر نظرات نویسنده بوده و صرفاً جهت اطلاع رسانی و انعکاس دیدگاه های متنوع سیاسی و به دور از جانب گیری از هیچ فرد، حزب و یا گروه خاصی در این سایت منتشر شده است. این سایت در نظر دارد با انتشار نظرات صاحب نظرانی از طیف های گوناگون، چشم انداز متنوع و متوازنی از دیدگاه ها را به کاربران خود در استان کردستان ارائه دهد.

انتهای پیام/M.I
کلمات کلیدی

  پنجشنبه 26 مرداد 1396 | 12:00

  کد خبر : 26353

  منتشر کننده : M.I

  نظرات :

  مظلوم پاسخ پنجشنبه 26 مرداد 1396 | 17:23

  0
  3

  روحانی سرآمد بی وفایی است و انتظار داشتن از چنین فردی بی معنی است. نمایندگان ما هم آنطور که مشخص است هیچ تلاشی برای اعلام مطالبات بسیار جدی مردم کردستان از رییس جمهور و بیان دروغگویی های تیم روحانی از طریق تریبون قدرتمند مجلس نمی کنند. کردستان سالهاست که در ته جدول فقر و بیکاری جاخوش کرده است و اگر همینطور ادامه پیدا کند این استان تبدیل به آفریقای ایران خواهد شد.

  اهل سنت پاسخ جمعه 27 مرداد 1396 | 13:21

  0
  1

  جناب اقای دکتر: انتظار از جنابعالی بدلیل تحصیلات عالیه شما بیشتر است و انتظار چنین نوشته ای و چنین دفاعی از اهل سنت را نداشتم
  اولا چرا و به چه دلیل کرد بودن یعنی قومیت کرد را بر مذهب مردم ارج داده اید؟
  دومامگر اهل سنت فقط کرد است؟
  سوما: به عنوان یک نفر اهل سنت هیچگاه وزیر و استاندار و سفیر و مدیر کل و فرماندار اهل سنت نمی خواهم. اگر یک وزیر اهل سنت بگذارند می گویند خیلی خب 7 میلیون رای دادید حقتان را هم که وزیر اهل سنت بود گرفتید تسویه حساب شد یعنی 7 میلیون رای اهل سنت فدای وزیر شدن یک نفر اهل سنت / ایا این دفاع درستی است؟ بجای وزیر شدن اهل سنت از تحصیلکرده های اهل سنت هم استخدام شود مدیرکل شدن و وزیر شدن و استاندار شدن را نمی خواهیم بجای ان فرزندان تحصیلکرده اهل سنت را استخدام کنند و کارمند اتوبوسی نیاورند از دیگر شهرها/ خدا وکیلی کدام یک بهتر است؟

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی
   
     
  گردشگری استان کردستان

  به انتخاب سردبیر

  بیشتر ...

  مقـالـه / یادداشت

  بیشتر ...

  ADS

  ADS

  ADS

  کانال رسمی کردتودی در تلگرام

  سنه بازار

  ADS

  ADS