Go Up
kurdtoday

کشف ۲۱۱ حلقه چاه آب غیرمجاز در دهگلان

دهگلان، چاه غیرمجاز، افت فشار آب

رئیس اداره منابع آب شهرستان دهگلان گفت: ۲۱۱ حلقه چاه آب غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد و با متخلفان برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد.

به گزارش کُردتودی،رئیس اداره منابع آب شهرستان دهگلان گفت: ۲۱۱ حلقه چاه آب غیرمجاز در این شهرستان وجود دارد و با متخلفان برخورد جدی و قانونی صورت می‌گیرد.

 

مجتبی غلامی  اظهار داشت: در شهرستان دهگلان یکهزار و 200 حلقه چاه وجود دارد که 211 حلقه آن غیرمجاز هستند.

 

وی گفت: از این 211 حلقه چاه آب غیرمجاز، پرونده 163 حلقه چاه تعیین تکلیف و مابقی نیز در دیوان عدالت اداری در حال بررسی هستند.

 

رئیس اداره منابع آب شهرستان دهگلان تصریح کرد: پس از صدور رأی دیوان عدالت اداری، سایر چاه‌های باقیمانده که 48 حلقه چاه غیرمجاز بوده تعیین تکلیف می‌شوند.

 

وی با اشاره به اینکه تعداد چاه‌های غیرمجاز در دشت دهگلان چندان زیاد نیست! که تأثیرات به‌سزایی در کاهش سفره‌های آب زیرزمینی داشته باشد، گفت: اکثر این چاه‌ها دستی هستند و چاه عمیق نیست، بنابراین تأثیر زیادی بر افت آب زیرزمینی دشت دهگلان ندارند.

 

غلامی کسری مخزن دشت دهگلان را 520 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: خوشبختانه در چند سال اخیر با تمهیداتی که اندیشیده شده این مقدار ثابت مانده و اضافه بر آبخوان نشده است.

 

علت اصلی افت آب در دشت‌های دهگلان ناشی از برداشت‌های غیرمجاز چاه‌ها است

وی علت اصلی افت آب در دشت دهگلان را ناشی از برداشت‌های غیرمجاز توسط چاه‌های مجاز دانست و گفت: تعداد چاه‌های مجاز در این شهرستان گسترده بوده و افت آب‌های زیرزمینی ناشی از اضافه کشت‌هایی است که اتفاق می‌افتد.

 

رئیس اداره منابع آب شهرستان دهگلان یکی از راه‌های جلوگیری از اضافه کشت را نصب کنتورهای هوشمند بیان کرد و گفت: با نصب کنتورهای هوشمند، برداشت آب توسط کشاورزان کنترل و از اضافه برداشت جلوگیری می‌شود.

 

غلامی اضافه کرد: تعداد 900 کنتور هوشمند وارد مدار شده‌اند و از این طریق تمام چاه‌ها کنترل می‌شوند و 200 چاه‌ دیزلی را نیز ملزم به نصب کنتور هوشمند می‌کنیم تا همه چاه‌ها از طریق کنتور هوشمند کنترل شوند.

انتهای پیام/M.I

سه شنبه 24 مرداد 1396 | 12:17

کد خبر : 26329

منتشر کننده : M.I

نظرات :

520 میلیون مترمکعب کسری مخزن در واقع به اندازه همان آب سد گاوشان که متاسفانه دشت های ما از آن بی بهره اند پاسخ سه شنبه 24 مرداد 1396 | 23:36

0
0

احسنت بر شما، متاسفانه چاههای مجاز چندین برابر دارند از چاه کشاورزی شون بهره برداری میکنن واقعا جای سوال دارد بخصوص چاههای دیزلی چون کنتور حجمی ندارند البته بعضی از این چاه داران زمین اطراف چاه خود را کشت نمی کنند بلکه آب را به جایی دیگر انتقال می دهند تا مامورای اداره آب متوجه کشت اضافی نشوند بنابراین مطلبد بیشتر در این مورد توجه کنند و با خاطیان به شدت برخورد یا حتی یک یا دو سال اجازه کشت ندهند چون بنظرم این مسئله از بمب اتم هم خطرناکتر هستش پس خواهشا بجد پیگیر باشین و از طرفی برای جبران این حجم کسری نیز چاره سازی شود شوخی نیست 520 میلیون مترمکعب تقریبا به اندازه سد گاوشان که متاسفانه آب این سد به استان دیگری می رود.حداقل یک سوم آب این سد رو به منطقه ما اختصاص میدادند برخی از مشکلات کم آبی حل میشد باید استفاده از آب زیرزمینی بکلی بفراموشی سپرد و بر استفاده از آب سدها برای کشاورزی بیشتر اهتمام ورزید.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS