کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

تالیف و چاپ کتاب «قتل هدفمند در حقوق بین الملل» توسط دو استاد کردستانی

احسان شهسواری, مدرس دانشگاه, دانشگاه کردستان, حقوق بین الملل, چاپ کتاب, تالیف کتاب, قتل هدفمند

دکتر احسان شهسواری مدرس دانشگاه کردستان و فرزاد محمدی وکیل دادگستری کتاب «قتل هدفمند در حقوق بین الملل» را تالیف کردند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،دکتر احسان شهسواری کاندیدای دکترای حقوق بین الملل در دانشگاه تهران و مدرس دانشگاه کردستان و اهل قروه و فرزاد محمدی کارشناس ارشد حقوق بین الملل در دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری و اهل سنندج کتاب «قتل هدفمند در حقوق بین الملل» را تالیف کردند.

 

کتاب «قتل هدفمند در حقوق بین الملل» که حاصل پژوهش های سه ساله ی مولفان می باشد به نقد، بررسی و ارزیابی نهادِ قتل هدفمند در حقوق بین الملل می پردازد؛ عملکردی که از سوی دولت های آمریکا و انگلستان و رژیم صهیونیستی به بهانه مبارزه با تروریسم در پیش گرفته شده است و از این سیاست اغلب به عنوان پاسخی مشروع و ضروری به تروریسم و جنگ‌های نامتقارن یاد می‌شود.

 

در این کتاب تلاش شده است تا با بررسی این عملکرد در پرتو موازین حقوق بین‌الملل و به طور خاص حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق بشر، انطباق قتل‌های هدفمند را با یافته های حقوق بین الملل از نظر بگذراند. محل اعمال این سیاست در مخاصمات مسلحانه و هم در حال صلح است, به همین جهت در نقد و تحلیل حقوقی قتل‌های هدفمند، الزامات حقوق بین‌الملل بشردوستانه و نیز یافته های حقوق بشر مورد تأکید قرار گرفته اند و توسل به چنین عملکردی در چارچوب این اصول مورد مطالعه قرار گرفته اند و این نتیجه حاصل شده است که قتل‌های هدفمند منطبق با موازین حقوق بشردوستانه و حقوق بشر نیست و بیشترین قربانیان آن غیر نظامیان و عناصر غیر مداخله گر در خشونت است.

 

همچنین در این کتاب آمده است که به منظور جلوگیری از استقرار و تثبیت این پدیده و مشروعیت یافتن آن در چارچوب حقوق بین الملل؛ اعتراض و محکومیت جامعه بین‌المللی ضروری است. بررسی ابعاد حقوقی این پدیده و مطالعه جنایاتی که در عملیات قتل هدفمند رخ می دهند در کشور ما تا حد زیادی مغفول بوده است و همین غفلت حقوقی مایه رغبت و انگیزه نگارندگان به پژوهش در این عرصه است.

 

گفتنی است در کتاب حاضر که توسط انتشارات خرسندی به چاپ رسیده است از منابع انگلیسی و فارسی استفاده شده است.

 

انتهای پیام/sh.s

یکشنبه 22 مرداد 1396 | 23:06

کد خبر : 26311

منتشر کننده : الف ک/kd

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید