Go Up
kurdtoday
گروه : فرهنگی

ضعف عملکرد صدا و سیمای کردستان در ترویج فرهنگ/ سقز، هنوز یک واحد خبری منسجم ندارد

صدا و سیما، عملکرد، صدا و سیمای کردستان، واحد خبری، فرهنگ، موسیقی

امیدوارم مدیریت صدا و سیمای کردستان برای رفع این نواقص ودیگر برنامه‌های استانی تدابیر لازم را انجام دهد چرا که مردم فرهنگی استان کردستان تنها با موسیقی و رقص محلی در بین دیگر اقوام شناخته نشده اند بلکه دارای انسانهای فرهیخته در امور مذهبی، اقتصادی، فرهنگی، ادبی، هنری، ورزشی و.... هستند.

به گزارش کُردتودی، امروزه در جهانی زندگی می کنیم که فناوری اطلاعات تحول بسیار عظیمی را در تمام عرصه ها بوجود آورده است. یکی از این تحولات عظیم صدا و سیما می باشد با وجود شبکه های ماهواره ای فارسی زبان غربی و آمریکایی که توسط لابی های صهیونیستی اداره می شوند فقط قصد تخریب و تهاجم فرهنگی به ملت های دیگر را دارند که برای رسیدن به اهداف پلید و شوم خود دست به هر اقدامی می زنند. در قرن بیست و یک دنیای دیجیتال به حدی پیشرفت کرده که فقط با یک کلیک ساده بر روی گوشی های موبایل می توان به هر آنچه که در جهان پیرامونی اتفاق افتاده است دسترسی پیدا کرد. اینجاست که رسانه ملی وظیفه ای خطیر را بر عهده دارد.

 

در این راستا صدا و سیمای استان کردستان باید با تلاش و جدیت بیشتری برنامه‌ریزی های لازم را در تمام عرصه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی، سیاسی، ورزشی و... تدارک ببیند و توجه وافری به آداب و رسوم مردم منطقه داشته باشد چنانکه مقام معظم رهبری این استان را به نام استان فرهنگی کردستان نامگذاری کردند باید از تمام ظرفیت ها و پتانسیل های لازم جهت پیشبرد و حفظ نظام اسلامی برنامه‌های همسویی را تدارک ببیند.

 

 البته باید اذعان کرد بخش رادیویی استان برنامه‌های متنوعی را برگزار می کند و مخاطبان زیادی را جذب خود کرده است بدلیل اینکه در تمام مسائل مربوط به حقوق شهروندی: اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، طنز، موسیقی، نقد، توجه به آداب و رسوم گذشته و احیاء آن، آموزشی و... برنامه های شایسته ای را به گوش مخاطبین خود انتقال می دهد.

 

واقعیت امر این است که برنامه های تلویزیونی سیمای کردستان فقط در چندین بخش خلاصه شده ، به همین دلیل اکثریت مردم شبکه های ماهواره ای فارسی غربی را نگاه می کنند به همین خاطر نوجوانان و جوانان بیشترین الگوها را از این شبکه ها انتخاب کرده که بصورت مدگرایی در جامعه از آن نام می برند. واقعیت ها را باید پذیرفت که صدا و سیمای کردستان خیلی ضعیف عمل کرده و چند سالی است برنامه "چریکه شه و"  در بهترین زمان شب همه برنامه های استانی را تحت پوشش خود قرار داده که مسئولین صدا و سیما هم بی تقصیر نیستند و در شبانه روز با زیر نویس کردن آن در دیگر برنامه ها به گونه ای این برنامه را علم می کنند. در حالیکه علاوه بر اینکه تاثیر منفی را بر دیگر مجریان یا تهیه‌کنندگان خواهد گذاشت بلکه افرادی میکروفون بدست که هیچگونه تخصص و تعهد اجتماعی، موسیقی و هنری ندارند در این برنامه  فقط بخاطر تن صدا به چهره برتر هم می رسند و به مردم استان معرفی می شوند با تمام احترامی که برای موسیقی قائل هستم اما این برنامه ضربه مهلکی به پیکره فرهنگ و ادب کوردی زده است.

 

با پخش این برنامه عملاً دیگر بخش های آداب و رسوم و فرهنگ مردم استان بدست فراموشی سپرده شده است. نقش سیمای کردستان در انعکاس دادن جشنواره های مختلف که در سطح استان برگزار می‌شود فقط به صورت یک گزارش کوتاه پخش می شود.

 

آیا صرفاً چند خبر کوتاه و پخش آن از شبکه خبری استان می تواند در برابر عصر فناوری و اطلاعات و غولهای شبکه‌ی ماهواره ای مقابله کند؟؟؟

 

آیا این توقع زیادی است که مردم استان فرهنگی دوست دارند حداقل مسابقات ورزشی را بصورت پخش مستقیم نگاه کنند!!!

 

برنامه تلویزیونی "گفتمان" که از شبکه استان پخش می شد آنقدر وقت در اختیار دعوت شده گانی که از دیگر شهرهای استان در آن حضور داشتند نمی گذاشت و عملا اکثر سوالهایی که مجری برنامه طرح می کرد ناقص جواب داده می شدند، بدون اینکه خروجی مناسبی داشته باشد برنامه پایان می گرفت.

 

یکی دیگر از برنامه‌ها که جایگاه خوبی در دل مردم داشت؛ برنامه "ریگا"  بود که نقاط ضعف و مثبت مناطق  روستای را بیان می کرد با این وجود عملاً فقط در فصل زمستان و پاییز این برنامه بر روی آنتن می رفت در صورتی که جامعه ی  روستا نشینی در تمام فصول نیاز به برنامه های فرهنگی، ادبی، هنری، اقتصادی، اجتماعی و.... دارد تا اصالت آداب و رسوم گذشتگان همچنان حفظ و نگهداری شود. کاش دلیل این همه اهمال و سستی در برنامه‌ریزی ها و نارسائی شبکه استانی معلوم می شد. هنوز بسیاری از مناطق مختلف کردستان از دیدن برنامه‌های تلویزیونی محروم هستند!

 

ناگفته ها را باید گفت شهرستان سقز بعنوان دومین شهر بزرگ استان هنوز دارای یک واحد خبری منسجم که از چندین نفر تشکیل شود نیست با این همه قدمت تاریخی و مدنیت، سقز دارای شبکه رادیویی نبوده که خود جای تامل و تاسف دارد. چرا در شهرهای دیگر استان مثل بانه و مریوان حداقل بیش از ۵  نفر برای صدا و سیمای کردستان کار می کنند،  اما در سقز فقط یک نفر کارمند صدا و سیما است؟ آیا وقت آن نرسیده که مدیریت صدا و سیما  بازنگری جامع ای در مورد برنامه ها داشته باشد؟؟؟  اکثریت خبرنگاران شهرستانی  سیمای کردستان سکوی پرتاب صفحه بیلبورد مدیران دولتی شده‌اند و به غیر از چند خبر کوتاه که در شبکه خبر استانی پخش می شود؛ هیچ برنامه‌ای را که بصورت ویژه تهیه و تدوین شده باشد را مشاهده نمی کنیم.

 

امیدوارم مدیریت صدا و سیمای کردستان برای رفع این نواقص ودیگر برنامه‌های استانی تدابیر لازم را انجام دهد چرا که مردم فرهنگی استان کردستان تنها با موسیقی و رقص محلی در بین دیگر اقوام شناخته نشده اند بلکه دارای انسانهای فرهیخته در امور مذهبی، اقتصادی، فرهنگی، ادبی، هنری، ورزشی و.... هستند همچنانکه در طول هشت سال دفاع مقدس مردم کردستان رشادت های زیادی انجام دادند و سلحشوری خود را برای دفاع از ارزش ها و آرمانهای انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری  نشان دادند که امروزه زبانزد عام و خاص گشته است. امیدوارم مدیریت و مسئولین ذیربط صدا و سیمای کردستان طبق فرامین مقام معظم رهبری به تمام جنبه های آن عنایت داشته و برای  استان فرهنگی برنامه‌ریزی های مناسبی که شایسته  مردمان آن می‌باشد تدارک دیده تا نام استان فرهنگی در صدا و سیمای کردستان فرهنگی بیشتر بدرخشد.

منبع: گولان سقز

انتهای پیام/M.I

شنبه 21 مرداد 1396 | 13:27

کد خبر : 26296

منتشر کننده : ف م/g

نظرات :

shahrvand پاسخ یکشنبه 22 مرداد 1396 | 13:17

0
0

الان شهرستان دهگلان حدود یک ساله که خبرنگار قبلیش در زندان هست و بدون خبرنگار هست و از صدا وسیما هیچ اقدامی نمیشه و کسی رو جایگیزین نمی کنند و هیچ اخباری این یه سال پخش نشده به جز چند تا راهپیمایی و غیره.
واقعا چرا باید بین شهرستان ها بی مهری باشه و توجهی بهش نشه.

رضا پاسخ سه شنبه 24 مرداد 1396 | 14:50

0
0

متنوع بودن بذنامه های رادیو کردستان بعلت تلاش های قدیمی های این رادیو مدیران دلسوز اسبق آن است که تا بحال سر پا مانده است مدیرانی چون دکترخیریه و....

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS