Go Up
kurdtoday
گروه : اجتماعی

پرسه دو روزه مرگ در کوه شاهو

آتش سوزی ، شاهو، آتش سوزی در شاهو، پرسه مرگ در شاهو، آتش بی مسئولیتی

روشن کردن آتش بی مسئولیتی، مرگ زندگی را برای حیوانات، پرندگان، درختان بلوط و پوشش گیاهی در کوه شاهو رقم زد.

به گزارش کُردتودی،  آتشی که با دست های انسان هایی که از مسئولیت پذیری در جامعه چیزی فرا نگرفته اند، روشن می شود منجر به تراژدی وحشتناک مرگ 200 هکتار از جنگل ها و مراتع شاهو شد.

 

به گزارش ایرنا، قربانیان این تراژدی هولناک تن سوخته بلند کوه شاهو و روح زخم خورده مردم این منطقه هستند که طاقت دیدن خم شدن قامت این کوهستان که برای آنها نماد استقامت و پایداری است را ندارند.


کوهستان شاهو تا آن اندازه در میان مردم این منطقه محبوب است که مردم منطقه اسم پسرهای خود را با نیت تبدیل شدن به پسری شجاع، دلیر و با استقامت چون کوه شاهو، به نام این کوه می گذارند.


مردم با توجه به زخمی که از سوختن شاهو در دل دارند به خودشان می گویند تا بهاری باشد مقاوم کوه شاهو هرگز مرگ ابدی را تجربه نخواهد کرد، این گفته یکی از فعالان محیط زیست شهرستان کامیاران بود قبل از اینکه بخواهم مصاحبه ام را با او شروع کنم.


هادی کمانگر با توجه به اینکه در طول 2 روز آتش سوزی در کوه شاهو به صورت مستقیم در محل آتش سوزی حضور داشته گفت: عدم مسئولیت پذیری بسیاری از مسئولان در کمک خواستن از استان و شهرستان های دیگر و نبود تجهیزات و امکانات کافی در اختیار مردم برای خاموش کردن آتش، از عواملی بود که منجر به طول کشیدن این آتش سوزی شد.


وی با بیان اینکه دیدن سوختن حیوانات و درخت های منطقه جز سخت ترین لحظه های زندگی او بوده است افزود: هیچ گاه سوختن لانه پرندگانی که تخم در آنها بود را از یاد نخواهد برد.


کمانگر سوختن شاهو را زخم بزرگی بر تن زاگرس دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه زخم این آتش سوزی ها سال ها بر تن زاگرس خواهد ماند برای جلوگیری از تکرار این سوگ بزرگ زاگرس نیاز به آگاه بخشی بیشتر در این راستا به مردم منطقه و اقدامات دلسوزانه مسئولان امر دارد.


کمانگر در خصوص مشکلات مردمی که آن 2 روز برای خاموش کردن آتش در شاهو حضور داشتند اضافه کرد: کمبود آب برای آشامیدن و مواد غذایی و نبود تجهیزات حرفه ای برای خاموش کردن آتش از عمده مشکلات این 2 روز بود.


برای گرفتن آمار این آتش سوزی به سراغ مسئولان امر رفتم که در نهایت معاون فرماندار شهرستان کامیاران در این خصوص به ایرنا گفت: طبق آخرین آماری که منابع طبیعی به فرمانداری اعلام کرده، در این آتش سوزی 200 هکتار از جنگل ها و مراتع شاهو در آتش سوخته است.


عطاالله فرهادی با اشاره به اینکه این آتش سوزی از بعدظهر دوشنبه شروع شده بود افزود: این آتش بعد از چند بار مهار شدن و دوباره شعله ور شدن در طول این چند روز نهایتا در شب پنجشنبه به صورت کامل مهار شد.


به گفته او این آتش توسط محیط بانان محیط زیست، منابع طبیعی، هلال احمر، فرمانداری و اعضای تشکل ها و انجمن های زیست محیطی از شهرستان های مختلف و مردم محلی مهار شده است.


وی اظهار کرد: در محل آتش سوزی برخی مسیرهای آتش سوزی به مناطق صخره ای و سنگلاخی رسیده و به طور طبیعی خاموش شده اما در سایر مسیر ها مهار آتش با استفاده از آتش کوب، بیل و آبپاش و وسایلی که مردم محلی با خود آورده بودند آتش مهار شد.


فرهادی با بیان اینکه این آتش سوزی در کوه های 2 روستای پالنگان و تنگی ور رخ داده بود اضافه کرد: مردم محلی با تلاش های خود در این 2 روز ثابت کرده اند بهترین حافظان این سرمایه ملی هستند.


معاون فرماندار کامیاران در خصوص علت این حادثه گفت: منتظر بررسی های کارشناسان منابع طبیعی برای گرفتن جواب قطعی هستند.


منطقه کوسالان و شاهو طی مصوبه شماره 303 کمیسیون زیر بنایی دولت، درسال 1388، به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کردستان پیوسته است.


این منطقه با وسعت 57 هزار و 236هکتار در استان کردستان، حدفاصل شهرستان های سروآباد، مریوان و کامیاران واقع شده است.


در این منطقه تاکنون 117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار،17 گونه خزنده و 242 گونه گیاهی، شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.

انتهای پیام/M.I

شنبه 21 مرداد 1396 | 00:29

کد خبر : 26290

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS