Go Up
kurdtoday
با حضور رئیس اداره اوقاف شهرستانهای دهگلان و قروه:گروه : اجتماعی

مراسم بزرگداشت بابا حسن جان در روستای باشماق دهگلان برگزار شد

دهه کرامت,بابا حسن جان,روستای تاریخی باشماق,شاه اسماعیل صفوی,بزرگان روستای باشماق,قدمت تاریخی باشماق دهگلان

با حضور رئیس اداره اوقاف شهرستانهای قروه ودهگلان مراسم بزرگداشت بابا حسن جان درروستای باشماق دهگلان برگزارشد

به گزارش کُردتودیبا حضور امام جمعه ،رئیس اداره اوقاف و امورخیریه قروه ودهگلان ،مسئولین و مردم روستای باشماق مراسم بزرگداشت بابا حسن به مناسبت دهه کرامت در مسجد جامع روستای باشماق بر گزار شد.


 در این مراسم معنوی ماموستا مسعود مفاخری امام جمعه روستای باشماق با اشاره به داستان زندگی و مهاجرت بابا حسن جان گفت: بابا حسن جان از شهر حله عراق به ایران آمده و ابتدا در روستای سلسله در نزدیکی باشماق ساکن و بعد در روستای باشماق سکونت گزیده و  مردم روستای باشماق  دارای چهار طایفه از نسل او هستند.

 

بابا حسن جان شخصی مورد تکریم واحترام مردم کردستان ومنطقه لیلاخ است که در زمان شاه اسماعیا صفوی از منطقه حله و دیوانیه عراق به ایران مهاجرت کرده است.

 

 

 

زندگی حسن جان درست مقارن با سلطنت شاه اسماعیل صفوی بوده و 500 سال پیش بر میگردد بابا حسن جان ابن تاج الدین شخصی عرب زبان از نوادگان امام حسن مجتبی می باشد که در زمان شاه اسماعیل صفوی  بنا به گفته اهالی روستا باشماق از حله و دیوانیه عراق به ایران مهاجرت می نماید و در منطقه و اطراف روستای سلسله چادر نیشن بوده است و زمانی که شاه اسماعیل صفوی در هنگام ورود به کردستان با ایشان برخورد می کند وقتی چهره او را نورانی می بیند از او درخواست می کند که برایش دعا کند تا صاحب فرزندی شود و وقتی بابا حسن جان برایش دعا می کند و سال بعدش شاه اسماعیل صفوی صاحب فرزند پسر می شود  و برای تشکر و قدر دانی به منطقه کردستان بر میگردد  و از بابا حسن جان میخواهد درقبال دعایش و مستجاب شدن هدیه ای به او عطا نماید  بابا حسن جان چیزی از او طلب نمی کند اما به دستور شاه اسماعیل سند زمینهای منطقه باشماق به اسم بابا حسن جان  با امضا و مهر شاه اسماعیل و بابا حسن جان به اسم بابا حسن جان زده می شود و سند تا سالیان قبل موجود بوده که ناگهان  مفقود می شود و متاسفانه آلان از آن هیچ خبری نیست.

 

 

این سند نزد اهالی باشماق خیلی قدر و منزلت داشته است هم بخاطر ارزش مادی آن و هم بخاطر توجه شاه یک مملکت به روستایی کوچکی همچون باشماق، به همین خاطر این سند بعد از فوت حسن جان نزد ریش سفیدان و بزرگان روستا  دست به دست و سینه به سینه و نسل به نسل حفظ می شده است، زیرا علاوه بر اهمیت های ذکره شده اهمیت تاریخی نیز پیدا کرده بود از آن سند تاریخی که خود نشان از قدمت تاریخی و هویتی باشماق بوده است خبری در دسترس نیست.

 


بنا به روایتی بابا حسن جان در زمان حکومت مامون (خلیفه عباسی) از عراق به این منطقه آمده است  بعضی ها نیز اعتقاد دارند که اولین بنا در روستای باشماق توسط خود حسن جان بنا شده و قبل از آن مردم چادر نشین بوده اند.

 

در این خصوص یک بیت شعر نیز در باب حسن جان سروده شده است...

حسن جان ز نسل حسن مجتبی است
که بابش علی و جدش مصطفی است

 

موقعیت جغرافیایی روستای باشماق در 12 کیلومتری جنوب شهرستان دهگلان و 30 کیلومتری قروه قرار دارد وتقریبا حدود 60 کیلومتر با سنندج مرکز استان کردستان فاصله دارد.

منبع: دهگلان شیدا

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 8 مرداد 1396 | 09:38

کد خبر : 26137

منتشر کننده : الف ق/d

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS