کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

شستشو، رفت و روب با آب آشامیدنی ممنوع!/ درست مصرف کردن آب، فراتر از صرفه جویی کردن است

صرفه جویی، آب، آب آشامیدنی، شستن، ماشین، شهرداری، اداره آب و فاضلاب شهری

شهروندان باید به این درجه از آگاهی برسند که مصرف آب آشامیدنی و خانگی حق عموم مردم است نه اینکه با شستن فرش یا ماشین این نعمت را از دیگر شهروندان یا هموطنان خود بگیرند.

به گزارش کُردتودی، آب نعمتی خدادادی که مایه ی حیات جاودانی بشر است، سالهای گذشته با گرم شدن هوا و رسیدن فصل تابستان بسیاری از مناطق شهر سقز با کمبود آب شرب مواجه بود و محله های قوخ، تپه مالان، شافعی، بهارستان بالا، حاجی آباد، شهرک دانشگاه و... همیشه در این فصل دچار مشکل کم آبی بوده، بطوری که تانکرهای حمل آب نیاز اولیه آنها را بر آورد می کرد.

 

خوشبختانه سال گذشته با تغییر مدیریتی که در اداره آب و فاضلاب شهری این شهرستان اتفاق افتاد، روندی که سالیان متمادی مردم با مشکل کم آبی  روبرو بودند؛ تغییر کرده و مشکل شبکه آبرسانی رفع و برطرف شد طوریکه امسال قطعی آب را نداشتیم یا در حد خیلی کم شهروندان با کمبود مواجه بودند‌.

 

اما نباید زیاد هم خوش بین بود چون با اضافه شدن 295 هکتار زمین به طرح تفصیلی سقز، در سال آتی با کمبود آب آشامیدنی مواجه خواهیم بود و می طلبد که مسئولان در فکر ساختن دو مخزنی باشند که مکان آن قبلاً تعیین شده است.

 

متاسفانه بافت شهری سقز به گونه‌ای طراحی شده که آب های سطحی خیابان ها، جداول حتی پشت بام وحیاط ساختمان های مسکونی، آپارتمان ها به کانال های آب و فاضلاب هدایت می شود که معضلات زیادی را به همراه خواهد آورد.

 

 اوائل بهار در پی بارندگی های شدید، شاهد آب گرفتگی دریچه های فاضلاب شهری بودیم به گونه‌ای که باعث خسارت مالی زیادی هم شد، در واقع وقتی آب های سطحی از لوله های فاضلاب خانگی و کانال شهری عبور می کند گل و لای زیادی را با خود وارد لوله ها می کنند که باعث مسدود شدن لوله گشته و دریچه ها قدرت دفع آن حجم زیاد را نداشته که پس زده شده و باعث آب گرفتگی لوله های فاضلاب می شود.

 

شهرداری، پیمانکاران ساخت و ساز، مهندسین همگی باید برای ریشه کن کردن این موضوع تدابیر لازم را با نقشه کشی اصولی انجام دهند و آب های سطحی را از آب و فاضلاب جدا کنند.

 

در محله قوخ و میدان انقلاب متاسفانه این آبها بیهوده هدر می روند بارها نسبت به هدر رفتن این آبها تذکر داده شد اما انگار مسئولان  گوش شنوایی ندارند یا هیچکدام از آنها مسئولیت هدایت آنرا بر عهده نمی گیرند، در صورتیکه هدایت آب های سطحی وظیفه شهرداری است.

 

خیلی از مناطق مختلف کشور یا دنیا با بحران کمبود آب مواجه هستند و برای داشتن چنین منابع طبیعی آب سطحی حسرت می خورند، اما متأسفانه در این شهر به حال خود راه شده بدون اینکه از آن استفاده بهینه یا هدایت شوند

 

بار‌ها شاهد این مسئله هستیم که خانمها حیاط و کوچه را در بیشتر فصل ها با آب آشامیدنی آب پاشی می کنند؛ یا در اواخر تابستان شروع به خانه تکانی کرده و فرش ها را شسته یا آقایان از بیکاری هر روز شروع به ماشین شستن کرده انگار ماشین عروس را تزیین می کند !!!

 

شهروندان باید به این درجه از آگاهی برسند که مصرف آب آشامیدنی و خانگی حق عموم مردم است نه اینکه با شستن فرش یا ماشین این نعمت را از دیگر شهروندان یا هموطنان خود بگیرند.

 

امیدوارم شهروندان درست و بجا مصرف کردن آب آشامیدنی را سرلوحه زندگی خود قرار دهند تا همه از ان استفاده کنند نه اینکه با شعار دادن فقط بفکر صرفه‌جویی باشیم.

 

« آب در کوزه و ما تشنه لبان دور جهان میگردیم »

منبع: گولان سقز

انتهای پیام /M.I

یکشنبه 1 مرداد 1396 | 13:20

کد خبر : 26054

منتشر کننده : ف م/g

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید