Go Up
kurdtoday
گروه : علمی

طراحی حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف توسط دانشجوی دیواندره‎ای

شیرکوه پیری, دانشجوی کردستانی, جوان دیواندره ای, حمام پیشرفته, صرفه جویی اب, اختراع, المپیاد دانشجویی

شیرکوه پیری جوان دیواندره ای, حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف (دوش سیر کوله با قابلیت تصفیه و استفاده مجدد از آب) را ساخت که باعث صرفه جویی90 درصدی در مصرف انرژی و 80 درصدی در مصرف آب می شود.

به گزارش کُردتودی، به نقل از کرددانش،طرح شیرکو پیری محقق و پژوهشگر دیواندره ای با موضوع  "دوش سیرکوله با قابلیت تصفیه آب و بازگشت مجـدد آن" در سـیزدهمین جشـنواره ملـی فن آفرینی شیخ بهایی، براي داوري نهایی بخش مسابقه اي فرصت هاي سرمایه گـذاري انتخـاب شـده اسـت.

 

شیرکو پیری محقق و پژوهشگر دیواندره ای دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک دانشگاه نبی اکرم (ص) تبریز و تحت حمایت مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج است که توانست در این جشنواره خوب بدرخشد.

 

شیرکو توانسته است با اختراع «دوش سیرکوله دار با قابلیت تصفیه و بازگشت مجدد آب» جز19طرح برتر کشور در فینال المپیاد دانشجویی کشور باشد و همچنین در جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی حضور یابد  و طرحش از بین  528 طرح کشور که همه آنها چند مرحله داوری شده بودند به عنوان طرح منتخب و تاثیر گذار انتخاب شود.

 

 

شیرکوه پیری جوان دیواندره ای, حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف (دوش سیر کوله با قابلیت تصفیه و استفاده مجدد از آب) را ساخت که باعث صرفه جویی90 درصدی در مصرف انرژی و 80 درصدی در مصرف آب می شود توسط محققان ایرانی طراحی شد.

 

این محقق کردستانی حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف (دوش سیر کوله با قابلیت تصفیه و استفاده مجدد از آب) که باعث صرفه جویی90 درصدی در مصرف انرژی و 80 درصدی در مصرف آب می شود را بصورت یک پکیج کامل و یک سیستم کلی طراحی کردند.

 

شیرکو پیری در گفتگو با خبرنگار کرددانش،گفت: رویکرد معمول رتبه بندی کشورها بر مبنای میزان منابع آب موجود در سال به ازای هر فرد است، و بر طبق شاخص تنش آب فالکن مارک هنگامی که منابع آب کمتر از ۱۰۰۰ متر مکعب به ازای هر فرد در هر سال باشد، کشور با «کمبود آب» مواجه است. طبق این شاخص ایران در آستانه  بحران آبی قرار دارد،  در همین حال مطالعات انجام گرفته بر اساس شاخص موسسه بین‌المللی مدیریت آب نشان می دهد که ایران در وضعیت بحران شدید آبی قرار دارد، کشور ایران برای حفظ وضع موجود خود تا سال ۲۰۲۵ باید بتواند ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال خود بیفزاید که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیر ممکن به نظر می‌رسد. یکی از راهکارهای اساسی جهت مقابله با بحران کم آبی در حوزه بهینه سازی الگوی مصرف است, بعنوان مثال در یک خانواده ۴ نفره با این فرض که هر فرد ۲ بار در هفته از حمام استفاده کند و هر بار ۱۵ الی ۳۰ دقیقه از دوش آب استفاده شود در هر دوش گرفتن معمولی حدود 150 لیتر آب مصرف می‌شود. این میزان آب، البته براساس استانداردهای اروپا است، اما در ایران، میزان آب مصرفی در 10 دقیقه دوش گرفتن بین 200 تا 400 لیتر است.

 

وی گفت: طراحی حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف، راهکاری در حفظ وضعیت موجود و بهینه سازی مصرف آب با تلفیقی از بخش های مکانیکی و الکترونیکی، ابزار دقیق، شیمی، نانو و کنترل انجام گرفته است.

 

 

پیری تاکید کرد: برای دستیابی به استانداردها به صورت مجزا و در آزمایشگاه های شیمی نوع آلایندگی آب استحمام را مورد بررسی قرار داده و بر اساس هر نوع آلایندگی از فیلتر و غشای مخصوص حذف این آلاینده موازی سازی انجام می گیرد.

 

این طراح در تشریح نحوه عملکرد سیستم اظهار کرد: عملکرد این سیستم به این صورت است که آب از خروجی آب شهری وارد مخزن سیستم که دارای حجمی برابر 20 لیتر است می شود، این آب طی مراحل مختلف از مجموعه فیلترها عبور کرده  و پس از تصفیه دوباره به صورت اتوماتیک به دوش حمام برای استفاده مجدد انتقال می یابد. با این 20 لیتر آب تا مدت زمان نامحدود می توان برای استحمام استفاده کرد.

 

این جوان مخترع دیواندره ای تاکید کرد: ورود مقدار آب ناچیزی که برای کل زمان استحمام در نظر گرفته شده از خروجی آب شهری به داخل مخزن قطع نمی شود، این موضوع توجیه کننده دو دلیل اساسی شامل، خروجی آب فاضلاب را جبران کرده، و همچنین طبق استفتاء گرفته شده از مراجع تقلید دیگر این آب مشکل شرعی نخواهد داشت، که این خود یکی از برترین مزایای این محصول ایرانی و اسلامی است.

 

پیری با تصریح این که با استفاده از حمام پیشرفته هوشمند کم مصرف، متوسط مصرف آب را که بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ لیتر  است به کمتر از ۵۰ لیتر می رساند، بیان کرد:  این دوش از نظر ظاهری مشابه نمونه های معمولی موجود در بازار است اما در پس شکل بیرونی ساده، این دوش با برخورداری از آخرین فناوری در زمینه فیلتراسیون و استفاده مجدد آب علاوه بر کاربرد خانگی به عنوان یک تصفیه خانه کوچک (صحرایی) قابل استفاده است, زیرا ساختار این دوش به گونه ایست که بدون نیاز به منبع آب گرم و یا حجم بالایی از آب امکان استحمام با بالاترین کیفیت و کم ترین میزان مصرف آب را مقدور می سازد.

 

 وی اهم کاربردهای صحرایی این سیستم را در  مانورهای نظامی، مناطق بحران زده مانند سیل زده گان و زلزله زداه گان و برای استحمام در مسیرهای زیارتی (دوش صحرایی برای استحمام زائران)، در مراكز ورزشی، هتل ها، پانسیون ها عنوان کرد و افزود: تکنولوژی به دست آمده و توسعه آن جایگاه کاربردی وسیعی نیز در بخش های کشاورزی، صنعتی و نیمه صنعتی در رابطه حذف آلاینده های مضر پساب ها و فاضلاب های صنعتی و جلوگیری از انتشار مونواکسید کربن خواهد داشت.

 

این مخترع کردستانی تصریح کرد: تکنولوژی ساخت این سیستم در کشورهای سوئد، دانمارک، کالیفرنیا، هلند و آلمان و بطور بسیار محدود در داخل کشور وجود دارد، این نمونه ها علاوه بر داشتن قیمت های بسیار بالا حدود 4 برابر این نمونه، دارای مشکل شرعی برای استفاده در کشور اسلامی ایران هستند. در واقع  رفع مشکل شرعی در این سیستم خود یک تکنولوژِی منحصر بفرد محسوب می شود.

 

وی در رابطه با ارزش اقتصادی و اشتغالزایی این سیستم گفت: چنانچه به تولید انبوهی برابر 1000 دستگاه  از این سیستم در سال برسیم، تقریبا 4 میلیارد تومان ارز آوری برای کشور خواهد داشت و اشتغال زایی بصورت مستقیم 70 نفر برای هر 1000 دستگاه برآورد شده است.

 

شیرکوه پیری افزود: در مرحله عرضه عمومی محصول مهمترین رسالت تیم کاری تدوین بهترین روش و استراتژی جهت ارائه منطقی با توجه به قدرت خرید قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه است، و با  عنایت به این مهم که طرح دوش سیرکوله نه یک طرح دانشجویی متوسط بلکه یک طرح استراتژیک در مقابله با بحران کم آبی است می توان با یک دیدگاه فرا منطقه ای و یا حتی دیدگاه ملی به این طرح نگاه کرد, در این راستا کمک نهادها و سازمان های ذی ربط اعم از وزارت نیرو و سازمان آب و فاضلاب کشور و تدوین طرحهای حمایتی از این پروژه ضرورت دارد.

 

وی در رابطه با تجاری سازی این سیستم گفت: این سیستم به منظور فیلتراسیون آبنماهای شهری اصفهان مورد توجه قرار گرفته است بطوری که با شهرداری و معاونت شهری اصفهان تفاهم نامه ای به امضا رسیده است.

 

وی با اشاره به این که طراحی این سیستم را از سال 1394 و با همکاری تمام وقت و نظارت کلی اسعد غفوری از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد سنندج و با حمایت مالی این دانشگاه و حامیان کارآفرینی شیخ بهایی و همچنین حمایت مالی موسسه مشکات اصفهان انجام داده است، اظهار داشت: این طرح در دومین المپیاد دانشجویی و دوازدهمین فن آفرینی و کارآفرینی شیخ بهایی برگزیده بخش خصوصی شده است و هم چنین در سیزدهمین جشنواره شیخ بهایی فینالیست بخش فرصت های سرمایه گزاری کشور شده است، همچنین در دومین جشنواره ملی انرژی های تجدید پذیر کشور در دانشگاه علم و صنعت برگزیده و رتبه دهم کشوری را به خود اختصاص داده است.

 

لازم به ذکر است که این طراح دیواندره ای در زمینه های کنترل، رباتیک، و توانبخشی بیماران فلج و ام اس نیز فعالیت داشته و دارد.

 

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 17 تیر 1396 | 10:15

کد خبر : 25840

منتشر کننده : الف ک/kd

نظرات :

شهین پاسخ شنبه 17 تیر 1396 | 21:34

0
0

امیدواریم که مسئولان استان نیز از این جوان آینده دار حمایت کنند

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS