Go Up
kurdtoday
یادداشت/ فاتح کُردیگروه : سیاسی

ظهور ناسیونالیسم در غرب و آینده سیاست خارجه آمریکا در جهان و خاورمیانه

پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا یک اتفاق جدید و نو بود بیشتر  رسانه‌های آمریکا تلاش کردند که این اتفاق را بزرگ جلوه دهند ولی واقعیت سیاست راهبردی آمریکا نشان می‌دهد تغییر رییس جمهور در ایالات متحده نمی تواند تاثیر چندانی در سیاست خارجی آمریکا داشته باشد.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، در طول چند سال اخیر تغییرات اساسی در انتخابات و انتخاب افراد در پروسه های سیاسی کشورهای غربی می بینیم . از انتخاب آلکسیس سیپراس ناشناخته ی مخالف با سیاستهای ریاضتی اقتصادی اتحادیه اروپا در یونان گرفته تا امانوئل ماکرون مرد اول سیاست فرانسه که تا یک سال پیش کسی تصور رئیس جمهور شدنش در کشوری به تاثیر گذاری فرانسه را نمی کرد و رای مردم بریتانیا به جدا شدن از اتحادیه اروپا همه نشان از مسئله  تجدد خواهی مردم غرب در برابر سیاستهای نظام سیاسی فعلی حاکم بر غرب دارد که اوج این خواسته در انتخاب فردی مانند ترامپ در آمریکا متبلور می شود و آن تفکر ناسیونالیسم است.

 

امروز ترامپ با شعارهایی مانند مخالفت با سیاستهای مهاجرتی و مخالفت با قراردادهای اقلیمی در جهان، ناسیونالیسم غربی را دنبال می‌کند. ترامپ نماد و نشانه‌هایی از ناسیونالیسم آمریکایی است که با افراطی‌گری مسیحی و محافظه کاری نیز پیوند دارد که وجود ترامپ به عنوان یک کاندید حزب جمهوری خواه و محافظه کار گواه بر این مدعاست.

 

 اگر به تصمیمات ترامپ نگاه کنیم می بینیم با سیاست محدودیت مهاجرتی در مورد بعضی کشورهای اسلامی رگه‌هایی از اسلام ستیزی، بیگانه ستیزی و برتری جویی وجود دارد. اندیشه ترامپ را می توان مجموعه‌ای از عمل گرایی اقتصادی، محافظه کاری سیاسی و تحرکات فرامنطقه ای ارزیابی کرد که با این نوع اندیشه برخورد با حرکتها و حکومتهای انقلابی و اسلامی اجتناب ناپذیر است که حملات بیشتر ائتلاف به رهبری آمریکایی به اکثر طرفهای درگیر در سوریه نشان از این موضوع دارد.

 

اگر از یک منظر  دیگر به روابط آمریکا با اروپا نگاه کنیم با توجه به افکار ترامپ در تعاملات سیاسی و اقتصادی اولویت در تعاملات چند سویه می‌باشد اگر به سخنرانی ترامپ در جمع سران ناتو برگردیم  ترامپ با درخواست سهم بیشتر  برای آلمان و سایر کشورهای عضو در تامین بودجه ناتو ریشه هایی از عملگرایی اقتصادی و اولویت منافع آمریکا در اتحادهای فرا منطقه ای را لحاظ کرده است.

 

در اختلاف بین قطر و عربستان نیز با توجه به سیاستهای چند سویه آمریکا و نگه داشتن تعادل سیاسی در این جریان اولویت تامین منافع آمریکا و تعامل با هردو طرف مناقشه است. یکی از موضوعات اساسی سیاست خارجی ترامپ را می توان تعامل با روسیه برای مقابله با گروههای تکفیری مانند داعش دانست.

 

پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا یک اتفاق جدید و نو بود بیشتر  رسانه‌های آمریکا تلاش کردند که این اتفاق را بزرگ جلوه دهند ولی واقعیت سیاست راهبردی آمریکا نشان می‌دهد تغییر رییس جمهور در ایالات متحده نمی تواند تاثیر چندانی در سیاست خارجی آمریکا داشته باشد. تغییرات بیش از اینکه ماهیت راهبردی داشته باشد براساس نشانه‌هایی از سلیقه سیاسی در چهارچوب قواعد ساختاری سیستم مدیریت سیاسی آمریکا تعریف و انجام می‌شود

 

.

با این اوصاف بیشتر سیاستهای آمریکا در دوران اوباما باتغییراتی که در اساس تغییرات ساختاری نیست ادامه پیدا می‌کند مانند حل بحران شرق اروپا و اوکراین و بحران سوریه با چاشنی نظامی گری بیشتر و عملیاتهای نظامی فراوان. زیرا در ساختارهای بوروکراتیک مانند آمریکا هرگونه تصمیم گیری ماهیت سلسه مراتبی معکوس دارد. یعنی تصمیم از پایین به بالا منتقل می شود که در این مدل چانه‌زنی‌های راهبردی یک اصل انکار ناپذیر است که در صورت مغایرت ،سیستم در برابر راس هرم قدرت که رییس جمهور است مقاومت نشان میدهد.

 

اتاقهای فکر و پشت پرده تاثیر گذارترین عامل در سیاستهای راهبردی هستند که نمونه آن را در حاشیه سازی رسانه ها از قضیه دخالت روسیه در انتخابات آمریکا گرفته تا حاشیه های خانوادگی و استعفای مشاوران ارشدش به عنوان ابزاری برای بازدارندگی این سیستم پشت پرده و لابی قدرت و تعیین چارچوب برای ترامپ می توان دید. با این حاشیه ها ترامپ برای انجام و به نتیجه رساندن بعضی شعارهای انتخاباتی مجبور به امتیاز دهی به صاحبان قدرت از جمله نظامیان می باشد. اوج آن را میتوان در مختار کردن پنتاگون در اعزام به افغانستان و اعزام نیرو به شبه جزیره کره و حملات بیشتر به سوریه دید .

 

نتیجه اینکه ترامپ در سیاست منطقه ای و چگونگی انتخاب مشاوران امنیتی نشان داد که در تعامل با روسیه می باشد و در موضوع سوریه با کمی شدت بیشتر  در عملیات نظامی در پی حل بحران سوریه و فدرالیزه کردن آن و ضعیف کردن دولت بشاراسد می باشد. تا به تامین کلیه منافع بازیگران منطقه ای همسو با آمریکا بینجامد. و در سیاستش با کشورهای عرب نیز حفظ تعامل چند

جانبه و استفاده اقتصادی از کشورهای عربی اولویت ترامپ می باشد و در سیاست آمریکا با ایران فشار بر ایران بدون گزینه نظامی و جلب رضایت کشورهای هم پیمان حاشیه خلیج فارس و اسرائیل اولویت آمریکاست.

 

نویسنده : فاتح کردی

 

انتهای پیام/a.p

کلمات کلیدی

  چهارشنبه 7 تیر 1396 | 13:42

  کد خبر : 25711

  منتشر کننده : a.p

  نظرات :

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی
   
     
  گردشگری استان کردستان

  به انتخاب سردبیر

  بیشتر ...

  مقـالـه / یادداشت

  بیشتر ...

  ADS

  ADS

  ADS

  کانال رسمی کردتودی در تلگرام

  سنه بازار

  ADS

  ADS