کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

در گفتگو با دکتر حجت الله عبدالملکی؛

تشریح وظایف هیئت نظارت بر برجام در برابر تحریم های جدید

حجت الله عبدالملکی،گفتگوی اختصاصی،هیئت نظارت بر برجام،وظایف هیئت نظارت،تشریح وظایف،اقتصاددان

اقتصاددان کشور و عضو هیات علمی (دانشیار) دانشگاه امام صادق علیه السلام به تشریح وظایف هیئت نظارت بر برجام در برابر تحریم های جدید پرداخت.

به گزارش کُردتودی، دکتر حجت الله عبدالملکی در گفتگوی اختصاصی با سراب خبر به تشریح وظایف هیئت نظارت بر برجام در برابر تحریم های جدید پرداخت.

 

وی با اشاره به تحریم های وضع شده اظهار داشت: الان زمانی است که هیئت نظارت بر برجام باید وارد عمل شود.

 

هیئت نظارت بر برجام چه اقدامی می تواند انجام دهد؟

الف. اعلام نقض برجام توسط طرف آمریکایی و الزام دولت به مراجعه به سازوکار قضایی: در این صورت براساس بندهای 36 و 37 برجام (که در بندهای 11 و 12 قطعنامه 2231 نیز تکرار شده است) شکایت ایران پس از طی چهار مرحله و ظرف 45 روز به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع و 30 روز پس از آن نیز قطعنامه 2231 لغو و  شش قطعنامه تعلیق شده پیشین و همه تحریم های درج شده در آنها بازخواهد گشت. پیرو این وضعیت، تحریم های لغو یا تعلیق شده اتحادیه اروپا و آمریکا (که پایه حقوقی آنها قطعنامه های شورای امنیت بوده است) نیز بلافاصله مجددت اعمال خواهد شد! (این یعنی بازگشت همه تحریم ها)؛

ب. صرف نظر کردن از شکایت: که به نسبت اقدام اول عاقلانه تر به نظر می رسد!

 

اما کار سومی را هم هیئت نظارت می تواند انجام دهد: "بیان واقعیات!!!"

هیئت نظارت صریحا و غیر مصلحت اندیشانه بیاید و به مردم بگوید که "برجام از اول قابل نقض، بلکه نقض شده! نگارش شده است!!!"هیات نظرات به مردم بگوید که:
1. تعدادی از شروط 9 گانه رهبری طی اجرای برجام هرگز رعایت نشد!


2. غربی ها در ارتباط با بند اول شروط رهبری، هرگز نامه ای ارسال نکردند مبنی بر اینکه بعد از اجرای تعهدات ایران تحریم ها را "لغو" خواهند کرد (و لذا به لغو تنها 15 درصد و تعلیق 35 درصد بسنده کردند و در ارتباط با 50 درصد باقی مانده هیچ کاری نکردند!)
 


3. سازوکار شکایت در برجام به نحوی تنظیم شده که هر نوع شکایت ایران (ولو با استنادات کامل) منجر به بازگشت همه تحریم ها خواهد شد!!! (یعنی به نحوی تنظیم شده است که ایران هرگز جرات شکایت نداشته باشد، ولو در صورت نقض های آشکار طرف مقابل)!
 


4. متن به نحوی نوشته شده که تفسیر طرف مقابل بخش مهمی از آن را بلااثر کرده است، بدون اینکه ما بتوانیم اعتراض کنیم!
 


5. در زمان بحث برای تصویب برجام در کنگره آمریکا، جان کری صریحا به اعضای کنگره گفته که می توانند تحریم ها را به بهانه های دیگر برگردانند و تیم دولت و تصمیم گیرندگان هیچ توجهی به این مساله نکردند!
 

6. و بگوید ده ها مساله اساسی موجود در برجام را که نه تنها باعث بی فایده شدن آن شده، بلکه دروازه بزرگی برای نفوذ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی به ایران باز کرده است ...

 

ممکن است سوال شود: گفتن اینها چه فایده دارد وقتی نمی شود هیچ کاری کرد؟!

پاسخ این است: بله، واقعا هیچ کاری در مقابل نقض عهد طرف مقابل نمی شود کرد. موضوعاتی که در مجلس مطرح می شود هم گفتگوهایی کودکانه است! واقعیت این است که برجام شبیه دست قطع شده یک موتور سوار بی احتیاط است که دیگر بر نمی گردد، اما راننده محترم مصدوم می تواند مراقب باشد دست دیگر و پا و چشم و گوش و سر و دیگر اعضایش را ندهد ...

 

آری، هیئت نظارت توجه کند، موتورسواری که ما می بینیم (حسن روحانی) درس عبرت نگرفته است و اگر واقعیات برجام برای مردم گفته نشود و یک مطالبه عمومی شکل نگیرد، بی شک با توهم "رای ملت به اقدامات مخربش" به دنبال برجام های دو  و سه و چهار هم خواهد بود ...

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 28 خرداد 1396 | 11:58

کد خبر : 25545

منتشر کننده : م ح/sab

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

پیشنهاد سردبیر:

آرشیو پیشنهاد سردبیر
 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید