Go Up
kurdtoday
عصر روز شنبه صورت گرفت؛گروه : اجتماعی

تجمع کارگران ایستک و توضیحات مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان/نماینده کارگران: از روحانی انتظار حمایت داریم

تجمع کارگران، ایستک کردستان، توقعات از روحانی، تعزیرات حکومتی کردستان

روز شنبه کارگران کارخانه ایستک سنندج با تجمع در جلو اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان کردستان مراتب اعتراض خود نسبت به اجرای حکم آن اداره و توقیف ناوگان حمل و نقل آن کارخانه اعلام کردند.

به گزارش کُردتودی، به نقل از فارس، روز شنبه کارگران کارخانه ایستک با تجمع در جلوی اداره‌کل تعزیرات حکومتی کردستان اعتراض خود را نسبت به صدور حکم توقیف ناوگان حمل و نقل این کارخانه اعلام کردند.

 

نماینده کارگران کارخانه ایستیک به خبرنگاران گفت: امروز بعد از ورود به کارخانه از تمام کارگران خواسته شد که کارخانه را ترک کنند و به خانه‌هایشان بروند.

 

وریا برزنجه تصریح کرد: تمام ناوگان حمل و نقل کارخانه ایستک در سراسر کشور توقیف شده است.

 

وی افزود: این کارخانه در حال حاضر حدود 120 کارگر دارد که هر کدام از آنها دارای خانواده هستند ولی متاسفانه امروز از تمام این کارگران خواسته شده محل کار خود را ترک کنند.

 

وی تصریح کرد: تمام خودروهایی که آرم ایستک دارند در سراسر کشور توقیف شده است و این در حالی است که محصول این کارخانه داخل خودروها در گرمای 50 درجه اهواز در حال فاسدشدن است.

 

نماینده کارگران کارخانه ایستک سنندج افزود: وثیقه پرونده شکایت گمرک علیه مالک این کارخانه در گرو گمرک است ولی به جای توقیف این سند، خودروهای حامل محصولات این کارخانه را توقیف کرده‌اند.

 

یکی دیگر از کارگران این کارخانه گفت: ما کارگران نمی‌دانیم که چرا دست از سر این کارخانه برداشته نمی‌شود و هر زمانی به دلیلی درهای آن بسته و به نیروی کار آن فشار و استرس وارد می‌کنند.

 

ارسلان یزدان‌پناه با بیان اینکه در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، انتظار مردم حمایت از تولید و اشتغال است، خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت روحانی این بود که در کردستان که بیشترین رای به وی دادند نگاه ویژه‌تری در حمایت از مردم به ویژه تولید و اشتغال داشته باشد.

 

وی گفت: آقای روحانی بیشترین رای را در کردستان آورد و الان یک ماه از انتخابات نگذشته که اولین ترکش‌ها را به جامعه کارگری و تنها کارخانه فعال این استان وارد می‌کند.

 

وی گفت: حمایت از اشتغال و تولید با بسته‌شدن در یکی از فعال‌ترین کارخانه‌های استان همخوانی ندارد، این کارخانه به صورت دو شیفت و با تمام ظرفیت در این شرایط اقتصادی سخت کار می‌کند و بستر اشتغال مستقیم را برای 120 نفر فراهم کرده است.

 

وی افزود: امروز حتی مجبور شده‌ایم که برای توزیع محصولات تولیدشده را با ماشین‌های اجاره‌ای در کشور توزیع کنیم.

 

دیگر کارگر کارخانه نیز با انتقاد از نحوه برخورد با تولیدکنندگان در کردستان، گفت: این چه حمایتی از تولید است واقعا بیایند به ما پاسخ بگویند.

 

کاوه دانش‌ور ادامه داد: سال گذشته هم این کارخانه به خاطر موضوعی سه ماه دیگر تعطیل شد.

 

مالک این کارخانه در حال حاضر بنا به دلایلی در محکومیت به سر می‌برد و طی تماسی که با «روزچنگ» در زندان اوین برقرار شد، اظهار کرد: الان حدود پنج سال است در محکومیت بسر می‌برم ولی با وجود عدم حضور اجازه نداده‌ام که درهای کارخانه بسته شود.

 

لقمان روزچنگ افزود: با تمام دردسر و گرفتاری‌هایی که سد راه تولید در کشور و استان کردستان وجود داد اجازه ندادیم کارخانه تعطیل شود.

 

وی با بیان اینکه کارخانه ایستک کردستان تنها کارخانه‌ای است که با ظرفیت کامل و پرداخت تمام تعهدات بیمه و غیره در حال تولید است، خاطرنشان کرد: متاسفانه یک سری مسوولان بخاطر مسائل شخصی دستور توقیف خودروهای این کارخانه را صادر کرده‌اند.

 

وی تصریح کرد: این در حالی است که ما برای پرونده‌ای که در تعزیرات حکومتی داریم سند وثیقه گذاشته‌ایم و اگر قرار است حکمی اجرا و پول تعزیرات را وصول کنند، می‌توانند مورد وثیقه را توقیف کنند.

 

وی گفت: با وجود اینکه پرونده ما در دست وزیر دادگستری است و گفته‌ایم چند ماه به ما فرصت بدهند که بدهی را پرداخت کنیم ولی آنها به جای این فرصت دستور توقیف ماشین آلات را داده‌اند.

 

روزچنگ خاطرنشان کرد: در صورتی که ماشین‌های پخش این کارخانه توقیف شده است ما با چه چیز محصول تولید شده را توزیع کنیم و تنها راهکار ما بستن در کارخانه و در نتیجه بیکارشدن 120 کارگر است.

 

وی با بیان اینکه مسئله شخصی در میان است، اضافه کرد: طرف پرونده ما گمرک است و حقیقت این است که کار ما کاملا قانونی بوده اما گمرک پرونده‌سازی کرده است.

 

وی افزود: انتظار داریم مسوولان از این کارخانه حمایت کنند که در سخترین شرایط اجازه به تعویق افتادن حتی یک ریال حقوق و حق بیمه کارگران نداده است.

 

نمایندگان کارخانه ایستک از مهرماه گذشته برای پرداخت جریمه پرونده اقدام نکرده‌اند

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان نیز در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: براساس بندهای قانون مبارزه با قاچاق، حکم قطعی در جرائم موجب حرب و کلاه‌برداری بیش از 10 میلیارد ریال در صورتی که موجب اخلال در امنیت نباشد در یکی از رسانه‌ها منتشره شود.

 

سیدنجیم حسینی افزود: در تاریج 28 شهریورماه 94 حکم پرونده کارخانه ایستک صادر شده است و شاکی آن گمرک است، مالکین این کارخانه طی سال 89 -90 اقدام به واردات ماده اولیه کارخانه به کشور بدون پرداخت حق کمرگ کرده با این شرط که این ماده را در چرخه تولید بکارگیری و در غیر اینصورت به کشور واردکننده بازپس دهند.

 

وی تصریح کرد: این کالا وارد شده تا سال 93-94 بدون اینکه کوچکترین اقدامی روی آن صورت بگیرد و یا به اصطلاح وارد چرخ تولید شود باقی مانده و مرجوع داده نشده است.

 

حسینی اضافه کرد: در سال 94 تعزیرات حکومتی چندین مورد جلسه را با نمایندگان این شرکت برگزار کرد، هم شاکی و متشاکی را در این جلسه روبه روی هم قرار دادیم، اما هیچ دفاع قابل قبولی از خود نداشتند.

 

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان ادامه داد: براساس رای قطعی قاضی پرونده، 12 میلیارد و 817 میلیون و 557 هزار تومان جریمه این پرونده است و این رای از مهرماه سال گذشته قطعی شده است ولی طی این مدت مالکان این کارخانه اقدامی برای پرداخت این مبلغ نکرده‌اند.

 

حسینی خاطرنشان کرد: بارها به نمایندگان آنها گفته‌ام که جلو بیایند و براساس قانون مشکل را حل کنند، من مجری قانون هستم و براساس قانون باید عمل کنم.

انتهای پیام/M.I

یکشنبه 28 خرداد 1396 | 10:32

کد خبر : 25542

منتشر کننده : M.I

نظرات :

بی رنگ پاسخ دوشنبه 29 خرداد 1396 | 06:59

0
1

پس این استاندار برگ چغندر است؟ چرا هیچ اقدامی برای حل این مشکل انجام نمی دهد؟چرا باید چوب لای چرخ کسی گذاشت گه قدمی در راه ایجاد اشتغال و تولید در این استان گذاشته است؟ واقعا مایه تاسف است.

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS