Go Up
kurdtoday
در آخرین روزهفته جهاد کشاورزی صورت گرفتگروه : اقتصادی

افتتاح 3 پروژه اشتغالزایی کشاورزی در شهرستان دهگلان

ایجاد اشتغال,هفته جهاد کشاورزی,استخر کشاورزی,گلستان گل سرخ,مجتمع گاو شیری,مجتمع تولید دام

در اخرین روز از هفته جهاد کشاورزی، 3 پروژه استخر ذخیره آب کشاورزی، یک واحد گاوداری و گلستان حرفه ای گل سرخ در شهرستان دهگلان افتتاح شد.

به گزارش کُردتودیدر آخرین روز ازهفته جهاد کشاورزی 3 پروژه اشتغالزایی کشاورزی در روستای بخش بلبان آباد شهرستان دهگلان با حضور فرماندار و مسئولان شهرستان افتتاح شد.

 


 بهره برداری از استخر ذخیره آب کشاورزی در روستای سرنجیانه:

 


مدیر جهاد کشاوری دهگلان در جریان افتتاح  استخر ذخیره آب گفت: این پروژه با اعتبار 350 میلیون ریال 14 خانواده کشاورز  ساکن روستا ی سرنجیانه از آب این استخر جهت آبیاری مزارع بهر برداری می کنند .


وی با بیان اینکه این پروژه از جمله پروژه های بسیار هزینه بر بوده است، گفت: چون ایجاد استخر به صورت سنگریزی و نیز شفته ریزی جواب نداد مجبور به انجام کاری فوق العاده هزینه بر و سنگین شدیم بدین صورت که کل کف استخر را بتن ریزی با بتن مسلح و شبکه زنبوری کردیم تا بتواند پایه ها را تحمل کند.


ساروقی ظرفیت این استخر را حدود 315 متر مکعب ظرفیت آب اعلام کرد و گفت: بخشی از آب در محل قدیمی به صورت جاری جریان دارد و بخشی دیگر نیز به صورت لوله گذاری هدایت و انتقال داده شده است.


وی در ادامه با بیان اینکه این استخر حدود 240 متر طول خط با لوله 250 دارد، افزود: تعداد 14 خانوار با جمعیت 35 نفر از این پروژه بهره مند می شوند و پیش بینی و برآورد کارشناسان ما این است که برای 11 نفر تثبیت شغل خواهد کرد.


ساروقی در پایان گفت: در صورت درخواست و همکاری خود کشاورزان، تسهیلات لازم را جهت آبیاری کم فشار در اختیارشان قرار خواهیم داد.

 

پروژه گلستان  گل سرخ در روستای غلام آباد :

 

 

 

این باغ با 5 هزار بوته گل سرخ و رقم 100 پر در متراژ یک هکتار در روستای "غلام آباد" به زیر کشت رفته است که این رقم از گل سرخ دارای اسانس و عملکرد بالایی می باشد به طوریکه در هرکتار حدود 3 تا 5 تن عملکرد را خواهد داشت همچنین این رقم مقاوم و کم آب طلب است به طوریکه در سال اول 3 تا 5 مرتبه و در سال های بعد 2 مرتبه نیاز به آب خواهد داشت که این مقدار آب می تواند از بارندگی های بهاره نیز تامین شود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان با تأکید بر اینکه بعضی مناطق شهرستان دهگلان به علت کوهپایه ای بودن استعداد بسیار خوبی برای باغداری دارند، گفت: این مناطق به علت برخورداری از زمین های منابع ملی و نیز در اختیار داشتن آب جاری پتانسیل بسیار مناسبی برای تبدیل شدن به باغات را دارند که البته نیازمند همکاری سایر دستگاهها نیز هستیم.

 

ساروقی به عمده مشکلاتی که کشاورزان با آن روبرو هستند اشاره کرد و گفت: کشاورزان بیشتر مشکل آب، دبی سنجی آب و مالکیت اراضی دارند که متأسفانه این مشکلات مانع توسعه در بخش کشاورزی شده است.

 

وی با اعلام اینکه حدود 1100 هکتار باغ در شهرستان دهگلان وجود دارد، اظهار داشت: امسال برای اولین بار 22 هکتار باغ حرفه ای سیب ایجاد شده است و نیز باغ گل محمدی اولین بار است که در شهرستان دهگلان به صورت حرفه ای و در 4 هکتار ایجاد شده است.

 

ساروقی به کشاورزان اطمینان داد که جهاد کشاورزی آمادگی دارد به کشاورزان در صورت در اختیار داشتن اسناد مالکیت اراضی و نسق بدون هیچ محدودیتی از محل اعتبارات ملی در زمینه آبیاری قطره ای و بارانی به آنها کمک نماید.


وی افزود: برای احداث این پروژه حدود 7 میلیون تومان توسط خود باغدار و15 میلیون تومان نیز تسوط جهاد کشاورزی دهگلان برا ایجاد شبکه آبیاری آن هزینه می شود .


درادامه فرهاد غلامی باغدار گل سرخ در روستای "غلام آباد" نیز ضمن اشاره به برخی مشکلات خواستار حمایت و همکاری دستگاههای مربوطه شد و گفت: توانسته ام با زیر کشت بردن یک هکتار از زمینها به کشت گل سرخ، برای 4 نفر ایجاد اشتغال کنم که در صورت حمایت می توانم مقدار زیر کشت را به 5 هکتار افزایش دهم و به عنوان یک کارآفرین، درآمد زا باشم.

 

غلامی در خصوص توضیح برخی حمایت های جهاد کشاورزی گفت: پرداخت مبلغ نهال ها به صورت یارانه ای، همکاری در کاشت نهال ها و نیز ارجاع کارشناس جهت بررسی و پایش باغ از جمله حمایتهای این دستگاه است.

 

واحد 10 رآسی گاو شیری در مجتمع روستای گردمیران علیا با اعتبار 4 میلیارد و800 میلیون ریال:

 

 

 مسئول امور دام استان در مراسم افتتاح این واحد دامی گفت: برنامه جهاد کشاورزی این است که در روستاهایی که جمعیت دامی بالا می رود و یا تبدیل به شهر می شود به خاطر اینکه استمرار تولید داشته باشیم و در حالت تولید کننده باقی بمانند و تبدیل به مصرف کننده نشوند در سطح 16 روستا از روستاهای استان مجتمع هایی با اعتبار جهاد کشاورزی ایجاد کردند که از جمله مجتمع گردمیران است.

 

حسامی در خصوص هدف از ایجاد این مجتمع گفت: هدف این بود که با توجه به بالا رفتن جمعیت در این روستاها تعدادی از دامداران واقعی به خارج از روستا منتقل شوند چرا که نزدیکی به روستا باعث می شود مدیریت و کنترل دام راحتتر شود.

 

وی با اشاره به اینکه چیزی حدود 150 میلیون تومان از اعتبارات عمرانی سازمان برای ایجاد این مجتمع هزینه شده است، گفت: مجتمع دامی گردمیران 2/2 هکتار است که 8000 متر جزو اراضی منابع ملی و 14000 متر از زمین های زراعی است و کلا عملیات تست خاکبرداری سیستم، دفع فاضلاب، تامین برق، جاده دسترسی و تامین آب از اعتبارات خود جهاد کشاورزی است که طی سال های 86 تا 90 این مجموعه عملیات زیربنایی طول کشید.

 

 مدیر امور دام استان گفت: کل ظرفیت مجتمع گردمیران 25 واحد 10 راسی گاو شیری است که اگر هر واحد 10 راس مولد داشته باشد مجموع دام 20 راس می شود و در صورتی که کل واحدهای مجتمع فعال شود 250 راس مولد خواهیم داشت و شاهد تولید 2500 تن شیر خام و حدوداً 60 تن گوشت قرمز خواهیم بود که واقعا تاثیر مثبتی خواهد داشت.

 

 حسامی با اظهار تاسف از اینکه قیمت شیر وضعیت مناسبی در کشور ندارد و قیمتش قیمت واقعی نیست ، گفت: با توجه به قانون هدفمندسازی یارانه ها که از سال 91 اجرا شد یارانه از بحث شیر خانوار حذف شد و از سال گذشته تاکنون ما افزایش قیمتی را به خاطر بحث مصرف کننده نداشتیم.

 

وی با تاکید بر اینکه لازم است دولت یارانه برای این مسائل در نظر بگیرد، افزود: پیشنهادهایی داشته ایم که لازم است در بحث شیر که به قیمت واقعی خریداری شود و از طرف دیگر برای مصرف کننده افزایش قیمتی نداشته باشیم.

 

وی در ادامه نیز توضیحاتی را در خصوص واحدی که امروز به بهره برداری می رسد، داد و گفت: این واحد یک واحد 10 راسی دام مولد است و تعداد 35 راس گوساله نیز اضافه شده است که نهایتا به صورت دام مولد از آن استفاده می شود.

 

حسامی با بیان اینکه نژاد این دام ها "هلشتاین" است، گفت: نژاد هلشتاین از نظر شیر بهترین نژاد است و پیش بینی می شود در بحث تولید گوشت قرمز نیز نژاد سیمینتال نیز وارد کنیم که نژادی دو منظوره ی گوشتی-شیری است.

 

وی با اشاره به اینکه از نظر شیر در کشور، صادرات مواد لبنی داریم، اظهار داشت: از نظر گوشت قرمز واردات این محصول را داریم که برنامه این است که تا سال 1404 بتوانیم نه تنها وارد کننده نباشیم بلکه 200 هزار تن صادرات گوشت قرمز داشته باشیم.

 

وی همچنین از فرماندار و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دهگلان درخواست کرد با افراد خاطی که به صورت غیر مجاز کاربری این واحدها را به نوعی تغییر به کاربری اراضی ، صیفی کاری و یا بلوک زنی می کنند برخورد شود و در این مجتمع تنها تولید دام صورت بگیرد.

 

لازم به ذکر است که برای راه اندازی این واحد، 4 میلیارد و 800 میلیون ریال سرمایه گذاری از بخش خصوصی صورت گرفته است.

 

منبع: دهگلان شیدا

انتهای پیام/M.I

شنبه 27 خرداد 1396 | 11:55

کد خبر : 25534

منتشر کننده : الف ق/d

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS