کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان خبر داد:

فعالیت 729 واحد گوشتی با ظرفیت 14.5 میلیون تن تولید گوشت مرغ در کردستان

مرغداری های کردستان، مرغ کردستان، سازمان جهاد کشاورزی کردستان، معاونت بهبود تولیدات دامی کردستان، گوشت مرغ، خالد جعفری، گوشت سفید

 معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان از فعالیت 729 واحد گوشتی با ظرفیت 14.5 میلیون تن تولید گوشت مرغ در کردستان خبر داد.

به گزارش کُردتودی، خالد جعفری در مراسم افتتاح مرغداری گوشتی روستای تازه آباد سنندج که باحضور استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، فرماندارسنندج، بخشدار بخش مرکزی، معاونین و مدیران بخش کشاورزی، مدیران نظامی انتظامی افتتاح شد اظهار کرد: در حال حاضرتعداد 729واحد مرغ گوشتی به ظرفیت حدود 14.5میلیون   قطعه در دوره (  حدود 58 میلیون قطعه در سال با توان تولید 100   هزار تن گوشت مرغ) ،13واحدمرغ مادر گوشتی به ظرفیت 336000 قطعه و 13  واحد مرغ تخمگذار به ظرفیت 555000   قطعه در استان دارای پروانه بهره برداری می باشد .

 

وی افزود: یک واحد کارخانه جوجه کشی با ظرفیت 2 میلیون عدد تخم مرغ نطفه دار و با توان تولید 20 میلیون قطعه جوجه یک روزه در سال فعال می باشد.

 

وی تاکید کرد: استان کردستان با توجه به نوساز بودن صنعت از نظر تجهیزات جزو استانهای برتر بوده و همچنین طی شش سال گذشته ظرفیت مرغداریهای گوشتی استان به سه برابر افزایش یافته و در کشور از نظر ظرفیت جزو قطب های مهم تولید گوشت مرغ می باشد بطوریکه باحدود 4 در صد تولید کشور در منطقه غرب و شمال غرب رتبه اول و رتبه نهم کشوری دارا می باشد .

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گفت: از صنایع مرتبط با این فعالیت بایستی به وجود شش کشتارگاه صنعتی مرغ به ظرفیت 16000 قطعه درساعت ،همچنین پانزده کارخانه خوراک طیور به ظرفیت سالیانه 360 هزار تن (12 واحد به ظرفیت 320 هزار تن اختصاصی و 3 واحد به ظرفیت 40 هزار تن  همراه با تولید خوراک دام)  ، چهار واحد ذرت خشک کنی به ظرفیت 62000 تن و نیزسه واحد فرآوری کود مرغی به ظرفیت 50 هزار تن در سال وجود دارد.

 

وی ضمن تاکید بر حضور  تشکلهای مرتبط با این صنعت اظهار داشت:یک اتحادیه شرکتهای تعاونی مرغداران استان و سیزده شرکت تعاونی مرغداران گوشتی در شهرستان های استان که تعدادی از آنان نظیر شرکت تعاونی مرغداران مریوان الگوهای خوبی از نظر فعالیت بصورت زنجیره تولید گوشت مرغ و خدمات رسانی به اعضاء می باشند.

 

جعفری میزان اشتغال مستقیم بخش طیور استان را  3425 نفر عنوان کرد و گفت : اگر برای هر شغل مستقیم حداقل 3 نفر غیر مستقیم نیز در نظر گرفته شود 10400 نفر بطور غیر مستقیم در این بخش فعالیت و در مجموع 13825 نفر در استان به این بخش وابسته اند و میزان سرمایه گذاری انجام شده8500  میلیارد ریال (حدود 850  میلیارد تومان ) برآورد می‌گردد.

 

به گفته وی :مصرف سرانه استان 26 کیلو گرم و جمعیت استان حدود 1600000 نفر برآورد شده است که در این صورت با مصرف سرانه کل 41600 تن استان و با توجه به تولید75000 تن در سال 95 که  32400 تن مازاد تولید گوشت سفید مرغ خواهیم داشت که به بازار مصرف سایر استانهای مجاور و کشور هم جوار صادر خواهد شد.

 

وی تاکید کرد: دو پروژه مهم در حال اجرای بخش طیور پروژه بهینه سازی مصرف انرژی و گازرسانی  در واحدهای مرغداری می باشد که تاکنون 410 واحد مرغداری به ظرفیت  8600000 قطعه پروژه بهینه سازی (55 درصد کل واحدهای استان) ودر پروژه گاز رسانی 442واحد به ظرفیت 9800000 قطعه ( حدود 64 درصد ظرفیت واحدهای استان ) تحت پوشش بوده اند و جزء استان های پیشرو در این زمینه می باشد.

 

جعفری همچنین در ادامه  توضیح داد: لیست این تعداد واحد مرغداری که پروژه بهینه سازی را انجام داده اند جهت کسر 20 درصد سهمیه سوخت به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی استان اعلام شده است.

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گفت: از سیاستهای مهم صنعت طیور کشور تشکیل زنجیره های تولید گوشت مرغ بوده که در این راستا در استان 5 زنجیره تولید شناسایی و به مرکز معرفی شده که دو زنجیره به نام گروه غرب دانه و زنجیره تعاونی مرغدارن مریوان ثبت و مورد موافقت قرار گرفته و سه زنجیره دیگر در دست اقدام می باشد.

 

وی افزود؛ در هفته جهاد کشاورزی 2 طرح مرغداری به ظرفیت 44000 قطعه در دوره مربوط به شهرستان سنندج با اشتغال زایی 9 نفر و با هزینه کرد بالغ بر 20 میلیارد ریال که سهم تسهیلات بانکی 8 میلیارد ریال بوده افتتاح می‌گردد .

 

انتهای پیام/a.p

 

شنبه 27 خرداد 1396 | 10:58

کد خبر : 25532

منتشر کننده : a.p

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید