Go Up
kurdtoday
شهید فریدون تعریف/گروه : اجتماعی

جمعیت چند هزار نفری در تشییع پیکر دانشجوی سنندجی

شهید فریدون تعریف، اخراج از دانشگاه، فعالیت علیه رژیم، پاک سیرت، انجمن های اسلامی، سخنرانی مذهبی، تشییع جنازه، حضور باشکوه مردم سنندج

در تشییع پیکر پاک و مطهر شهید فریدون تعریف هزاران نفر از اهالی شهر شهید پرور سنندج شرکت کردند تا خصم پَست این واقعیت را دریابد که مردم سرافراز و غیور ایران هیچ گاه در حرکت انقلابی خویش کندی و تاخیر ندارند و هم چون موجی پرخروش صخره های سخت را از مسیر خویش بر می دارند.

به گزارش کُردتودی، دانشجوی شهید فریدون تعریف در اولین روز از شهریور ماه سال 1336 در خانواده ای پاک سیرت از اهالی شهرستان سنندج دیده به جهان گشود و از همان اوان کودکی نام متبرک و جلاله حضرت احدیت و انبیاء و ائمه معصومین(ع) بر لوح دل نقش بست. فریدون با رسیدن به سن قانونی راهی مدرسه شد و با استعداد و نبوغ قابل تحسین خویش در مسیر شناخت رموز نهفته طبیعت برآمد.

 

فریدون با همت و پشت کار توانست مقاطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی را با اخذ نمرات عالی به پایان برساند و به مقاطع برتر صعود نماید. فریدون همزمان با اوج گیری و تشدید مبارزات گسترده ملت همیشه بیدار ایران علیه رژیم ستم شاهی به تحصیل در مقطع متوسط پرداخت. در این زمان بود که آتش غضب و انزجار در قلب فریدون شعله ور شد.

 

فریدون در این موقعیت حساس افکار دانش آموزان را علیه اقدامات شوم رژیم بر می انگیخت و دریای پر خروشی از خشم و نفرت نسبت به شاه و عمالش را در سرزمین علم و تقوا یعنی مدرسه به راه می انداخت و بر لوح سیاه کلاس شعار ننگ بر حکومت وقت را می نوشت.

 

ایشان پس از اتمام دوره متوسطه و در پی برگزاری آزمون سراسری دانشگاه های کشور در رشته ریاضی فیزیک دانشکده سنندج پذیرفته شد و با همان روحیه کفر ستیزی پای در محیط دانشگاه نهاد. فریدون در محیط دانشگاه اقدامات شایسته ای را در زمینه های مذهبی، فرهنگی، علمی و سیاسی انجام داد که از جمله آن ها می توان به اقداماتی چون بینیانگذاری انجمن دانشکده، تشکیل انجمن های اسلامی، برپایی نمایشگاه کتاب و ارائه سخنرانی های مذهبی اشاره نمود که اخراج ایشان از دانشگاه به مدت سه ترم سندی بر این ادعاست.

 

شهید تعریف در پی پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشکیل سپاه پاسداران به صورت پنهانی به عضویت شورای فرماندهی سپاه سنندج در آمد و پس از فرمان حضرت امام (ره) فعالیت نظامی خویش را آشکار ساخت. فریدون با تصمیم دولت موقت بر مبنای خروج نهاد مقدس سپاه از استان محروم کردستان، مدتی را در پادگان سنندج اقامت گزید و سپس به کرمانشاه عزیمت نمود. به دلیل فعالیت های انقلاب فریدون، خانواده اش چندین بار مورد تهدید و سوء قصد گروهک های ضد انقلاب قرار گرفت.

 

ایشان پس از چند سال فعالیت صادقانه در سپاه سنندج، از طریق این نهاد به مشاورت ریاست جمهوری وقت در امر کردستان منصوب شد و در این سمت اقدامات بس ارزنده ای را در راستای امداد و کمک رسانی به منطقه محروم ارائه داد، که از آن جمله می توان به پی ریزی تشکیلات ایلات و عشایر استان در منطقه اشاره کرد.

 

شهید فریدون تعریف چون می دید که رییس جمهوری وقت، نظری در خور شأن به منطقه فقر چشیده کردستان ندارد و در انجام اقداماتی که باید در این منطقه اجرا شود، کوتاهی می کند، لذا با وی به مشاجره می پرداخت و اقدامات شوم و نامیمون بنی صدر را در حضور عموم فاش می ساخت. تا اینکه به دلیل مشاجرات شهید فریدون تعریف، دستان پلید ظلم و ناجوانمردی از آستین استکبار جهانی بیرون زد و در روز بیست و پنجم خرداد ماه سال 1359 خون پاک شهید فریدون تعریف توسط گروهک منافقین در تهران بر زمین جاری شد.

 

در تشییع پیکر پاک و مطهر شهید فریدون تعریف هزاران نفر از اهالی شهر شهید پرور سنندج شرکت کردند تا خصم پَست این واقعیت را دریابد که مردم سرافراز و غیور ایران هیچ گاه در حرکت انقلابی خویش کندی و تاخیر ندارند و هم چون موجی پرخروش صخره های سخت را از مسیر خویش بر می دارند.

 

منبع: پیشمرگ روح الله

 

انتهای پیام/h.e

 

شنبه 27 خرداد 1396 | 10:50

کد خبر : 25530

منتشر کننده : الف ر/p

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS