Go Up
kurdtoday
گفتگو/ رییس مرکز پژوهشی به‌ نژادی و به‌ زراعی توت فرنگی دانشگاه کردستان:گروه : اقتصادی

لزوم کاشت توت فرنگی کردستان در تمام فصول سال

توت فرنگی, کردستان, دکتر ناصر قادری, پژوهشکده توت فرنگی, دانشگاه کردستان, آبیاری, راه, سیستم حمل و نقل, صادرات, بسته بندی

رییس مرکز پژوهشی به‌ نژادی و به‌ زراعی توت فرنگی دانشگاه کردستان تاکید کرد: توت فرنگی در استان کردستان فقط در دو ماه از سال شامل اردیبهشت و خرداد تولید می شود همین باعث انباشت زیاد محصول در طی دو ماه در بازار و پایین آمدن قیمت فروش آن و ضرر بر کشاورزان می شود درحالی که باید توت فرنگی کاران کردستان را ترغیب کنیم که بصورت گلخانه ای و در خارج از فصل در تمام فصول سال توت فرنگی کشت کنند تا بخشی از مشکلات حل شود.

به گزارش کُردتودی، دکتر ناصر قادری رییس مرکز پژوهشی به‌ نژادی و به‌ زراعی توت فرنگی دانشگاه کردستان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگارکرددانش اظهار داشت: این مرکز از سال 911 با موافقت اصولی وزارت علوم ، تحقیقات وفناوري و با هدف اجرای پژوهش‌های مربوط به به ‌نژادی و به‌ زراعی و بازار رسانی توت‌ فرنگی در استان کردستان ایجاد شد.

 

وی افزود: در چند سال اخیر این مرکز اقدام به انجام 6 طرح پژوهشی در زمینه توت فرنگی, حمایت از 15 پایان نامه با موضوع توت فرنگی, برگزاری یک همایش ملی, گردهمایی توت فرنگی با حضور کشاورزان, چاپ حدود 6 مقاله در ژورنال های ملی و بین المللی معتبر, چاپ حدود 20 مقاله در همایش های ملی و در حال حاضر هم 15 پروژه کارشناسی ارشد با موضوع توت فرنگی در این مرکز در حال انجام است.

 

وی ادامه داد: از جمله ماموریت های مرکز پژوهشی به نژادي و به زراعی توت فرنگی, انجام طرح هاي پژوهشی بنیادي، کاربردي و توسعه اي در زمینه هاي مختلف به نژادي و به زراعی توت فرنگی و تحقیقات وابسته به آنها, انجام خدمات مشاوره علمی و فنی در زمینه به نژادي و به زراعی توت فرنگی, انجام فعالیت هاي ضروري براي به کارگیري نتایج پژوهش هاي انجام شده, بررسی و شناسایی نیازهاي پژوهشی بخش هاي تولیدي، خدماتی و اجرایی در زمینه به نژادي و به زراعی توت فرنگی و تلاش براي رفع آنها, ایجاد تعامل فعال و سازنده با سایر مؤسسات و نهادهاي علمی و پژوهشی در داخل و خارج کشور در چهارچوب مقررات و ضوابط, بهره گیري از آخرین نتایج تحقیقات و پیشرفت هاي علمی در تمامی مراحل فعالیت هاي پژوهشی,  ترویج و انتشار نتایج مطالعات و پژوهش هاي انجام شده به صورت مجله علمی، کتاب، مجله هاي الکترونیکی و ... است.

 

دکتر قادری تصریح کرد: برای کاربردی کردن و تجاری سازی تحقیقات و پژوهش های این مرکز, نیاز به ارتباط با سیستم های اجرایی داریم, و در واقع این مرکز پژوهشی تقاضا محور است یعنی دستگاه­های متولی و یا تولید کننده باید درخواست خدمات و رفع مشکل داشته باشند تا مرکز پژوهشی به­نژادی و به­زراعی توت فرنگی براساس تحقیقات علمی آنها را حل نمایند، اما متاسفانه در استان ما چنین درخواست هایی وجود ندارد چرا که نه دستگاه متولی و نه تولید کننده حاضر نیستند برای حل مشکل خود از طریق پژوهش هزینه ای پرداخت کنند و همین باعث شده است که در یک چرخه بسته و محدود فعالیت کنند.

 

رییس مرکز پژوهشی به‌ نژادی و به‌ زراعی توت فرنگی دانشگاه کردستان به مشکلات توت فرنگی در کردستان اشاره کرد و گفت: زمین‌های توت ‌فرنگی‌ کاران بسیار کوچک و دارای شیب تندی است پس امکان استفاده از وسایل مکانیزه برای کشت وجود ندارد و تمام مراحل کاشت, داشت و برداشت توت فرنگی بصورت سنتی انجام می شود, درحالی که تجمیع زمین‌ها و یا کشت در زمین های وسیع ­تر باعث کاهش هزینه‌های کشت توت ‌فرنگی شده و استفاده از وسایل مکانیزه را امکان پذیر می‌سازد اما متاسفانه به دلیل محدود بودن سطح زیر کشت و یا وضعیت زمین های زیر کشت توت فرنگی تا امروز کشاورزان کردستانی تمایلی به این کار از خود نشان نداده‌اند و همین امر باعث کاهش بهره وری و افزایش هزینه تولید شده است.

 

 

وی یادآور شد: با توجه به اینکه تمام اعضای خانواده تولید کنندگان توت فرنگی در کردستان روی زمین کار می کنند بنابراین هزینه کارگر پرداخت نمیکنند و تلاش دسته جمعی خانوار و استفاده از نیروی کار مجانی و در دسترس، کشت و کار توت فرنگی را در کشت های سنتی توجیه پذیر نموده است در حالی که اگر هزینه های کارگر به حساب آید تولید این محصول برای روستاییان در زمین های کوچک و با روش سنتی با شرایط موجود صرفه اقتصادی ندارد.

 

قادری ادامه داد: وضعیت بازار فروش و بسته بندی توت فرنگی در کردستان خوب نیست, حجم زیادی از محصول در بسته بندی های نامناسبی روی هم تلمبار میشود که همین باعث خراب شدن زودهنگام توت فرنگی شود در حالی که توت فرنگی در تمام دنیا میوه لوکسی است که باید با ظرافت خاصی بسته بندی شود.

 

وی تاکید کرد: توت فرنگی در استان کردستان فقط در دو ماه از سال شامل اردیبهشت و خرداد تولید می شود همین باعث انباشت زیاد محصول در طی دو ماه در بازار و پایین آمدن قیمت فروش آن و ضرر بر کشاورزان می شود درحالی که باید  توت فرنگی کاران کردستان را ترغیب کنیم که با استفاده از پوشش های پلاستیکی و توسعه کشت در گلخانه تولید خارج از فصل را افزایش دهند تا در تمام فصول سال توت فرنگی تولید شده و درآمد مناسب عاید تولید کنندگان گردد.

 

رییس مرکز پژوهشی به‌ نژادی و به‌ زراعی توت فرنگی دانشگاه کردستان گفت: جدای از تمام مشکلات شاید مهمترین مشکل توت فرنگی در کردستان, نبود سیستم جامع بازاریابی و صادرات برای این محصول است, در این حوزه هیچ کاری انجام نشده است و تولید کننده ما مجبور است محصول خود را برای فروش فقط در بازارهای محلی و یا در بازار تهران و سایر شهرهای بزرگ ایران به فروش برساند, با افزایش سطح زیر کشت و افزایش تولید و هم چنین محدود بودن زمان تولید بازار با انباشت محصول در طی دوماه مواجه می شود که در نهایت باعث افت شدید قیمت می شود.

 

 

به گفته دکتر قادری در تمام دنیا توت فرنگی محصولی لوکس است که درآمد زیادی برای تولید کنده ایجاد می کند اما در ایران و در کردستان این محصول با قیمت بسیار پایینی فروش می رود و بازاری برای صادرات ندارد. جهت صادرات توت فرنگی نیاز به  سیستم حمل و نقل زمینی، ریلی و هوایی است. متاسفانه در کردستان مشکلات زیادی در این زمینه وجود دارد و سیستم راه های ارتباطی زیر بنایی مناسبی ندارد.

 

وی عنوان کرد: در ایران 60 هزار تن و در کردستان حدود 40 هزار تن توت فرنگی در سال تولید می شود درحالی که در کشوری مثل ترکیه 376 هزار تن توت فرنگی در سال تولید می شود تمام این محصول در داخل کشور ترکیه مصرف نمی شود بلکه به کشورهایی دیگر صادر می گردد, تولید توت فرنگی در ترکیه و سایر کشورهای مهم تولید کننده توت­فرنگی در طول سال صورت می گیرد اما در کردستان فقط دوماه از سال تولید توت فرنگی داریم و بازار فروش آن هم محدود به داخل مرزهای ایران است و این یکی از مهمترین موانع در برابر توسعه کشت و تولید توت­ فرنگی است.

 

دکتر قادری تاکید کرد: باید دستگاه های متولی و مرتبط,  سیستم کشت این محصول را در کردستان متحول کنند, برای این کار با وارد کردن ارقام جدید به چرخه تولید، استفاده از سیستم­های کشت نویین و سیستم بسته­بندی و حمل و نقل مناسب، زمینه بازاریابی, فروش و صادرات آن را فراهم آورند, یکی از مطالبات تولید کنندگان توت فرنگی و به طور عام محصولات باغی بهبود راه های ارتباطی و مواصلاتی این استان می تواند باشد تا زمینه صادرات و بازاریابی مناسب توت فرنگی و سایر محصولات باغی را فراهم نماید.

 

 

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه گردستان، تا زمانی که زیرساخت‌های حمل و نقل برای تسهیل در انتقال محصولات باغی کردستان به سایر استان‌ها و سایر کشورها اصلاح نشود نمی‌توان انتظار داشت که حمل و نقل، بازاررسانی و فروش محصول توت فرنگی و سایر محصولات باغی کشاورزان کردستانی به خوبی صورت بگیرد.

 

وی در پایان گفت: توت فرنگی که به طلای سرخ کردستان معروف است، یکی از ظرفیت‌ های مهم این استان است که ترویج و توسعه آن می‌تواند در رونق اقتصادی این خطه محروم سهم بسزایی داشته باشد, با مدیریت مناسب تولید، بازاررسانی مناسب و شناسایی بازارهای هدف سود بیشتری عاید تولید کنندگان توت فرنگی شده و در نتیجه انگیزە بیشتری برای تولید محصولی با کیفیت ‌تر ایجاد خواهد شد.

 

انتهای پیام/a.p

پنجشنبه 25 خرداد 1396 | 08:01

کد خبر : 25496

منتشر کننده : الف ک/kd

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS