Go Up
kurdtoday
گروه : مذهبی

نگاهی به آداب و سنن کردستانی ها در شب های قدر

رسومات کردستانی ها در شب های قدر، کردستان در شب های قدر، آداب و سنن مردم کردستان در ماه رمضان، رسومات اهل سنت در شب های قدر

تلاش در مسير نشر هرچه بيشتر آموزه هاي ديني به ويژه احكام و آداب ماه مبارك رمضان همواره در بين علما و روحانيون كردستان و شهرستان سنندج مورد نظر جدي قرار داشته و خوشبختانه در روزهاي مبارك رمضان يا مهم با حضور گسترده جوانان و نوجوانان روزه دار نمود پيدا مي كند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، استان كردستان داراي 10 شهرستان مختلف بوده و سنندج به عنوان مركز اين استان از صدها سال پيش جايگاه شعرا، ادبا و علماي برجسته جهان اسلام به ويژه علماي كرد زبان سراسر جهان بوده و سنندج در گذشته نه چندان دور دارالاحسان جهان اسلام به شمار مي آمده است.

 

ورود علما و فضلا از مراكز بزرگ اسلامي بغداد، سليمانيه و حتي الازهر مصر و حضور علماي برجسته اهل سنت ايران اسلامي در دارالاحسان و حجره هاي درنظر گرفته شده براي ارائه علوم مختلف اسلامي در مسجد جامع سنندج اين شهر را به عنوان نگيني درخشان در معرفي مباني ديني و فقهي امام شافعي(رض) و نمادي از تقريب و وحدت بين مسلمانان از مذاهب مختلف اسلامي در ايران به جهانيان معرفي كرده است.

 

غالب مردم كردستان را مسلمانان شافعي مذهب تشكيل مي دهند و در اين ميان نيز شهرستان سنندج به عنوان پرجمعيت ترين شهرستان استان از گذشته تاكنون به عنوان مأمني براي نشر آموزه هاي قرآني و ديني در كردستان مطرح بوده و هست

.

 

تلاش در مسير نشر هرچه بيشتر آموزه هاي ديني به ويژه احكام و آداب ماه مبارك رمضان همواره در بين علما و روحانيون كردستان و شهرستان سنندج مورد نظر جدي قرار داشته و خوشبختانه در روزهاي مبارك رمضان يا مهم با حضور گسترده جوانان و نوجوانان روزه دار نمود پيدا مي كند.

 

مردم متدين سنندج در ايام مختلف سال به ويژه ماه مبارك رمضان اقدام به پخش نذورات خود در بين افراد نيازمند مي كنند و اين مهم در ماه مبارك رمضان به عينه قابل مشاهد است.

 

بازار سنندج در ماه مبارك رمضان از رونق بسيار زيادي برخوردار بوده و بازاريان اين شهر نيز در كنار مردم متدينش در موقع افطاري با پخش نذورات خود جوي سرشار از ايمان و خلوص نيت را در جاي جاي اين شهر اسلامي طنين انداز مي كنند.

 

قبل از حلول ماه مبارك رمضان و براي ورود خالصانه به اين ماه مبارك و بدور از هرگونه كينه و ناراحتي از برادر ديني خويش رسم است كه ريش سفيدان و كسبه با سابقه بازار سنندج براي آشتي دادن افرادي كه در طول سال با هم كدورتي داشته اند پيش قدم شده و سعي مي كنند جوي سرشار از همدلي و بدور از هرگونه كدورت را در بين بازاريان حاكم كنند

.

 

در شهرستان سنندج نيز همچون ديگر مناطق اهل سنت كردستان مراسم هاي ويژه و آداب و سنن مختلفي در طول ماه رمضان اجرا مي شود كه از جمله مي توان به شب خواني يا سحر خواني كه در اصطلاح محلي به آن "هلا گفتن" مي گويند اشاره كرد.

 

بلند شدن آواز مرحبا و الوداع در شب هاي ماه رمضان به ويژه در ساعاتي قبل از اذان صبح از ديگر برنامه هاي ويژه اين ماه است كه توسط هنرمندان و آوازخوانان مشهور اجرا مي شود و به اين قرار است كه آواز مرحبا به معني خيرمقدم گفتن به ماه مبارك رمضان از روز اول تا پانزدهم رمضان با مضمون: "مرحبا مرحبا يا شهرالرمضان مرحبا مرحبا يا شهر الخير و البركتي و الاحسان مرحبا مرحبا يا شهر التسبيح و التلاوت القرآن" قرائت شده و از پانزدهم تا آخر ما رمضان الوداع را مي خوانند يعني به جاي مرحبا، الوداع مي گويند.

 

در مجموع می‌توان گفت آداب و سنن مردم اهل سنت کردستان که سنی شافعی مذهب هستند در بسیاری موارد با شیعیان جعفری مذهب که غالب مردم ایران اسلامی را تشکیل می‌دهند، از نظر فکری و عقیدتی نزدیک است.

 

توجه به مباحث عقیدتی و شرعی در ماه مبارک رمضان نزد مردم اهل سنت کردستان خیلی مهم بوده و ختم قرآن کریم یکی از مهم‌ترین عباداتی است که به صورت روزانه انجام داده و ثواب آن را برای شادی روح اموات و به قصد عبادت و تقرب به خدا هدیه می‌کنند.

 

اقامه نماز جماعت 20 رکعتی تراویح پس از نماز مغرب و عشاء از دیگر آداب عقیدتی مردم کردستان در این ماه مبارک است که تراویح جمع ترویح بوده و به معنی یک استراحت کوتاه است یعنی بعد از هر چهار رکعت یک استراحت کوتاهی کرده و انجام می‌دهند و بعد از آنکه بلند می‌شوند با ذکر نام یکی از عشره مبشره صلوات می‌فرستند و برای اقامه نماز بعدی مهیا می‌شوند

.

 

بعد از نماز تراویح و تا قبل از شروع نماز سه رکعتی وتر مراسم دعا خوانی، مولودی، پرسش و پاسخ مذهبی برگزار شده و نماز وتر که یک نماز سه رکعتی است به جماعت خوانده می‌شود با این تفاوت که به جای ذکر عشره مبشره، نام سبطین رسول‌الله (ص) یعنی امام حسن و امام حسین (ع) را گفته و بر آنان صلوات می‌فرستند.

 

برپایی مراسم اعتکاف در دهه آخر ماه رمضان و مصادف با لیالی قدر در مساجد، حفظ چهل حدیث از احادیث نبوی و جشن نزول قرآن کریم و مولودی خوانی و قصیده بردیه خوانی از دیگر آدابی است که کردهای اهل سنت در ایام ماه مبارک رمضان به جای می‌آورند.

 

در کردستان و مناطق اهل سنت لیالی قدر را نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم و بیست و هفتم می‌دانند و تمام این شب‌ها را تا صبح بیدارند و به تلاوت قرآن و شب زنده‌داری و برگزاری مراسم مذهبی می‌پردازند و به طور کلی می‌توان گفت مراسم شب قدر در مناطق اهل سنت در 10 شب آخر ماه رمضان آغاز شده و مردم متدین این خطه از میهن اسلامی تمام سعی خود را برای با شکوه برگزارشدن آن به کار می‌گیرند.

انتهای پیام/M.I

سه شنبه 23 خرداد 1396 | 10:30

کد خبر : 25461

منتشر کننده : M.I

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS