کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

نادیده گرفتن لایحه ایجاد منطقه آزاد در بانه و مریوان از سوی نمایندگان مجلس

منطقه آزاد بانه و مریوان، خاک خوردن طرح منطقه آزاد در مجلس، مخالفت نمایندگان مجلس با تصویب طرح منطقه آزاد بانه و مریوان، منطقه آزاد فقر

روزنامه قانون در مطلبی با عنوان «منطقه آزاد فقر» به بررسی نادیده گرفتن لایحه ایجاد منطقه آزاد در بانه و مریوان از سوی نمایندگان مجلس پرداخته که عدم تصویب آن، روزنه های امید ساکنان این مناطق را از بین برد.

به گزارش کُردتودی، در ابتدای این مطلب آمده است: حوادث تروریستی تهران، صدای زنگ خطر نادیده‌گرفتن مرزنشینان بود. زنگ خطری که به صدا درآمد و همچنان گوش شنوایی برای آن نیست. تعدادی از تروریست‌های این حادثه، متعلق به شهر مرزی پاوه بودند. قومیت آن‌ها ، بهانه‌ای برای توهین برخی از کاربران فضای مجازی به هموطنان عزیز کردزبان شد. این توهین‌ها موج گسترده‌ای از اعتراض‌های مردم را در کشور به‌دنبال داشته است. در این میان بسیاری از مسئولان و هنرمندان با تقبیح این عمل زشت و ناپسند به شرح رشادت، فداکاری و جان‌فشانی‌های قوم کرد در طول تاریخ ایران پرداختند و البته با همراهی مردم کشور نیز، بذر نفرت‌پراکنی در نطفه خفه شد.

 
این روزنامه در ادامه آورده است به ‌گواه تاریخ، مرزنشینان یکی از ارکان مهم محافظت و دفاع از کشور هستند. کارشناسان از ضرورت ایجاد شاخص‌های توسعه‌یافتگی در مناطق مرزی سخن می‌گویند در حالی که در بسیاری از استان‌های مرزی، زیرساخت‌های لازم برای زیست انسانی وجود ندارد، چه رسد به زیرساخت‌های توسعه‌یافتگی. جشن برق‌دار شدن در سیستان و بلوچستان، نشان‌دهنده عمق محرومیت در استان‌های مرزی کشور است. نکته قابل توجه اینجاست که استان‌های مرزی کشور باوجود دارا بودن پتانسیل‌های فراوان در بخش‌های کشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری‌و... در فقر شدید به سر می‌برند. پتانسیل‌هایی که اگر در برخی از استان‌های کشور بود، آنجا را به قطب اقتصادی کشور تبدیل می‌کرد.
 
 
لایحه مناطق آزاد در مجلس خاک می‌خورد
یکی از راه‌های رونق اقتصادی و بازگرداندن زندگی به این مناطق، تصویب به‌عنوان مناطق آزاد «تجاری‌وصنعتی» است. طرحی که دوبار در همان ساختمانی که به آن حمله شده بود، توسط نمایندگان مجلس نهم رد شد. در این لایحه که از سوی دولت ارائه شد، قرار بود مناطق آزاد جاسک، بوشهر، مهران، ‌اردبیل، اینچه‌برون، بانه، مریوان و سیستان ایجاد شوند، اما نمایندگان این لایحه را تصویب نکردند. نمایندگان مخالف، دلیل مخالفت خود را عدم موفقیت در مناطق آزاد فعلی و تبدیل آن‌ها به سکویی برای واردات بی‌رویه اعلام کرده‌اند. نمایندگانی که به مخالفت با لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی پرداختند، طرح جایگزینی برای حل مشکلات مردم آن مناطق، پیشنهاد و ارائه نکرده‌اند.
 
 
 شهرهای بانه و مریوان، جزو مناطق آزاد پیشنهادی از سوی دولت به مجلس بودند که با عدم تصویب آن روزنه‌های امید برای ساکنانش از بین رفت. استاندار کردستان دراین‌باره به «قانون» گفت: « این لایحه شامل مناطق آزاد «تجاری و صنعتی» است. در این مناطق علاوه‌بر صادرات و واردات، سرمایه‌گذاری نیز انجام می‌شود.
 
 
سیاست‌گذاری در این مناطق به‌گونه‌ای است که پروژه‌های سرمایه‌گذاری در راستای تولید و صادرات انجام می‌شوند. نمایندگان، مهم‌ترین دلیل رد این لایحه را بی‌سامانی در واردات بی‌رویه مناطق آزاد فعلی، بیان کرده‌اند. به اعتقاد من نباید برای حل مشکل، صورت مساله را پاک کرد. بسیاری از کشورهای دنیا از طریق ایجاد مناطق آزاد به رفاه و توسعه دست پیدا کرده‌اند؛ نباید این نعمت را از مرزنشینان دریغ کنیم. به‌دلیل عدم اشتغال‌زایی در مناطق مرزی باید به‌دنبال راه‌حلی برای مشکلات زیرساختی و معیشتی مردم این مناطق باشیم».
 
 
سپس این روزنامه به گفت و گو با استاندار کردستان درباره مناطق آزاد پرداخته که گفته است: نمایندگان، مهم‌ترین دلیل رد این لایحه را بی‌سامانی در واردات بی‌رویه مناطق آزاد فعلی، بیان کرده‌اند. به اعتقاد من نباید برای حل مشکل، صورت مساله را پاک کرد. بسیاری از کشورهای دنیا از طریق ایجاد مناطق آزاد به رفاه و توسعه دست پیدا کرده‌اند؛ نباید این نعمت را از مرزنشینان دریغ کنیم. به‌دلیل عدم اشتغال‌زایی در مناطق مرزی باید به‌دنبال راه‌حلی برای مشکلات زیرساختی و معیشتی مردم این مناطق باشیم.
 
 
زاهدی همچنین در پاسخ به این سوال که برخی از کارشناسان، نبود زیرساخت‌های ایجاد مناطق آزاد را یکی از عوامل عدم تصویب این لایحه می‌دانند، گفته است:« درحال حاضر زیرساخت‌هایی همچون آب، برق و گاز مهیاست و درحال توسعه جاده‌ها در استان هستیم. درصورت تصویب مناطق آزاد، شاهد تحولی عظیم در معیشت و سرانجام اقتصاد استان خواهیم بود.»
 
انتهای پیام/M.I

سه شنبه 23 خرداد 1396 | 08:31

کد خبر : 25453

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید