Go Up
kurdtoday
کُردتودی گزارش می‌دهدگروه : اقتصادی

توت فرنگی مدال سرخ استان کردستان/ مطالبه آب، ادبیات عمومی مردم کردستان

توت فرنگی کردستان، مطالبه آب مردم کردستان، آب سدهای استان کردستان، توت فرنگی کاران کردستان، صنایع تبدیلی توت فرنگی در کردستان، قیمت توت فرنگی، قیمت توت فرنگی کردستان، مزارع توت فرنگی کردستان

کردستان قطب اصلی تولید توت فرنگی در کشور است اما هنوز که هنوز است نتوانسته آنچنان که شاید و باید است از طریق این محصول تولید ثروت و ایجاد اشتغال کند.

به گزارش خبرنگار کُردتودی، ۸۰ درصد توت‌ فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود اما باز با این وجود، استان کردستان به دلیل نداشتن بسته‌بندی‌های مدرن و نبود صنایع تبدیلی و همچنین زمان عرضه کوتاه آن به بازار نتوانسته آنچنان که شاید و باید است از طریق این محصول ثروت‌آوری و ایجاد اشتغال کند.

 

در چند سال گذشته به دلیل سطح زیر کشت، عدم استفاده از ارقام تجاری پرمحصول، عدم توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل (این مشکل کماکان وجود دارد)، استفاده از روش‌های کاشت، داشت و برداشت سنتی از جمله مشکلات توت فرنگی در استان بود که با اهمیت دادن به این موضوعات از سوی کانون توت فرنگی‌ و جهاد کشاورزی استان اکنون عدد 65 درصدی تولید توت فرنگی کشور در استان در سال‌های گذشته به بیش از 80 درصد رسیده است.

 

سالانه در استان کردستان بیش از 40 هزار توت‌فرنگی تولید می‌شود و خاک بیشتر مناطق استان کردستان مستعد کشت توت‌فرنگی بوده و یکی از ویژگی‌های این محصول این است که در اراضی شیب‌دار نیز برخلاف سایر محصولات دیگر می‌توان آن را کشت کرد.

 

در حال حاضر 70 درصد از مزارع توت‌فرنگی کردستان از ارقام جدید و کمتر از 30 درصد مزارع از ارقام سنتی هستند.

 

با توجه به اینکه 12 هزار خانوار در کردستان از طریق کشت توت‌فرنگی امرار معاش می‌کنند، اگر منابع آبی و اعتبارات ویژه در اختیار این بخش قرار گیرد می‌توان برای افراد زیادی ایجاد اشتغال کرد.

 

 

کریم ذوالفقاری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، با بیان اینکه توت فرنگی از افتخارات کردستان است، گفت: باید از این افتخار مراقبت کنیم چراکه هیچ صنعتی در استان نمی‌تواند به اندازه این محصول سودآور باشد اگر به آن توجه ویژه شود.

 

وی نبود سردخانه را یکی از مشکلات توت فرنگی‌کاران و کشاورزان استان دانست و اظهار داشت: کردستان در سال نود و دو، 18 هزار تن ظرفیت سردخانه داشت که در سال 95 این ظرفیت به 36 هزار تن رسید و اکنون نیز در حال ساخت 30 هزار تن دیگر هستیم و باید این عدد به 100 هزار تن برسد تا کشاورزان در خصوص نگهداری میوه‌ها متضرر نشوند و از این بابت مشکلی نداشته باشند.

 

وی با بیان اینکه باید کشاورزی سنتی را از کردستان بگیریم، عنوان کرد: کشاورزی کردستان مدرن نیست اما از سنتی هم عبور کرده و به مدرن نزدیک شده است.

 

ذوالفقاری تأکید کرد: کردستان تولید توت فرنگی را از مرحوم شیخ عثمان نقشبندی یاد گرفت و از تولید 6 تن در هکتار اکنون به تولید 40 تن در هکتار رسیده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان ادامه داد: استان‌های گلستان و مازندران به شدت تلاش می‌کنند که در تولید توت فرنگی به کردستان برسند و اگر غفلت کنیم شاید روزی این مهم محقق شود.

 

وی ابراز داشت: توت فرنگی علاوه بر سودآوری، کانون خانواده‌ها را نیز گرم و صمیمی می‌کند و برای چند ماه پدر، مادر و فرزندان یک خانواده را در یک مزرعه دور هم جمع می‌کند.

 

 

ذوالفقاری در ادامه مطالبه آب را ادبیات عمومی مردم کردستان عنوان کرد و اظهار داشت: از این مطالبه خود کوتاه نخواهیم آمد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: کردستان زمین مستعد و نیروی جوان و فعال دارد. اجازه بدهید از آب خود استفاده کند تا برای جوانان ایجاد اشتغال شود. این حق ما است و در آن هیچ شائبه‌ای وجود ندارد.

 

آنچه که مهم است باید در مورد ترغیب سرمایه‌گذار برای سرمایه‌گذاری در زمینه صنایع تبدیلی توت‌فرنگی  استان کردستان اقدامات اساسی انجام گیرد و برای این کار نیز بیش از 30 میلیارد تومان سرمایه لازم است و دولت نیز می‌تواند با تأمین آب، برق، جاده، زیرساخت‌ها و تسهیلات در کنار سرمایه‌گذار باشد.

 

انتهای پیام/a.p

شنبه 20 خرداد 1396 | 10:59

کد خبر : 25377

منتشر کننده : a.p

نظرات :

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی
 
   
گردشگری استان کردستان

به انتخاب سردبیر

بیشتر ...

مقـالـه / یادداشت

بیشتر ...

ADS

ADS

ADS

کانال رسمی کردتودی در تلگرام

سنه بازار

ADS

ADS