کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

پروژه «آربابا لند» ناکام ماند

پروژه آربابالند، ناکام ماندن پروژه ها، شهرستان بانه، شهردار بانه، گردشگری در بانه

شهردار بانه گفت: بنابر صورت جلسه ای که در فروردین سال جاری در استانداری با حضور سرمایه گذار مبنی براتمام تعدادی از آیتم های شهربازی پروژه اربابا لند منعقد شد سرمایه گذار عمل نکرده و پروژه آربابا لند ناکام ماند.

به گزارش کُردتودی،  پروژه آربابا لند یا سرزمین شادی های آربابا پروژه ای است که قرارداد نهایی آن با سرمایه گذار خارجی در سال 94 با 8 رای موافق اعضایی شورای شهر بانه به تصویب رسد و در خرداد 95 با حضور استاندار کردستان کلنگ زنی شد.


محل اجرای این پروژه عظیم در دامنه کوه آربابا و دوکانان بانه به مساحت 204 هکتار و با سرمایه 700 میلیارد ریال آروده سرمایه گذار شامل پارک جنگلی، باغ هنر، سالن امفی تئاتر، فضای نمایشگاهی، شهر بازی روباز و سرپوشیده، پارک ابی، سینمای روباز، رستوران،پارکینگ، مجتمع تجاری، آبشار، فواره، سورتمه ریلی، تله کابین، کمپینگ و متل است.


احداث این پروژه بزرگ در اشتغالزایی، افزایش سرانه فضایی سبز و جذب گردشگران نقش بسیار مهمی دارد و یکی از مهمترین دستاوردهای دولت در چهار سال گذشته محسوب می شود.


با توجه به رکود اقتصادی اقلیم کردستان عراق سرمایه گذار پروژه با مشکلات در اجرای پروژه مواجه شده و در اجرای پروژه وقفه ایجاد شده است.


قرارداد پروژه آربابا لند 30 ماه کاری است اما در جلسه ای که در فروردین سال جاری با حضور استاندار کردستان، فرماندار بانه، تعداد از مسئولین استانی، شهردار بانه و سرمایه گذار پروژه در استانداری برگزار شده صورت جلسه ای توسط سرمایه گذار امضا شده در این صورت جلسه سرمایه گذار متعهد شده تعدادی از آیتم های شهر بازی را تا خرداد ماه انجام دهد اما به گفته بعضی از مسئولین شهرستان تاکنون این آیتم ها اجرا نشده است. شهردار بانه  می گوید: با توجه به اینکه سرمایه گذار به وعده خود عمل نکرده قرارداد پروژه آربابا لند فسخ می شود.


در این میان سرمایه گذار مدعی شده که بعضی از آیتم ها اجرا شده و دستگاه های شهر بازی در کارخانه های سازنده در حال ساخت هستند.


شهردار بانه گفت: در ابتدای سال جاری با حضور استاندار، فرماندار بانه، مدیرکل امور شهری، سرمایه گذار پروژه آربابا لند و تیم اجرایی پروژه آربابا لند جلسه ای در استانداری برگزار شد.


بابک رستم پور افزود: در این جلسه صورت جلسه ای به تصویب رسیده که تا اول خرداد تعدادی از آیتم های شهر بازی پروژه آربابا لند توسط سرمایه گذار به مرحله اجرایی برسد و شروع بکار کند و سرمایه گذار تاکنون اقدام نکرده است.


وی خاطر نشان کرد: در این صورت جلسه مقرر شد در صورتی که این ایتم ها به مرحله اجرا نرسد قرارداد پروژه آربابا لند فسخ شود.


رستم پور تصریح کرد: در بند دیگر این صورت جلسه آمده است که ضمانت نامه دوران تنفیذ به ضمانت نامه اجرایی تبدیل شود که تاکنون این 2 بند صورت جلسه محقق نشده است.


وی تاکید کرد: در صورت محقق نشدن این 2 بند صورت جلسه فسخ قرارداد به سرمایه گذار اعلام شود ما در روز اول خرداد بنابر صورت جلسه استانداری مراتب فسخ قرارداد را به سرمایه گذار اعلام کردیم.


شهردار بانه اظهار کرد: طی تماس اقای استاندار قرار است هفته آینده جلسه ای با حضور آقای استاندار برگزار شود و تصمیم نهایی در این جلسه منعقد شود.


وی گفت: این پروژه در صورت جذب سرمایه گذار ادامه پیدا می کند در غیر این صورت شهرداری ادامه پروژه شهر بازی به سرانجام می رساند.


پروژه آربابا لند همچنان ادامه دارد
سرمایه گذار پروژه آربابا لند در تماس با گروه های فضای مجازی گفت: فسخ قرارداد پروژه آربابا لند قراردادی یک طرفه است و مبنای قانونی ندارد پروژه آربابا لند همچنان ادامه دارد.


فاروق عباس حسین بابیان اینکه از دیدگاه من این قرارداد همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند افزود: شهردار بانه بیشتر در مورد قرار فسخ قرارداد روشنگری کند آیا این تصمیم شهردار بانه یک طرفه است؟ و بر مبنای چه قانونی قرارداد را به صورت یک طرفه فسخ می کند؟


وی اظهار کرد: ابتدا شروع این پروژه تعداد انگشت شماری از مردم با  ایجاد این پروژه مخالفت کردند اما این پروژه تاکنون شکست نخورده و اگر حرف از شکست این پروژه بیان می شود باید مخالفین پروژه خود پاسخگو باشند.


عباس حسین تصریح کرد: بحث شکست پروژه آربابا لند واقیعت ندارد اما بخشی از برنامه های اجرای این پروژه به دلایل مختلف به کندی انجام می شود که عامل بیش از 80 درصد مشکلات طرف قرارداد ما است.


وی با انتقاد از عدم همکاری عوامل طرف قرارداد گفت: با توجه به اینکه من یک سرمایه گذار خارجی هستم تاکنون زمین به صورت قانونی به من واگذار نشده ت از 204 هکتار زمین 4 هکتار بصورت شفاهی به من واگذار شده است.


وی تصریح کرد: چهار هکتار زمین واگذار شده به صورت شفاهی به من واگذار کردند و سندی و یا مکاتبه ای مبنی بر واگذاری این زمین انجام نشده  که این بخش هم معارضین زیادی دارد.


وی یاد آور شد: هنگام اجرای پروژه شهر بازی سخارت زیادی به تیر برق و درختان از طرف افراد ناشناس وارد شد.


این سرمایه گذار به مراحل اجرایی پروژه شهر بازی آربابا لند اشاره کرد و گفت: هم اکنون به توجه به وعده ای که داده شده فاز اجرایی شهر بازی در دست اقدام است و نقشه سازی شهر بازی کاملا انجام شده است.


وی تصریح کرد: 10 روز قبل با مشاورین شهر بازی فنداسیون اجرا شده اما در محوطه شهر بازی معارض داریم و مانع از اجرای کار ما می شود که این مشکل را باید طرفین قرارداد ما حل کند که تاکنون مشکل معارضین حل نشده است.


عباس حسین اظهار کرد: نقشه و چهار دستگاه بزرگ شهر بازی آماده شده و مشاورین کارخانه سازنده دستگاه ها چندین بار تماس گرفتند و پیشنهاد دادند که شهرداری و شوراها از نزدیک دستگاه ها را مشاهده کنند.


وی خاطر نشان کرد: ما برای پروژه آربابا لند شبانه روز کار کردیم وچگونه افراد تنها با یک صورت جلسه می خواهند قرارداد به این بزرگی را فسخ کنند فسخ قرارداد آربابا لند خط قرمز ما است.


سرمایه گذار پروژه آربابا لند با بیان اینکه چهار سال و 2 ماه از زمان قرارداد باقی مانده افزود:  قرارداد پروژه آربابا لند پنج ساله است و 30 ماه کاری حساب می شود که از زمان قرارداد 10 ماه گذشته است.


زمان قرارداد پروژه آربابا لند ادامه دارد
رئیس شورای اسلامی شهر بانه گفت: زمان قرارداد پروژه به پایان نرسیده و مبنای فسخ قرار داد از طرف شهرداری صورتجلسه ای بوده که در استانداری با حضور استاندار و فرماندار بانه و مسئولین استانی منعقد شده است.


سعدالله عزیزپور افزود: با توجه به اینکه این قرارداد یک قرارداد بین المللی است شهردار به تنهای نمی توانند آن را فسخ کنند و باید مراحل قانونی خود را طی کنند.


وی خاطر نشان کرد: در اجرای قراردادها با توجه به تعهدات انچه پیش بینی شده باید عمل شود درصورتی که به تعهدات عمل نشود  فسخ قرارداد روند قانونی خود را دارد و باید طبق قانون قرارداد فسخ شود.


وی با بیان اینکه سرمایه گذار با قطعیت تمام برای ادامه اجرای پروژه تلاش می کند ادامه داد: جلسه ای که در فروردین ماه در استانداری برگزار شده شورا حضور نداشته و صورت جلسه ای بدون حضور شورا نوشته و امضاء شده است.


عزیز پور گفت: در قرارداد تغییرات مجاز، غیر مجاز و جریمه پیش بینی شده و قرارداد دو طرفه و بین المللی است و ما به سادگی نمی توانیم در این زمینه تصمیم بگیریم.
وی تاکید کرد: ضعف اجرای پروژه آربابا لند 2 طرفه است و شهرداری و شورا هم در روند اجرای پروژه ضعف های داشتند.


رئیس شورای شهر بانه به مشکلات اقتصادی منطقه اشاره کرد و گفت: مشکلات اقتصادی منطقه در روند اجرای پروژه آربابا لند تاثیر گذار بوده و باید این شرایط هم لحاظ شود.


صورت جلسه استانداری جنبه اجرایی ندارد
یک کارشناس حقوقی با بیان اینکه شهرداری حق فسخ قرارداد را به صورت یک طرفه ندارد گفت: شهرداری حق فسخ این قرارداد را به هیچ عنوان ندارد و در این زمینه مسیر اشتباهی را انتخاب کرده تصمیم گیرندگان این قضیه مسیر را گم کردند.


نژاد رحمان زاده افزود: صورت جلسه ای در استانداری منعقد شده جنبه اجرای ندارد و صرفا تبلیغاتی است در این قرارداد مراحل خاص تعریف شده که باید براساس این قرارداد اقدام شود.


وی با اشاره به گفته های شهردار بانه در زمینه تصمیم گیری نهایی استانداری برای فسخ قرارداد پروژه خاطر نشان کرد: استانداری در این قضیه دخالت ندارد و نمی توانند با برگزاری این جلسات برای سرمایه گذار الزامی تعریف کنند.


وی گفت: شورا و شهرداری به عنوان نماینده مردم قراردادی تنظیم کردند که مبانی اولیه قراردادهای بی او تی در آن رعایت نکردند و تعدادی از بندهای قرارداد با هم تعارض دارند.


 رحمانزاده 95 اخطار کتبی ارسال شده به سرمایه گذار اشاره و ادامه داد: با ارسال 2 اخطاریه می توانستند که سرمایه گذار را ملزم به اجرای کار کنند ارسال 95 اخطاریه معنی ندارد  نقش شورا و شهرداری در این زمینه چیست؟


وی تاکید کرد: 95 اخطاریه نشان از ضعف عملکرد شورا و شهرداری است مسئولین امانتدار مردم هستند و باید شهرداری و شورا در این زمینه روشنگری کنند.

گزارش از: زینب طلایی

انتهای پیام/M.I

چهارشنبه 17 خرداد 1396 | 08:29

کد خبر : 25311

منتشر کننده : M.I

هیچ نظری ثبت نشده است!

کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

نام *
 

کد امنیتی Captcha image
 
   

ADS

ADS

ADS

ADS

ADS

 

کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید