کُردتودی اخبار کردستان، ایران و جهان

دبیر جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اعلام کرد:

برگزاری دوازدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در اواسط شهریور/ رشد ۶۴ درصدی آثار

دبیر برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی گفت: جشنواره دوازدهم از ١٧ تا ٢١ شهریور سال جاری در مریوان برگزار می‌شود و ۴۲۳ طرح و ایده در بخش های مسابقه ایران و آیینی سنتی به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و طرح و ایده های رسیده امسال به نسبت سال گذشته از رشد ٦٤ درصدی برخوردار است.

به گزارش کُردتودی، براساس اعلام روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان فاتح بادپروا، دبیر برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در ارتباط با این جشنواره اظهار داشت: در پی فراخوان دوازدهمین جشنواره، هنرمندان تئاتر خیابانی کشور از این جشنواره استقبال بی نظیری کردند به طوری که در مجموع ٤٢٣ طرح و ایده به دبیرخانه ارسال شد.

 

وی با بیان اینکه امسال اولین دوره اس است که آثار به شکل پروپزال اجرایی پذیرفته می شود، ادامه داد: از تعداد ٤٢٣ اثر ارسال شده، ٣٦١ اثر در بخش مسابقه ایران و ٦٢ اثر در بخش آیینی سنتی ارسال شده است که شهرهای تهران، مریوان، کرمانشاه، مرند و کرج به ترتیب با ٥٦، ٣٠، ٢٩، ٢١ و ١٩ اثر ارسالی، بیشترین آثار را روانه دبیرخانه جشنواره کرده اند.

 

دبیر برگزاری دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با بیان اینکه سال گذشته ٢٧٣ اثر به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد، افزود: برخلاف دوره های گذشته، مهلت دریافت آثار در این جشنواره تمدید نشد و طرح و ایده های رسیده امسال به نسبت سال گذشته از رشد ٦٤ درصدی برخوردار است.

 

بادپروا، از آغاز ارزیابی طرح و ایده‌های رسیده توسط هیئت انتخاب آثار خبر داد و گفت: نتیجه این بخش در زمان تعیین شده در فراخوان و همزمان با ٢٠ خرداد جاری اعلام می شود.

 

وی با اشاره به اینکه دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان در ٧ بخش برگزار می شود، اذعان کرد: آثار رسیده تنها در بخش مسابقه ایران و نمایش‌های آیینی و سنتی است و بخش های تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، میهمان و کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی جشنواره نیز بر طبق جدول زمان بندی جشنواره پیش می رود.

 

دبیر دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اضافه کرد: جشنواره بر محورهای وفاق و انسجام اجتماعی و مشارکت سیاسی برای پیشرفت کشور، ترویج فرهنگ اصیل ایران اسلامی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ادبیات پایداری، ترویج نشاط اجتماعی و روحیه امید با تکیه بر فرهنگ ایران اسلامی، موضوعات شهروندی و معضلات شهری، محیط زیست، منابع طبیعی و ثروت‌های ملی (با تأکید بر دریاچه زریبار)، ترویج فرهنگ صلح و دوستی و احترام متقابل بین ملت‌ها و مبارزه با تروریسم تاکید داشته و نگاه ویژه ای نیز به آگاهی بخشی و دانش افزایی درباره آسیب‌های اجتماعی ناشی از اعتیاد، بیکاری، طلاقوتلاش در پیشگیری از این آسیب‌ها و همچنین اقتصاد مقاومتی دارد.

 

بادپروا عنوان کرد: در بخش تئاتر ملل آثاری از سایر کشورهای جهان بر پایه شیوه‌های نوین تئاتر خیابانی که به مضامین انسانی همچون صلح و دوستی بین ملت‌ها و دفاع از ستمدیدگان بپردازد در اولویت انتخاب هستند.

 

وی با بیان اینکه در این دوره نگاه ویژه ای به بخش تئاتر کودک و نوجوان شده است، افزود: بخش تئاتر کودک ونوجوان در جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با هدف حمایت از آثار هنری خلاق وتربیت نسل آینده ورشد وپرورش فرزندان ایران اسلامی شکل گرفته و ستاد برگزاری جشنواره این بخش را به صورت غیر رقابتی برگزار می کند و نقش آموزشی وتربیتی در انتقال مضمون به مخاطب، اولویت انتخاب در این بخش است.

 

بادپروا با اشاره به بخش مهمان این جشنواره خاطر نشان کرد: با هماهنگی دبیــــرخانه جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی و رایزنی با دبیران جشنواره‌های معتبر کشور، از میان آثار معرفی شده، از ٤ اثر برتر نمایش خیابانی، جهت حضور در دوازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان دعوت می شود.

 

وی با بیان اینکه دوازدهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان با هدف ارتقای بنیه علمی این حوزه تئاتر کشور، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی تئاتر بیرونی را نیز باحضور اساتید داخلی و خارجی برگزار می شود، مهلت ارسال لوح فشرده آثاری که طرح آن‌ها پذیرفته شده است و لوح فشرده نمایش‌های کودک و نوجوان را ٢٠ تیر سال جاری و زمان اعلام نمایش های برگزیده را ١٥ مرداد جاری اعلام کرد.

انتهای پیام/M.I

  یکشنبه 14 خرداد 1396 | 11:19

  کد خبر : 25275

  منتشر کننده : M.I

  هیچ نظری ثبت نشده است!

  کردتودی نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
  لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  نام *
   

  کد امنیتی Captcha image
   
     

  پیشنهاد سردبیر:

  آرشیو پیشنهاد سردبیر

  ADS

   

  کُردتودی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید